Други видове слънчево изгаряне МКБ L55.8
Слънчевото изгаряне е остра кожна възпалителна реакция, която следва прекомерно излагане на кожата на ултравиолетова радиация (UV облъчване). Слънчево изгаряне може да възникне и от излагане на други източници на UV светлина, като солариуми или лампи за фототерапия.
Защо се появява слънчево изгаряне?
На клетъчно ниво слънчевото изгаряне се свързва с микроскопични промени в кожата. Има образуването на UV индуцирани от слънчевото изгаряне клетки и намаляване на Лангерхансовите клетки и мастоцитите, които играят съществена роля за имунната система на организма.
Спектърът на ултравиолетовата радиация включва UVA, UVB и UVC лъчи. UVC радиацията се филтрира и абсорбира във външната атмосфера, така че не представлява проблем. UVA и UVB радиацията са основните причини за слънчевото изгаряне. Въпреки че и двата вида лъчи са замесени в слънчевото изгаряне, кожата реагира различно на тях.
UVA лъчите са по-малко мощни от UVB. Те проникват в средния слой на кожата (дерма) и подкожната мастна тъкан, причиняващи щети на мястото, където се създават нови клетки. Продължителното излагане на UVA лъчите причинява увреждане на дермата, водещо до стареене на кожата.
UVB радиацията е много по-мощна от UVA, причинявайки еритема. Около 90 % се абсорбира от повърхностния слой на кожата (епидермис). Епидермисът реагира чрез освобождаване на химични вещества, които причиняват зачервяване и подуване, характерни за ранните признаци на слънчево изгаряне. Повтарящата се експозиция причинява увреждане на епидермиса, водещо до стареене на кожата.
Рискови фактори за слънчево изгаряне
Фактори, които увеличават честотата и риска от слънчево изгаряне, включват:
- Светла кожа, светли очи и / или руса или червена коса
- региони, намиращи се по-близо до Екватора
- области на голяма надморска височина
- излагане на кожата между 10 ч и 16 ч
- ясно небе
- отразяване на слънчевите лъчи от повърхности, като сняг, лед, вода
Симптоми
Признаците и симптомите на слънчево изгаряне са различни за всеки човек според неговия вид кожа и продължителност на излагане на UV радиация. Те обикновено се появяват 2-6 часа след експозицията и имат пик след 12-24 часа.
Симптомите на други видове слънчево изгаряне могат да включват:
- еритема
- оток
- повишена чувствителност и / или дразнене
- горещо усещане при допир на кожата
- болка
- мехури (тежки случаи)
- втрисане и повишена температура (тежки случаи)
- гадене
- главоболие
- общ дискомфорт
Тежки случаи на слънчево изгаряне могат да доведат до тежка степен изгаряния, дехидратация, електролитен дисбаланс, вторична инфекция или дори смърт.
Последствия от слънчево изгаряне
Дългосрочните последици от прекомерно излагане на слънчева радиация са значими, например слънчево изгаряне с мехури удвоява риска от развитие на рак на кожата. Те включват:
- преждевременното стареене на кожата и бръчки
- кафяви петна и лунички (лентиго)
- развитие на премалигнени лезии (актинични кератози)
- развитие на рак на кожата (например меланом, базално-клетъчен карцином, плоскоклетъчен карцином)
Лечение
Лечението на други видове слънчево изгаряне е осигуряване облекчаване на дискомфорта, който то може да предизвика. Това може да се постигне с употреба на аналгетици (обезболяващи), хладни бани или компреси, лосиони с алое вера и овлажнители, локални кортикостероиди.
Превенция
Въпреки това, по-добре е слънчевото изгаряне да бъде предотвратено, отколкото третирано. Защита от слънцето е най-добрата протекция срещу слънчево изгаряне и други вредни ефекти на UV лъчението. Превантивните мерки включват:
- избягване на излагане на слънце, особено между 10 ч и 16 ч
- носене на подходящо защитно облекло и аксесоари
- употреба на слънцезащитни препарати
Повече информация може да прочетете:
Изображения: freepik.com
Коментари към Други видове слънчево изгаряне МКБ L55.8