Хронична язва на кожата, некласифицирана другаде МКБ L98.4
› Тропическа язва - същност, симпотми, лечение
› Хронична язва - същност, симптоми, лечение
Въведение
Кожните язви са често срещани и имат много причини и механизми. Терминът „язва“ означава разрушаване на непрекъснатостта на всяка защитна облицовъчна тъкан в тялото, в този случай кожата. Терминът „рана“ също означава същото, но разликата между раната и язвата е, че раната е причинена от едно нараняване или травма, следователно причината е непосредствена и външна. Язвата се причинява от външни или вътрешни фактори, действащи за определен период от време. Външните фактори могат да бъдат натиск, повтарящо се триене или травма, дразнене на кожата и инфекции, докато вътрешните фактори включват лошо кръвообращение или засегната нервна функция. Понякога тези два термина се използват взаимозаменяемо в общия език.
Към рубриката хронична язва на кожата, некласифицирана другаде се отнася тропическа язва на кожата.
Тропическа язва - същност, симптоми, лечение
Тропическата язва е хронична улцеративна кожна лезия, за която се смята, че е причинена от полимикробна инфекция с различни микроорганизми, включително микобактерии. Често се среща в райони с тропически климат.
Епидемиология
Тропическата язва е описана като болест на „бедните и гладните“. Може да се окаже, че бавно подобряващите се социално-икономически условия и хранене са причина за нейния спад. Урбанизацията на населението може да бъде друг фактор. По-широкото използване на обувки и чорапи също осигурява защита от иницииране на травма. Въпреки това податливите индивиди все още развиват тропически язви. Понякога могат да възникнат огнища. Тропическите язви могат да възникнат и при посетителите на тропиците. Заболяването е най-често срещано при местните работници и при учениците от тропиците и субтропиците през дъждовния сезон и се причинява в много случаи от ухапвания от насекоми, лоша хигиена и гнойни инфекции. Мъжете са по-често заразени от жените.
Тропическата язва се среща в тропиците и субтропиците. В някои от тези страни, като северна Папуа Нова Гвинея, това е най-често срещаното кожно заболяване.
Етиология
Множество фактори играят роля в причиняването на тропически язви.
Първоначално има някаква форма на травма/нараняване на кожата, често незначителна като драскотина или ухапване от насекомо. Селските работници, които не носят подходящо защитно облекло и обувки, са изложени на повишен риск.
Лошото хранене, лошата хигиена и хроничните заболявания като малария и чревни паразити също увеличават риска от развитие на тропическа язва.
Установено е наличието на различни бактерии. Видовете Fusobacterium почти винаги присъстват в ранните етапи, Bacillus fusiformis и Treponema vincenti често се срещат в късните стадии. Възможно е да присъстват други бактерии като Escherichia coli и Enterococcus.
Клинична картина
Язвата първоначално е кръгла, повърхностна, много болезнена и има лилави ръбове. Тя се разширява бързо през кожната повърхност и в по-дълбоки тъкани като мускули или дори периоста (фиброзната мембрана, покриваща повърхността на костите). Язвата може да достигне няколко сантиметра в диаметър след няколко седмици. Ръбовете стават удебелени и повдигнати, а централният кратер може да стане некротичен (почернял поради некроза на тъканта) и да има неприятна миризма.
Изображение: CDC/ K. Mae Lennon, Tulane Medical School; Clement Benjamin, via Wikimedia Commons
По-голямата част от тропическите язви се появяват под коляното, обикновено около глезена. Те могат да се появят и на ръцете. Те често се инициират от лека травма и лицата с лошо хранене са изложени на по-висок риск. Веднъж развита, язвата може да стане хронична и стабилна, но също така може да има деструктивен ход с дълбока тъканна инвазия, остеит и риск от ампутация. Хроничните язви обхващат по-големи области и в крайна сметка могат да се развият в плоскоклетъчен епителиом след 10 или повече години.
Усложнения
- Промяна в цвета на кожата: Рядко тропическата язва може да доведе до усложнения с пигментацията на кожата.
- Дълбока тъканна инвазия: Инфекцията може да се разпространи дълбоко в подкожната тъкан, но рядко засяга подлежащата кост.
- Хронична язва: Характеризира се с дебел ръб от фиброзна тъкан около ръбовете на язвата.
- Рецидивираща язва: Най-често при деца.
- Плоскоклетъчен карцином: Може да се развие със скорост от 2 до 15% от хроничните язви, които персистират повече от три години.
- Тетанус: Кожната язва служи като входна врата за навлизане на тетанусни бацили.
Диагноза
Важно е да се изключат други причини за язви, като кожна лайшманиоза, атипични микобактерии, пиодерма гангренозум и венозна болест. Могат да се вземат тампони от основата и краищата на язвата, за да се определи вида на присъстващите бактерии.
Лечение
- Антибиотици: В ранните стадии се използват пеницилин или метронидазол в комбинация с локален антисептик.
- Подобрено хранене и витамини.
- Неприлепнали превръзки и повдигане на крайници.
- Големите инфектирани язви може да изискват дебридман под анестезия.
- Присаждането на кожа може да бъде полезно в напреднали случаи, за да се гарантира, че лезията няма да прогресира до хроничен стадий.
- В екстремни случаи се налага ампутация.
Хронична язва на кожата - същност, симптоми, лечение
Язвата е раничка по кожата, придружена от разпадане на околна тъкан. Язвите могат да доведат до пълна загуба на епидермиса и често части от дермата и дори подкожна мастна тъкан. Язвата, която се появява на кожата, често се вижда като възпалена тъкан със зачервена кожа. Кожна язва често се вижда в случай на излагане на топлина или студ, дразнене или проблем с кръвообращението.
