Унгвис инкарнатус МКБ L60.0
› Причини
› Симптоми
› Диагноза и диференциална диагноза
› Лечение
Какво представлява унгвис инкарнатус?
Врастналият нокът, наречен още онихокриптоза или унгвис инкарнатус, е често срещана форма на нокътно заболяване. Това е болезнено състояние, локализирано най-често на палеца на крака.
Унгвис инкарнатус възниква, когато острият ръб на нокътя се забие в кожата на пръста. Появяват се болка и възпаление. Впоследствие възпаленият участък може да започне да секретира. Ако не се лекува, врастналият нокът може да причини абсцес или в много редки случаи остеомиелит.
Причини
Врастването на нокътя като цяло се смята за многофакторно състояние, което може да се причини от:
- тесни обувки или високи токчета, които оказват натиск върху пръстите и пречат на ноктите да растат правилно
- неправилното изрязване на ноктите може да доведе до забиване на ъглите на нокътя в кожата
- гъбични или бактериални инфекции
- остра или повтаряща се хронична травма на нокътя
- влажна атмосфера на затворените обувки, омекотяване на нокътната плочка и подуване на епидермалния кератин, което в крайна сметка увеличава перманентно изпъкналата дъга
- предиспозиция, като анормално оформени нокътни легла, нокътни деформации в резултат на заболявания, генетична предразположеност
Патофизиологията на това състояние включва реакция на чуждо тяло. Когато нокътното легло се компресира, ръбът на нокътя прониква в епидермиса. Реакцията на чуждо тяло се създава от наличието на кератинов нокътен материал в тъканта на нокътя.
Симптоми
Изображение: ExistentialExplosion at English Wikipedia, CC0, via Wikimedia Commons
Най-често се засяга външната страна на палеца. Пациентите с врастнал нокът имат болезнен, подут, с повишена чувствителност пръст. Болката се усеща по периферията на нокътя, като тя се влошава при носене на тесни обувки. Повишена чувствителност се установява при натиск от всякакъв вид, дори от тежестта на спалното бельо. При удар на засегнатия пръст може да се произведе рязка, дори мъчителна болка, тъй като тъканта е прободена още по-надълбоко от нокътя.
От самото естество на състоянието врастналият нокът може лесно да се инфектира, освен ако не се вземат специални мерки за лечение на състоянието на ранен етап и да се запази мястото чисто. Признаците на инфекция включват: зачервяване, болка, подуване и топлина на областта около нокътя, секреция на гной и отделяне на водниста течност, примесена с кръв.
Диагноза и диференциална диагноза
Диагнозата се основава на анамнезата и физикалния преглед. Важни компоненти на анамнезата включват рискови фактори за диабет и артериална недостатъчност. Рентгенография се назначава, когато е необходимо да се изключи остеомиелит (рядко) или при травма, за да се изключат фрактури на пръста (често).
Диференциална диагноза се прави с увреждане на нокътното легло, изпъкнали нокти.
Лечение
Лечението на унгвис инкарнатус отчасти зависи от тежестта на състоянието. При леки и умерени случаи се прилага консервативно лечение с потапяне на засегнатия крайник в топла вода и сол и приложение на антибактериален крем. През останалото време крайниците се поддържат чисти и сухи.
При засягане на нокът на крака се избягват тесни обувки или обувки с високи токчета, а вместо това се препоръчва носенето на сандали, докато проблемът отшуми. За повдигане на нокътя могат да се използват шини.
Ако консервативното лечение на леко врастналия нокът няма успех или ако врастналият нокът е тежък случай, може да се наложи хирургично лечение. Хирургическият подход обикновено е частично откъсване на латералната нокътна плочка или пълно отстраняване на нокътя.
Най-честото място за врастнали нокти е големият пръст на крака, но врастването може да се случи на всеки нокът. Онихокриптозата може да бъде предотвратена чрез правилно изрязване на ноктите и избягване на носене на малки, тесни или плитки обувки.
Заглавно изображение: photographed own finger by oneself, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Симптоми и признаци при Унгвис инкарнатус МКБ L60.0
- Симптоми от пръстите на краката
- Болка и подуване в големия пръст на крака
- Подуване на пръста на крака
- Симптоми свързани с нокътя на крака
- Топъл пръст на крака
- Инфекция на палците на краката
Коментари към Унгвис инкарнатус МКБ L60.0
Дани
Колко време е нужно за да зарасте пръстът след такава интервенция?
Здравейте! Възстановяването обикновено отнема между четири и шест седмици.
Колко време е нужно за да зарасте пръстът след такава интервенция?