Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Болести на кожата и подкожната тъкан Булозни увреждания

Булозни увреждания МКБ L10-L14

от 30 дек 2013г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: Камелия МетодиеваРедактор: д-р Виолина Тодева
Булозни увреждания МКБ L10-L14 - изображение
  • Инфо
  • Видове
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Видове
Коментари
Свързаност

В кожата се образуват везикули и були при загуба на връзката между кератиноцитите или между епидермиса и дермата в зоната на базалната мембрана. Специализираните структури, осъществяващи интеркератиноцитните или дермо-епидермални връзки, могат да бъдат увредени под въздействието на разнообразни екзогенни и ендогенни фактори: механични, физични, биологични (инсекти и паразити, вируси, бактерии, микотични агенти), медикаменти и др., алергични и автоимунни процеси, генетични дефекти. Респективно, поява на везикули и були може да се наблюдава в клиничната картина на редица дерматози с разнообразна етиология.

Терминът "булозни увреждания" / "булозни дерматози" се използва за хетерогенна група заболявания, при които свързващите структури на кожата се увреждат в резултат на генетично обусловен дефект или придобит автоимунен процес и в чиято клинична картина везикулите и булите представляват основните обривни елементи.

Диагнозата на булозните дерматози се базира на няколко основни критерия: ниво на мехура и механизъм на неговото формиране, участие на имунни комплекси в образуването му и т.н. Тяхното отдиференциране изисква приложението на специализирани имунохистохимични техники и нерядко - на електронномикроскопско изследване.

Специализираните свързващи структури на кожата са изградени от полипептиди, принадлежащи към клетъчните адхезионни молекули, които имат първостепенно значение за процесите на адхезия на клетка с клетка и / или на клетка с екстрацелуларен матрикс.

Интеркератиноцитните връзки се осъществяват от адхезионни протеини, структурно организирани в десмозоми (macula adherens) и zonula occludens. При наблюдение под светлинен микроскоп десмозомите се визуализират най-вече в долните слоеве на епидермиса като точковидни задебеления по хода на т.нар. "интерцелуларни мостчета", формирани от израстъци на мембраните на прилежащите кератиноцити. При електронномикроскопско изследване десмозомата се представя с ламелозна ултраструктура, в която се разграничават девет последователни оптично плътни и светли ивици.

Молекулният състав на десмозомните компоненти включва две основни групи полипептиди. Към първата група принадлежат неглюкозилираните полипептиди, които изграждат десмозомната плака и вероятно служат за свързване за тонофиламентите с клетъчната мембрана. Десмозомните полипептиди от втората група, наречени дезмоглеини и дезмоколини, принадлежат към семейството на кадхерините. Те са Ca2+-зависими клетъчно-адхезионни трансмембранни гликопротеини, чиято интрацелуларна част се залавя за десмозомната плака, докато екстрацелуларната им част изпълва междуклетъчното пространство и оформя т.нар. "сърцевина" на десмозомата.

Десмозомните компоненти или комплексите от тях могат да се превърнат в таргетен антиген за автоантителата при булозни увреждания.

Дермо-епидермалната граница (зона на базалната мембрана) представлява гранична повърхност между структури от различен ембрионален произход, каквито са епителната тъкан и съединителната тъкан на дермата. Комплексната ултраструктура на дермо-епидермалната граница, видима единствено под електронен микроскоп, е изградена от редица морфологично обособени компоненти с различен биохимичен състав и антигенни свойства.

Биохимичният състав на структурните компоненти на базално-мембранната зона включва повече от 20 протеини (колагенни и неколагенни протеини и гликопротеини), всеки от които притежаващ точно определена локализация, биофизични свойства и антигенност. Вродена липса или понижена експресия на някои от тези компоненти на базално-мембранната зона или тяхното увреждане в резултат на автоимунни процеси лежи в основата на придобитите субепидермални булозни дерматози.

В зависимост от нивото, на което настъпва разкъсване на свързващите структури на епидермиса и съответно се формира мехурната кухина, булите се разделят на две големи групи - интраепидермални и субепидермални.

При интраепидермалните були разцепването в епидермиса става на различно ниво и се дължи на четири основни хистопатологични механизма, водещи до нарушение на интеркератиноцитните връзка: акантолиза, спонгиоза, балонна дегенерация и вакуолна дегенерация.

Акантолитичните були са характерни за болестите от групата на пемфигуса и могат да възникнат супрабазално (над базалните кератиноцити) или субкорнеално (над роговия слой). Спонгиоформени везикули и були се наблюдават при дерматитни и екземни процеси и възникват на нивото на спинозния слой. Балонната дегенерация обуславя формирането на везикуло-булозните промени при дерматовирозите. Вакуолната дегенерация се наблюдава при редица разнородни по етиология дерматози - медикаментозни и фототоксични екзантеми, ихтиозиформена еритродермия и др.

Субепидермалните були възникват на нивото на дермо-епидермалната граница, поради което покривът на мехура се състои от цялата дебелина на епидермиса. Основен критерий за разграничаване на субепидермалните були е ултраструктурното ниво на разцепване между епидермис и дерма, което съответства на локализацията на вроденото или придобитото увреждане на един или друг структурен компонент на базално-мембранната зона. При субепидермалните автоимунни булозни дерматози нивото на разцепване обикновено отговаря на локализацията на отложените имунореактанти.

