Сколиоза, неуточнена МКБ M41.9
Сколиотичната болест представлява трайно изкривяване на гръбначния стълб встрани. Среща се в детска възраст, като по-често се засягат момичетата.
В 85% от случаите сколиозата е идиопатична – причината не е напълно изяснена. Обсъждат се различни теории за възникването на заболяването (дисплазична теория, нарушена обмяна на мукополизахаридите, генетична теория и други).
Патологоанатомично се установява дъгообразно изкривяване с една, две или повече кривини. Телата на прешлените се усукват в областта на изкривяването. Ребрата са разтворени откъм изпъкналата страна и приближени откъм хлътналата страна. Появява се ребрена гърбица (гибус).
Органите в гръдния кош (сърце, бели дробове) се разместват. Получават се фиброзни промени откъм вдлъбнатата страна, а откъм изпъкналата страна настъпват емфизематозни промени. Дишането се затруднява.
Диагнозата се поставя посредством клиничния и функционален преглед. На фасова рентгенография се вижда страничното изкривяване на гръбначния стълб. В странична проекция се вижда завъртането (торзията) на прешлените.
Ъгълът на сколиозата се определя чрез някои рентгенови методи, като метод на Фергюсън, метод на Коб.
Коментари към Сколиоза, неуточнена МКБ M41.9