Алергичен контактен дерматит от залепващи материали МКБ L23.1
Залепващите материали се използват в широка гама от продукти, за да се осигури "лепкавост" с цел продуктът да се придържа към кожата на индивида или други части на тялото. Тези продукти могат да включват превръзки, изкуствени нокти, медицински лепила при лечение на рани и трансдермални пластири, използвани за приложение на медикаменти, като например хормони за контрол на раждаемостта.
Въпреки че залепващите материали имат важна роля в ежедневието, много хора изпитват сърбящи обриви след продължително излагане на такива агенти. Най-често срещаният тип на алергична реакция е обрив, класифициран като контактен дерматит.
Алергичният контактен дерматит е резултат на дразнещо вещество, причиняващо имунен отговор в тялото, който се експресира в мястото на контакт. Началните симптоми на алергичен контактен дерматит от залепващи материали могат да приличат на изгаряне.
Засегнатата област става еритемна и раздразнена и се появява червен обрив или малки подутини. Сърбежът може да варира - от лек до тежък. При тежки случаи могат да се формират блистери, които след разрушаването си причиняват опасност от инфекция.
Алергичната реакция обикновено се ограничава до областта на кожата, където се осъществява контакт със залепващия агент.
Диагнозата се поставя чрез клиничен преглед и patch тест. Изследването може да потвърди това, което вече се предполага въз основа на симптоматиката на индивида, но също така може да определи конкретния химикал, който причинява алергичната реакция.
Най-простото лечение на алергичния контактен дерматит от залепващи материали е да се избягва излагането на химикала, причиняващ проблема. Острата фаза с обрив се третира с:
- Локални кортикостероиди
- Антихистамини
- Антибиотици
Коментари към Алергичен контактен дерматит от залепващи материали МКБ L23.1