Идиопатична остеопороза МКБ M81.5
Идиопатична остеопороза представлява заболяване, което се характеризира с намаляване на костната плътност и повишено предразположение към фрактури. Повече от 95% от случаите на остеопороза при жените и около 80% от случаите на остеопороза при мъжете са класифицирани като първична остеопороза. Повечето случаи се наблюдават при постменопаузални жени и възрастни мъже.
Една от най-честите причини за възникване на остеопороза е липсата на естроген, особено бързото му намаляване по време на менопаузата. Повечето мъже на възраст над 50 години имат по-високи нива на естроген от повечето постменопаузални жени, но тези нива намаляват с напредването на възрастта, и в по-напреднала възраст се наблюдават ниски нива на естроген при мъже и при жени. Дефицитът на естроген увеличава костното изчерпване и води до бърза загуба на костна маса. Загубата на костна маса е още по-голяма при ниски нива на витамин Д и калций. Ниските нива на витамин Д водят до повишена активност на паратироидните жлези (секретиращи паратироидни хормони), което също може да стимулира костния разпад.
Идиопатична остеопороза е много рядък вид остеопороза с неизвестна причина. Този вид остеопороза настъпва при жени в преди менопаузата и при мъже на възраст под 50 години, както и при деца и младежи с нормални нива на хормони, витамин Д и с липса на видима причина за остеопороза.
Клиничната картина на идиопатична остеопороза се припокрива до голяма степен с тази на останалите видове остеопороза. В началните стадии на заболяването липсват оплаквания, тъй като костната загуба настъпва постепенно. С намаляването на костната плътност нараства вероятността от настъпване на фрактура, последвана от поява на силна болка. Най-есто се засягат прешлените на гръбначния стълб и дългите тръбести кости.
Диагнозата идиопатична остеопороза се поставя след снемане на подробна анамнеза и осъществяване на щателен физикален преглед. Извършват се още някои лабораторни, образни и инструментални изследвания, като рентгенография, магнитен резонанс, компютърна томография, изследване на костната плътност и други.
Лечението на идиопатична остеопороза е главно консервативно. Прием на храни бокати на калций и витамин Д има протективен ефект и подобрява ефекта от лечението. Използват се препарати понижаващи костната резорбция и лекарства увеличаващи костното образуване. Препоръчва се още повишаване на физическата активност. Физикалната терапия и рехабилитацията играят важна роля за бързото възстановяване на болните.
Коментари към Идиопатична остеопороза МКБ M81.5