Себореен дерматит, неуточнен МКБ L21.9
Себорейният дерматит е много често срещана хронична или рецидивираща форма на дерматоза, която се характеризира със зачервяване и лющене в зони, където мастните жлези са най-активни, като лицето и скалпа, престерналната област, както и гънките на тялото.
Възрастта на настъпване на заболяването може да бъде ранна детска възраст (в рамките на първите месеци след раждането), пубертета, между 20 и 50 години, или в по-късна възраст. Честотата на себорейния дерматит е 2-5 % от населението в световен мащаб.
Предполага се, че Malassezia furfuris играе роля в патогенезата на себореен дерматит, неуточнен. Отговорът към локално приложение на кетоконазол и селен сулфид индикира, че този дрожд може да бъде патогенен.
Себорейноподобни лезии са наблюдавани при хранителни дефицити, като например недостиг на цинк, и експериментален дефицит на ниацин (витамин В3), както и при болестта на Паркинсон (включително лекарствено индуцирана). Себореен дерматит се развива и при експериментален дефицит на пиридоксин (витамин В6) при хора.
Много пациенти изпитват редуващи се периоди на възпаление. Себорейният дерматит се влошава или обостря от някои фактори, като сезонни промени, промени във влажността, емоционален стрес, лишаване от сън, някои лекарства, болест на Паркинсон, СПИН, имуносупресия.
Симптомите на себореен дерматит, неуточнен, се появяват постепенно и обикновено първите признаци са лющеща се кожа и скалп. Признаците възникват най-често по кожата на лицето, зад ушите и в гънките по тялото. Люспичките могат да бъдат жълти, бели или сиви. Зачервяване и лющене на кожата могат да се появят върху кожата близо до миглите, по челото, около носа, гърдите и горната част на гърба. При по-тежките случаи се появяват жълтеникави до червеникави люспести се лезии по линията на косата, зад ушите, в ушния канал, на веждите, около носа и на моста на носа, върху гърдите и горната част на гърба.
Обикновено пациентите имат леко зачервяване и лезии с лющеща се кожа. Други симптоми са големи, плътни корички върху скалпа, червена и мазна кожа, покрита с бели или жълти люспички, сърбеж, болезненост и люспички, които могат да се прикрепят към косъма.
Разпределението на лезиите е основно по окосмените области на главата - скалп, вежди, мигли (блефарит), брада, задушните области, гънките, аногениталната област, престерналната област.
Диагнозата се поставя въз основа на клиничните находки. Дерматопатологичната находка показва фокална паракератоза, с няколко неутрофили, умерена акантоза, спонгиоза (междуклетъчен оток), неспецифично възпаление на дермата. Характерна особеност са неутрофили при върховете на дилатирани фоликуларни отвори, които изглеждат като крусти.
Диференциална диагноза се прави с псориазис вулгарис, импетиго, дерматофитози (тинеа капитис, тинеа фациалис, тинеа корпорис), интертригинозна кандидоза, подостър лупус еритематозус, хистиоцитоза на Лангерхансовите клетки, дефицит на цинк, пемфигус фолиацеус.
Лечението на себореен дерматит, неуточнен, често включва някои от следните опции:
- Кератолитици - при необходимост се използват за премахване на лющенето, например салицилова киселина, млечна киселина, урея, пропиленгликол.
- Локални противогъбични средства - за намаляване на Malassezia, например шампоан с кетоконазол или циклопирокс. Някои щамове на Malassezia са устойчиви на азолови противогъбични средства, в такива случаи се прилага цинк пиритион или селенов сулфид.
- Леки локални кортикостероиди - в продължение на 1-3 седмици, за да намалят възпалението при остър пристъп.
- Локални калцинеуринови инхибитори
- Антихистамини - използват се основно за намаляване на сърбежа, ако е наличен.
- При резистентни случаи при възрастни може да се препоръча орално итраконазол, тетрациклинови антибиотици или фототерапия.
Лечението на скалпа може да включва:
- Лечебни шампоани - съдържащи кетоконазол, циклопирокс, селен сулфид, цинков пиритион, каменовъглен катран и салицилова киселина, които се използват два пъти седмично в продължение на най-малко един месец и ако е необходимо, за неопределено време.
- Стероиди - приложение на стероиди върху скалпа намаляват сърбежа и трябва да се прилагат ежедневно в продължение на няколко дни.
- Крем с катран - може да се прилага в засегнатите области и се отстранява няколко часа по-късно с шампоан.
Коментари към Себореен дерматит, неуточнен МКБ L21.9