Други уточнени фоликуларни увреждания МКБ L73.8
Към рубриката други уточнени фоликуларни увреждания се отнася сикоза на космите на брадата.
Сикоза на космите на брадата представлява подостра или хронична стафилококова инфекция, която засяга космения фоликул в дълбочина и се локализира в областта на брадата и мустаците.
Етиология
Заболяването се предизвиква вследствие от травма след бръснене на космите по лицето и последваща инфекция с бактерии от род Staphylococcus. Инфекцията предизвиква имунна реакция в резултат на възпаление на околните космените фоликули. Предразполагащ фактор е намален имунитет. Сикоза на космите на брадатата се проявява се само у мъже след пубертета.
Клинична картина
Клиничната картина на заболяването се характеризира с парене, сърбеж и болка. Обикновено се засягат фоликуларните области на брадата и горната устна, но може да обхване и останалите окосмени части на тялото, които се бръснат. Основен елемент са фоликуларни папули и пустули, изпълнени с гнойно съдържимо. При разкъсване гнойната пустула засъхва в жълтокафеникави крусти. Пустулите са множествени, а засегнатата кожа е зачервено-оточна.
При подострите форми повторенията са с различна продължителност, а при хроничните - продължава с години и постепенно се разширява. Кожата в засегнатите участъци става неравна, зърниста, зачервена, с изглед на разрязана смокиня. Хроничният възпалителен процес може да доведе до трайна загуба на косми и до образуване на хипертрофични белези.
Усложнения
Сикозата на космите на брадата може да доведе до усложнения като:
- екзема
- фурункул
- кавернозна синусова тромбоза, ако са засегнати горната устна, носа или очите
Диагноза
Диагнозата на сикоза на космите на брадата се изгражда въз основа на клиничната картина, локализацията на обривните елементи и микробиологичното доказване на златистия стафилокок и хистологичната находка видяна под микроскоп.
Лечение
Лечението при други уточнени фоликуларни увреждания се провежда след направена посявка на взет материал от лезиите и антибиограма. Прилага се съответният антибиотик, като курса на лечение е обикновено от 15-20 дни. Уместно е прилагането след консултация с дерматолог на стафилококов гама-глобулин, както и приложението на имуностимулатори. При по-тежки случаи на сикоза на брадата се прилага и прием на кортикостероид заедно с антибиотика.
За да се избегнат рецидиви на заболяването, трябва да се прилага правилно почистване на третираните участъци преди и след бръснене.
Заглавно изображение: See page for author, CC BY 4.0, via Wikimedia Commons
Симптоми и признаци при Други уточнени фоликуларни увреждания МКБ L73.8
Библиография
Fitzpatrick's Color Atlas and Synopsis of Clinical Dermatology, Sixth Edition, Section DISORDERS OF HAIR FOLLICLES AND RELATED DISORDERS
http://www.dermnetnz.org/topics/folliculitis-barbae/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2451930/
http://m.topdoctorsonline.com/tdo-wap/advance/content/diseases/49187-sycosis-barbae
https://en.wikipedia.org/wiki/Sycosis_vulgaris
Коментари към Други уточнени фоликуларни увреждания МКБ L73.8