Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Болести на кожата и подкожната тъкан Болести на кожните придатъци Болести на апокринните потни жлези Бромхидроза

Бромхидроза МКБ L75.0

от 22 март 2010г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: д-р Теодора Тотева-ПетковаРедактор: д-р Виолина Тодева
Бромхидроза МКБ L75.0 - изображение
  • Инфо
  • Библиография
  • Коментари
Инфо
Инфо
Библиография
Коментари

Апокринната бромхидроза представлява заболяване, характеризиращо се с неприятна телесна миризма, произтичаща от секретите на апокринните потни жлези. Това разстройство най-често засяга аксиларната област, но може също да включва гениталиите или плантарната страна на краката. Бромхидрозата може да допринесе за обезценка в индивидуалното психосоциално функциониране.

Началото на болестта след пубертета се среща често и обикновено е по-широко разпространена в афроамериканското население. Летните месеци или топлият климат могат да влошат заболяването. Лошата лична хигиена също може да бъде предразполагащ фактор за появата на бромхидроза.

Апокринните жлези се намират в най-висока концентрация в аксилите и половите органи, но също и в областите на гърдите, ушите и периорбиталните области. Те не участват в терморегулацияна на организма, но са отговорни за характерните феромонни миризми. Апокринните жлези отделят малко количество маслена течност, която е без мирис при достигане до повърхността на кожата. Последващата характерна миризма се дължи на бактериалното разлагане на маслената течност. Изследвания показват, че при индивиди с бромхидроза се наблюдават по-многобройни и по-големи апокринни жлези в сравнение с останалите здрави индивиди.

Няколко фактора допринасят за патогенезата на апокринната бромхидроза. Бактериалното разлагане на апокринните секрети произвежда амоняк и късоверижни мастни киселини, с характерна силна миризма. Най-разпространената от тези киселини е 3- метил-2-хексановата киселина, която достига повърхността на кожата, посредством свързващи протеини. Аксиларните области са населени с най-различни бактерии, повечето от които са грам-положителни. Появата на неприятна миризма на апокринната секреция е свързано с действието на аеробни коринебактерии. Приема се, че и ароматизиращите стероиди като 16-андростени, 5-алфа андростенол и 5-алфа андростенон, допринасят за появата на неприятната миризма.

Лица с бромхидроза имат повишени нива на 5- алфа редуктаза в техните апокринните жлези. Този ензим катализира превръщането на тестостерон в дихидротестостерон, като нивата на дихидротестостерон могат да бъдат по-големи от тестостерона в кожата на засегнатите лица.

Пациентите с бромхидроза се оплакват от неприятна миризма на тялото. Аксилите са най-често засегнатите места, въпреки че гениталиите и плантарната на част краката могат да бъдат засегнати. Нормалната телесна миризма варира значително между отделните индивиди и етнически групи. При азиатските популации само слаб мирис често се смята за диагностичен.

Диагнозата се поставя обикновено клинично.

Апокринната бромхидроза трябва да се разграничава от екринната бромхидроза, която е далеч по-рядка. Екринната секреция обикновено е без миризма и изпълнява терморегулаторна функция. Екринната бромхидроза може да се появи от действието на бактерии върху кератина, който е омекотен от екринната секреция. За нея е характерна плантарната локализация. Някои храни, медикаменти, токсини или метаболитни разстройства могат да доведат до екринна бромхидроза.

Консервативното лечение при бромхидроза има за цел да намали бактериалната флора и да поддържа суха кожата. Хигиенни мерки, като например подходяща измиване на засегнатите области, бързото отстраняване на потни дрехи и използването на антиперспиранти, са полезни в случаите на апокринна бромхидроза. Редовното бръснене на аксилите предотвратява натрупването на пот и бактерии. Използването на локални антибиотици, като клиндамицин и еритромицин, и антисептични сапуни може да ограничи растежа на бактериите. Локалните антибиотици трябва да се използват само, когато други антисептици са неефективни, тъй като те са свързани с по-голям риск от бактериална резистентност.

