Изменения на ноктите при други болести, класифицирани другаде МКБ L62.8
Патологичните промени на нокътната плочка могат да бъдат свързани с генетичен дефект, да бъдат симптом на системно заболяване или последствие от екзогенно въздействие. По-тежко и по-често се засягат ноктите на ръцете.
Някои изменения на ноктите при други болести, класифицирани другаде, са специфични за различни дерматологични нарушения. В допълнение, изследването на ноктите може да даде и представа за по-зловещи системни прояви под формата както на фини, така и на специфични промени. Тези открития могат да представляват дефект на различни анатомични компоненти на нокътната единица. Освен това, понякога някои промени на ноктите могат да представляват симптоми преди други признаци на системното заболяване да станат клинично очевидни.
Важно е да се класифицира участието на ноктите в системните заболявания в зависимост от техните морфологични промени.
Койлонихия представлява наличието на кривина в напречната и надлъжната ос, давайки вдлъбната форма на гърба на нокътя. Тя е забележима повече върху ноктите на ръцете. Койлонихията може да бъде идиопатична или свързана с различни състояния като анемия, недохранване, хемохроматоза, коронарна болест, нарушения на щитовидната жлеза, злокачествено гастроинтестинално заболяване, травматично увреждане или професионално заболяване. Често срещано явление при малките деца, но тенденцията им да изчезват през първите години от живота си. Субунгуалната хиперкератоза, придружаваща колонихията, предполага псориазис.
Pincer nail e вкопаване на нокътя с двустранно проникване в гънките. Това състояние може да бъде наследствено или придобито. Въпреки че механизмът на неговото развитие остава неизвестен, подлежащо системно заболяване или медикаментите са честите асоциации.
При брахонихия ширината на нокътната плоча се намалява в сравнение с дължината. Това може да е признак на хиперпаратироидизъм и псориатична артропатия като ранен знак за костна резорбция.
Parrot beak nail представлява симетрично пренатоварване на свободния край на ноктите на пръстите, което имитира човката на папагал. Обикновено се наблюдава при тежка акроскроза с дистална фалангеална резорбция поради склеродермия.
Онихолизата се отнася до дисталното отделяне на нокътната плоча от нокътното гнездо. Това състояние е по-често свързано с различни локални състояния като травма, псориазис, гъбички и иритативни експозиционни реакции (козметика за нокти), отколкото системно заболяване. Съотношението на онихолизата със системните заболявания изглежда прекалено високо. Системните асоциации включват анемия, рак на белите дробове, Т-клетъчни левкемии, захарен диабет, нарушения на щитовидната жлеза, порфирия, лупус еритематодес, псориатичен артрит, Sezary синдром, лекарства (псоралини и тетрациклини) и дефицит на витамин С. Когато се случи при тиреотоксикоза, най-ранната фаза е превръщането на извитата адхезивна линия в права линия.
Цианозата може да се прояви като синьо или лилаво обезцветяване на нокътното легло в резултат на по-ниска кислородна наситеност, което води до натрупване на деоксихемоглобин в малките кръвоносни съдове на крайниците. Централната цианоза се причинява от вродени сърдечни заболявания и може да се прояви по лигавиците и крайниците, докато периферната цианоза обикновено се диагностицира чрез изследване на ноктите и се причинява от вазоконстрикция и намален периферен кръвен поток, какъвто се получава при студена експозиция, шок, конгестивна сърдечна недостатъчност и периферно съдово заболяване.
Тежките пушачи могат да развият жълто обезцветяване на ноктите поради отлагането на никотин. Оцветяването може да бъде признак за дългосрочни шансове за развитие на заболявания, свързани с цигари, като белодробен карцином, хронично обструктивно заболяване на дихателните пътища и коронарна артериална болест.
Склеротични кръвоизливи на ноктите се формират от екстравазация на кръвта от надлъжно ориентираните съдове на нокътното легло. Те се срещат често при псориазис, но могат да се наблюдават при инфекциозен ендокардит, ревматично сърдечно заболяване, антифосфолипиден синдром, вродени сърдечни заболявания. Едновременното появяване на няколко нокътни плочки е показателно за системна причина.
Загубата на нокти представлява едно от изменения на ноктите при други болести, класифицирани другаде. Наблюдава се при травма, локални възпалителни процеси, булозни дерматози, пемфигус, при прием на цитостатици и други.
Надлъжната чупливост на ноктите най-често е резултат на екзогенни въздействия.
Болестите и синдромите с нокътно увреждане изискват противовъзпалително, антисептично третиране, понякога хирургична ексцизия, пластика с имплантация на изкуствена нокътна плочка, ортопедична корекция.
Заглавно изображение: freepik.com
Симптоми и признаци при Изменения на ноктите при други болести, класифицирани другаде МКБ L62.8
Библиография
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4375768/
http://www.aafp.org/afp/2004/0315/p1417.html
http://www.hooked-on-nails.com/naildisorders.html
http://www.tandfonline.com/doi/pdf/10.1080/20786204.2010.10874016
Коментари към Изменения на ноктите при други болести, класифицирани другаде МКБ L62.8