Етиология
Кожните язви се причиняват от вътрешни или външни причини, или комбинация от двете, за определен период от време, който може да варира от няколко дни до седмици или дори месеци.
Повтаряща се и продължителна травма на кожата може да възникне поради кожно раздразнение, алергия или възпаление, причиняващо силен сърбеж, както се наблюдава при екзема и други кожни възпаления. Повтарящото се триене на повърхността на кожата също може да причини образуване на язва за определен период от време, както се наблюдава при груби дрехи или превръзки, някои метални предмети, носени или използвани като инструменти, и неподходящи обувки, всички, от които причиняват постоянни триене върху кожата.
Продължителното излагане на вода също понякога може да причини разрушаване на кожата поради намокряне (мацерация).
Клинична картина
Язвите обикновено изглеждат червени, с повдигнати възпалени ръбове. Може да има изтичане на течност (ексудат или секрет), която може да бъде бистра и водниста (серозна), оцветена с кръв (серозногнойна) или пълна с гной, когато е инфектирана (гнойна). Ако в язвата има мъртва тъкан (есхар), тя може да има черно-кафяв цвят. Гной и мъртва тъкан също могат да причинят лоша миризма. Кожата наоколо обикновено показва подуване и обезцветяване. Симптомите обикновено са болка и дразнене на кожата.
Язвите, които заздравяват в рамките на 12 седмици, обикновено се класифицират като остри, а по-дълготрайните като хронични.
Изображение: drvarsha.com
Хроничните язви могат да бъдат болезнени. Повечето пациенти се оплакват от постоянна болка през нощта и през деня. Симптомите на хроничната язва обикновено включват нарастваща болка, ронлива гранулационна тъкан, неприятна миризма и разрушаване на раната вместо заздравяване. Симптомите са склонни да се влошават, след като раната се инфектира.
Диагнозата обикновено се прави визуално. В някои случаи могат да се препоръчат кръвни или образни изследвания, за да се изследва основната причина.
Усложнения
Рядко язвата може да причини усложнения като разпространение на инфекция в по-дълбоките слоеве на кожата (целулит), до подлежащите кости и стави или до кръвообращението в цялото тяло (септицемия). Такива инфекции обикновено изискват употребата на инжекционни антибиотици и болнични грижи. Рядко инфекцията и некрозата на голямо количество тъкан от засегнатата част на тялото (наречена гангрена) може дори да наложи ампутация.
Лечение
Има два компонента на лечението – първо, за лечение и излекуване на самата язва, и второ, за справяне с причинния фактор/и. Заздравяването на някои язви може да отнеме много време. Язвите, чието заздравяване отнема повече от 12 седмици, се наричат „хронични“, докато по-бързо заздравяващите язви се наричат „остри“.
Кожната язва обикновено се лекува и излекува чрез „превръзка“. Повидон йодът е най-често предписваният антисептик. Сега са налични по-добри версии, наречени Cadexomer йод, които съдържат йод в перли. Те спомагат за освобождаването на йод бавно и за по-дълъг период от време, което намалява токсичния ефект на йода върху тъканите и също така абсорбира ексудатите, като по този начин подобрява скоростта на заздравяване. Могат да се използват и нано-сребърни препарати, налични като гелове/мехлеми или като превръзка. Антибиотичните мехлеми като бацитрацин-полимиксин-неомицин, мупироцин, фрамицетин или фузидова киселина трябва да се използват пестеливо и за кратко, тъй като продължителната и безразборна употреба причинява резистентност, както и увреждане на кожните клетки, което може да забави заздравяването.
Приложената превръзка не трябва да е прекалено стегната и да не дразни кожата. Лесен начин за тестване е да се види, че засегнатата част е подвижна без никакви ограничения, а също така човекът се чувства удобно и не съобщава за чувство на натиск или дразнене. Предлагат се и превръзки от пяна и алгинат, които имат по-добър комфорт, абсорбция и заздравяване.
Язвите, които не заздравяват дори след продължителни периоди, се нуждаят от присаждане на кожа.
Освен това, понякога витаминно-минералните добавки се дават перорално, за да се подобри храненето и да се подпомогне заздравяването. Ако инфекцията е значителна, се дават перорални антибиотици. Препоръчват се противовъзпалителни и болкоуспокояващи лекарства (клас нестероидни противовъзпалителни средства) за намаляване на болката и отока.
През последните години е постигнат напредък в ускоряването на заздравяването на хронични рани и язви. Хроничните рани произвеждат по-малко хормони на растежа, отколкото е необходимо за заздравяването на тъканите, и лечението може да се ускори чрез заместване или стимулиране на растежни фактори, като същевременно се контролира образуването на други вещества, които действат срещу тях.
Заглавно изображение: CCO Public domain
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
ЦИКАТРИДИНА спрей 125 мл НАТУРФАРМА
ЙОДАСЕПТ маз 40 г ТЕВА
ЙОДАСЕПТ маз 90 г ТЕВА
ВОДОРОДЕН ПЕРОКСИД 3% 100 мл ХИМАКС ФАРМА
РИВАНОЛ маз 1% 15 г ГАЛЕН - ФАРМА
КИСЛОРОДНА ВОДА 3 % 100 мл ГАЛЕН ФАРМА
КИСЛОРОДНА ВОДА 6% 100 мл
ГРАНУГЕЛ гел 15 г
ВОДОРОДЕН ПЕРОКСИД 3 % 1 л ХИМАКС ФАРМА
Библиография
https://drvarsha.com/skin-ulcers-and-wounds-causes-and-care/
https://en.wikipedia.org/wiki/Ulcer_(dermatology)
https://en.wikipedia.org/wiki/Tropical_ulcer
https://dermnetnz.org/topics/tropical-ulcer
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6256234/
Коментари към Хронична язва на кожата, некласифицирана другаде МКБ L98.4