Консервативните методи са идеални при леки случаи на заболяването. Въпреки това, те не предлагат окончателно излекуване, а резултатите могат да бъдат незадоволителни, ако намаляването на миризмата е краткотрайно или непълно. Системните антихолинергични средства намаляват изпотяване, но тяхното използване може да бъде ограничено от техните нежелани ефекти.
Инхибиращото действие на ботулинов токсин А за намаляване производството пот, може да се прилага успешно за лечение на аксиларна бромхидроза.

Хирургичното лечение на бромхидроза се използва по-широко в азиатските страни. Хирургичното намаляване на броя на апокринните жлези намалява апокринната секреция. Хирургичното лечение подобрява дългосрочно състоянието на пациентите, но това е свързано с повишен риск от заболеваемост, включително белези, хирургически усложнения и риск от рецидив (фигурата вляво).бромхидроза През последните години са разработени нови минимално инвазивни техники, с по-малко заболеваемост. Те включват процедури с малки разрези и могат да доведат до задоволителни резултати с по-малко странични ефекти.

Пропускането на определени храни, като къри подправки, лук, чесън и алкохол, могат да подобрят състоянието на бромхидроза.

4.0/5 2 оценки

Библиография

Fitzpatrick's dermatology in general medicine, Seventh edition, Chapter Disorders of the eccrine sweat glands and sweatting
http://emedicine.medscape.com/article/1072342-overview
http://www.dermnetnz.org/topics/bromhidrosis/
https://en.wikipedia.org/wiki/Body_odor
http://www.thewhiteleyclinic.co.uk/conditions/bromhidrosis/

Коментари към Бромхидроза МКБ L75.0

От сайта (2)
Напиши коментар 2 коментара
  1. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 04 April 2019 в 12:34

    Мартин

    Здравейте , бихте ли ме опътили на какъв лекар да отида за проблеми с потните жлези по генералите , също така и за проблеми със слюнчестите жлези.

    Здравейте! Консултирайте се с личния си лекар, който след вниманително снета анамнеза ще Ви насочи към специалист.

  2. Мартин 
    на 02 April 2019 в 04:24

    Здравейте , бихте ли ме опътили на какъв лекар да отида за проблеми с потните жлези по генералите , също така и за проблеми със слюнчестите жлези.

googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ

Преглед при лекар, рецепти, лечение - по време на почивка

преди 5 дни, 6 часа и 2 мин.

Къде изчезна пробиотикът Вивомикс?

преди 10 дни, 9 часа и 24 мин.

Експертиза на трайно намалена работоспособност ТЕЛК и ЛКК - какво трябва да знаете

преди 12 дни, 9 часа и 1 мин.

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 17 дни, 7 часа и 21 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 24 дни, 3 часа и 30 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 25 дни, 20 часа и 12 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 38 дни, 3 часа и 3 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 38 дни, 10 часа и 4 мин.
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ОЛАНЗАПИН таблетки 5 мг * 30 АКТАВИС

ДВУПЪТЕН АБОКАТ С КРИЛА 22

ТЕЛЕШКИ КОЛАГЕН + АЦЕРОЛА И СТЕВИЯ 174гр.

ЕСЕНЦИАЛЕ ФОРТЕ капсули * 30

БИОХЕРБА ЛАКТОБАЦ.АЦИДОФИЛУС+В6 капс. 450мг*100

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

БИОХЕРБА ДЕМИР БОЗАН + ТИАМИН капсули 240 мг * 100

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 21 юли 2025г. в 15:39:20

ТАМПОН СТЕРИЛЕН С AMIES ТРАНСПОРТНА СРЕДА 300290

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 21 юли 2025г. в 15:38:38

ЗДРАВЕ ШАМПОАН ФОРТЕ СЪРБЯЩ СКАЛП С ЛУГА 130 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 21 юли 2025г. в 15:36:28

ЛИНЕФОР капсули 50 мг * 56

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 21 юли 2025г. в 14:51:05

ОМНИ БИОТИК МИГРА саше 3 г * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 21 юли 2025г. в 14:50:43
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival