Слънчево изгаряне първа степен МКБ L55.0
Слънчевото изгаряне се дължи на прекомерно излагане на UV лъчи на слънцето. UVA и UVB лъчите са вредни за кожата, като UVB лъчите атакуват външните слоеве, а UVA лъчите могат да увредят по-дълбоките слоеве на кожата. Когато се отразяват от водни, метални, снежни или пясъчни повърхности, техният ефект се засилва.
Степента на слънчевото изгаряне зависи от продължителността на експозиция, географското разположение, времето и атмосферните условия, типа кожа.
Как се появява слънчево изгаряне?
UV лъчите предизвикват вазодилатация на кожните кръвоносни съдове, която причинява характерния еритем.
Малко по-късно мастоцитите освобождават различни медиатори, като хистамин, серотонин, TNF, в резултат на което се стимулира синтезата на простагландини и левкотриени.
Освободените цитокини водят до образуването на инфилтрат от неутрофили и Т-лимфоцити. Епидермалните кератиноцити и клетките на Лангерханс претърпяват апоптозни изменения.
Повтарянето на слънчевите бани води до задебеляване на кожата поради епидермалната хиперплазия.
Симптоми
Различават се три степени на изгаряне: първа, втора и трета.
При слънчево изгаряне първа степен се засяга само най-повърхностния слой на кожата - епидермиса. Слънчевото изгаряне първа степен се характеризира със
- зачервяване,
- парене и
- болка.
Тези симптоми се появяват 1-24 часа след излагането на слънце. След няколко дни този тип изгаряне преминава в тен, а повърхностният слой на кожата отпада.
Лечение
Лечението на слънчево изгаряне първа степен се състои в избягване на експозиция на ултравиолетовите лъчи и приложение на студени компреси, душове с хладка вода и лосиони за овлажняване и успокоение на кожата.
Приложение на кортикостероиден крем два-три пъти дневно намалява възпалението, причинено от слънчево изгаряне първа степен, и поддържа кожата хидратирана. Приемат се при необходимост аналгетици за облекчаване на болката, както и обилно количество течности с цел рехидратация на организма.
Профилактика
Профилактиката на слънчевото изгаряне се осъществява чрез използване на слънцезащитни лосиони с подходящ фактор за съответния тип кожа, както и носене на шапка с широка периферия, защитно облекло и слънчеви очила.
Според проучванията най-добрата защита се постига чрез употреба на слънцезащитния продукт 15-30 минути преди излагане на ултравиолетови лъчи, последвана от повторно нансяне 15-30 минути след началото на експозицията.
Препоръчително е слънчевите бани в часовете между 11.00ч-16.00ч да се избягват.
Повече информация може да прочетете:
Изображения: freepik.com
Коментари към Слънчево изгаряне първа степен МКБ L55.0