Пемфигоид, неуточнен МКБ L12.9
Пемфигоидът е рядко булозно автоимунно заболяване, което може да се развие във всяка възраст, но най-често засяга хората в напреднала възраст. Пемфигоид, неуточнен, е причинен от аномалност на имунната система и води до кожни обриви и мехури по краката, ръцете и корема.
Това заболяване може да предизвика появата на мехури на лигавиците на носа, очите, устата, вагината и може да се появи по време на бременност при някои жени. Няма лек за пемфигоид, но има много възможности за лечение.
Пемфигоидът е автоимунно заболяване, което означава, че имунната система, която обикновено предпазва от инфекция, започва да атакува здравите тъкани. В случай на пемфигоид имунната система създава антитела, атакуващи тъканта точно под външния слой на кожата. Това води до разделяне на слоевете на кожата и образуване на болезнени блистери.
Не е напълно изяснена етиологията на пемфигоида. В много случаи няма конкретен задействащ фактор за поява на пемфигоид. Но в някои случаи състоянието може да бъде причинено от някои лекарства, радиационна терапия или терапия с ултравиолетова светлина. Хората с други автоимунни заболявания могат да бъдат изложени на по-висок риск от развитие на пемфигоид.
Това заболяване е много по-често при пациенти в напреднала възраст в сравнение с всяка друга възрастова група, като средната възраст за поява на пемфигоид е 70 години.
Най-честият симптом на пемфигоид, неуточнен, е образуване на мехури, които се появяват по ръцете, краката, корема и лигавиците. Уртикария и сърбеж също са чести. Блистерите имат определени характеристики, независимо от това къде по тялото се формират:
- Често са предшествани от червен обрив.
- Те са големи и пълни с течност, която обикновено е бистра, но могат да съдържа кръв. Мехурите са дебели и не руптурират лесно.
- Кожата около мехурите може да изглежда нормална или леко до тъмно червено.
- Разкъсаните мехури обикновено са чувствителни и болезнени.
Диагнозата се поставя въз основа на физикалния преглед и назначените лабораторни изследвания. Хистологичният анализ показва субепидермален блистер, а имунофлуоресценцията - слой от антитела, който се намира точно под външния слой на кожата.
Пемфигоидът не може да бъде излекуван, но леченията обикновено са много успешни при облекчаване на симптомите. Кортикостероиди се прилагат за намаляване на възпалението и подпомагане на излекуването на блистерите и облекчаването на сърбежа. Въпреки това, те могат да причинят сериозни странични ефекти, особено от продължителна употреба. Друга възможност за лечение е да се приемат лекарства, които потискат имунната система, често в комбинация с кортикостероиди. Имуносупресорите помагат, но те също така поставят в риск пациента за други инфекции. Някои антибиотици, такива като тетрациклин, могат да бъдат предписани за намаляване на възпалението и инфекцията.
С правилното лечение прогнозата за пемфигоид, неуточнен, е добра. Повечето хора реагират добре на медикаменти.
Коментари към Пемфигоид, неуточнен МКБ L12.9