Правилната и точна диагноза на една везикуло-булозна ерупция изисква внимателна преценка на клиничните данни и на приложените специализирани лабораторни методи за нейното изясняване.

Обикновено в рутинната дерматологична практика клиничният преглед е достатъчен за отдиференциране на транзиторните булозни ерупции при пиодермии, дерматовирози, паразитози и дерматити от ендогенни или екзогенни фактори, но диагнозата на истинските булозни увреждания почива на съвкупността от клинични, хистопатологични и имунопатологични критерии.

Данните от анамнезата са от първостепенно значение за разграничаването на хередитарните от придобитите булозни дерматози. Редица елементи на дерматологичния статус - локализация, вид, съдържимо и еволюция на булозните лезии, състояние на перибулозната кожа, наличие на признак на Николски и т.н., са важни за оформяне на презумптивна клинична диагноза. От друга страна, макар и важни, тези симптоми имат ограничено диагностично значение поради наличието на атипични и клинично подобни помежду си варианти на булозните дерматози.

Пробата на Tzanck е в състояние да отграничи акантолитичните були, но няма диагностична стойност за определяне на тяхното ниво в епидермиса. Рутинната хистология има голямо значение за отдиференцирането на интраепидермалните от субепидермалните булозни дерматити, но не е в състояние да конкретизира различните представители на последната група, независимо от ориентиращото значение, отдавано на вида на съпътстващия дермален инфилтрат.

Електронната микроскопия е референтен метод за ултраструктурен анализ на естеството и локализацията на генетичния дефект, причиняващ увреждането на свързващите структури на кожата. Независимо от ограничената й достъпност и трудоемкото изпълнение, електронната микроскопия е задължителна за постигане на екзактна диагноза при повечето от хередитарните булозни дерматози.

Резултатите от директното и индиректното имунофлуоресцентно изследване имат стойността на задължителни критерии за поставянето на диагнозата при придобитите автоимунни булозни дерматози.

Чрез директната имунофлуоресценция се установява вида и локализацията на отложените в кожата на болния имунореактанти - имуноглобулини, фракции на комплемента, фибрин, пропердин и др. В групата на субепидермалните булозни дерматози директната имунофлуоресценция има стойността на основен рутинен диагностичен тест.

Чрез индиректната имунофлуоресценция се доказват наличните в серума на болните с придобитите автоимунни булозни дерматози циркулиращи антиепителиални автоантитела. Резултатите от индиректната имунофлуоресценция имат важно диагностично и прогностично значение най-вече при пемфигуса и в по-малка степен при другите булозни увреждания.

Имуноелектронната микроскопия съчетава възможностите на имунохистохимичните техники с разделителната способност на електронната микроскопия. Този метод показва улстраструктурното ниво на имунните отлагания при придобити автоимунни булозни дерматози. Получените резултати са изключително информативни, но методът е скъп, сравнително бавен и трудно достъпен. Приложението на този метод има смисъл най-вече в диференциалната диагноза на субепидермалните автоимунни булозни дерматози.

 

Заглавно изображение: See page for author, CC BY 4.0, via Wikimedia Commons

4.1/5 8 оценки

Видове Булозни увреждания МКБ L10-L14

  • L10 Пемфигус
  • L11 Други акантолитични увреждания
  • L12 Пемфигоид
  • L13 Други булозни увреждания
  • L14* Булозни увреждания на кожата при болести, класифицирани другаде

Коментари към Булозни увреждания МКБ L10-L14

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Булозни увреждания МКБ L10-L14
    www.framar.bg 
    на 16 May 2025 в 12:42
    Коментирайте "Булозни увреждания МКБ L10-L14"

ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към

  • Кожа и кожни придатъци
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Как живеят хората с увреждания в България?

преди 1991 дни, 58 мин.

Бихте ли назначили човек с увреждания на работа?

преди 2515 дни, 2 часа и 9 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 47 мин.

Какво представлява прозяването

преди 4 дни, 15 часа и 47 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 4 дни, 15 часа и 58 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 4 дни, 16 часа и 5 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ДЖОНСЪН БЕЙБИ ШАМПОАН 300 мл

ДЖОНСЪН БЕЙБИ ШАМПОАН 500 мл.

ДЖОНСЪН БЕЙБИ ШАМПОАН 750 мл

А-ДЕРМА ЕПИТЕЛИАЛ HA+ УЛТРА РИПЕЪР КРЕМ SPF50+ 100 мл

ИНОФАРМ МЕНОПАУЗА СЪПОРТ ФОРМУЛА капсули * 60

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ТЕАЛОЗ ДУО капки за очи 5 мл.

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 12:37:43

Изследване на вагинален секрет

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 12:25:42

С-ТОНИН капсули * 60 ХЕРБАМЕДИКА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 12:21:33

МУПИРОНАЗАЛ 20 мг/г маз за нос 3 г

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 12:18:37

Изследване на вагинален секрет

Коментар на: Дияна Василева от 16 май 2025г. в 12:18:03
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival