Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Болести на храносмилателната система Болести на устната кухина, слюнчените жлези и челюстите Други болести на челюстите Нарушения в развитието на челюстите

Нарушения в развитието на челюстите МКБ K10.0

от 15 май 2014г., обновено на 30 март 2023г.
Автор: Теодора Славова
Нарушения в развитието на челюстите МКБ K10.0 - изображение
  • Инфо
  • Библиография
  • Коментари
Инфо
Инфо
Библиография
Коментари

› Въведение

› Киста на Stafne

› Въведение

› Епидемиология

› Етиология

› Клинична картина

› Диагноза

› Лечение

› Мандибуларен торус

› Въведение

› Епидемиология

› Етиология

› Клинична картина

› Диагноза

› Лечение

› Торус на небцето

› Въведение

› Епидемиология

› Етиология

› Клинична картина

› Диагноза

› Лечение

Въведение

Различни генетични фактори, както и фактори на околната среда могат да доведат до нарушения в развитието на челюстите. В рубриката „Нарушения в развитието на челюстите“ ще бъдат разгледани:

  • Киста на Stafne
  • Мандибуларен торус
  • Торус на небцето

Киста на Stafne

Въведение

Кистата на Stafne(дефект на Stafne, идиопатична костна кухина на Stafne, лингвална мандибуларна депресия на слюнчените жлези) представлява рядък мандибуларен дефект, който се класифицира като псевдокиста, тъй като липсва епителна обвивка или ексудат. Състоянието се разглежда като дефект в развитието, отколкото като патологичен дефект. Кистите се появяват в областта между първия молар(кътник) на долната челюст и ъгъла на мандибулата.

Епидемиология

Дефектът на Stafne се счита за необичаен и се съобщава, че се развива на възраст между 11 и 30 годишна възраст. Въпреки че се класифицира като дефект в развитието, той не присъства от раждането, а се развива значително по-късно. Лезията обикновено се представя едностранно, рядко двустранно и се среща по-често при мъже. В различни проучвания честотата на заболяването варира между 0,1-1,3%. 

Киста на Stafne

Етиология

Както беше отбелязано, кистата на Stafne се характеризира като дефект в развитието. Смята се, че състоянието е резултат от ремоделиране на костта поради ектопична част на съседна слюнчена жлеза.

Клинична картина

Клиничната картина се определя като бедна или липсваща, тъй като кистите не могат да бъдат видяни при рутинния физикален преглед, нито предизвикват оплаквания у болните.

Диагноза

Обикновено дефектът се открива случайно по повод рентгенография на глава или друго изобразяващо изследване(CT, MRT). Рентгенографски лезията е добре ограничена, монолокуларна, кръгла и рентгенопрозрачна с размери между 1-3см. Важно е да се отбележи, че в по-голямата част от случаите се локализира между долния алвеоларен нерв(клон на n.mandibularis) и долната граница на мандибулата между кътниците и ъгъла на челюстта, но може да се намира и под долния алвеоларен нерв.

Диференциална диагноза може да се направи с:

  • Периапикална киста
  • Фоликуларна киста
  • Амелобластом
  • Примордиална киста на челюстта
  • Кистозна одонтома
  • Фиброзна дисплазия
  • Болест на Gorham

Лечение

Не се изисква лечение, но трябва да се изключат метастатични и неопластични процеси, което става с помощта на образните методи на изследване. Много рядко тумор на слюнчените жлези може да възникне в рамките на установения дефект.

Мандибуларен торус

Въведение 

Мандибуларният торус(torus mandibularis) представлява доброкачествена, бавнорастяща костна маса, локализираща се по вътрешната лигавична повърхност на долната челюст и по-точно до премоларите(предкътниците) и над залавното място на m.milohyoideus, като обикновено се представя двустранно.

Епидемиология

Честотата на мандибуларния торус варира от 5% до 40%, като се среща по-рядко от torus palatinus. Среща се по-често при инуитските и азиатските популации, както и при индивидите от мъжки пол. В Съединените щати честотата на разпространение сред населението е до 10%.

Етиология

Няколко са причините, отговорни за появата и развитието на мандибуларен торус. Той се наблюдава по-често при млади пациенти с бруксизъм. Размерът на торите може да нараства през целия живот на пациента, т.е. те се считат за резултат от локален стрес, а не се дължат само и единствено на генетични фактори. 

Торус мандибуларис

Клинична картина

Долночелюстният торус клинично се представя като растеж на костна маса, локализираща се отстрани и под езика. Костният растеж може да засегне едната или двете устни половини, да бъде с единични или множествени израстъци. Симптомите, които могат да се наблюдават, са:

  • Неясен говор
  • Възпаление на венците
  • Възпаление на тонзилите
  • Болка в гърлото

Диагноза

Диагнозата се поставя лесно въз основа на огледа по време на физикалния преглед на пациента.

Лечение

Мандибуларният торус в болшинството от случаи се определя като клинична, отколкото като патологична находка, ето защо лечение не се изисква. Пристъпва се към такова ако се образуват язви в областта на торуса поради травми, поради усложнено производство на протеза ако се налага пациентът да носи такава или в случаите, в които размерът им е значителен. Ако е необходимо отстраняване на торуса се пристъпва към хирургично лечение, но е възможно да се реформира наново.

Торус на небцето

Въведение

Торусът на небцето(torus palatinus) е костна издатина, локализирана в областта на срединната линия на твърдото небце. Според това какъв е макроскопският вид на торите, те могат да се характеризират като плоски, нодуларни, лобуларни. Диаметърът на палаталните тори е по-малък от 2см, но могат да променят размера си през целия живот на индивида.

Епидемиология

Честотата на torus palatinum варира между 9-60% и е по-често срещано, в сравнение с torus mandibularis. Палаталните тори се срещат по-често в индийските, азиатските и инуитските популации с предпочитание към женския пол.

Етиология

Изследвания сочат, че торус на небцето е автозомно-доминантно предаван дефект. Известни са обаче и още фактори, отговорни за развитието му, най-важен сред които е локалният стрес.

Клинична картина

Находката, откриваща се при торус на небцето, е наличие на костна маса с единични или множествени израстъци, разположени по срединната линия на твърдото небце. Клиничната картина може да се манифестира също с:

  • Затруднения в говора
  • Затруднения в храненето
  • Задържане на храна около торуса

Диагноза

Поставя се въз основа на налична костна маса в областта на твърдото небце, с последващ оглед и палпация.

Лечение

В повечето случаи на торус на небцето не се налага лечение. Към хирургично отстраняване се пристъпва, когато образуванието причинява някои от гореизброените симптоми или значително понижение в качеството на живот на пациента.

 

Изображения: Coronation Dental Specialty Group [1], CC BY 3.0, via Wikimedia Commons; DRosenbach at English Wikipedia, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons; No machine-readable author provided. Kozlovsk~commonswiki assumed (based on copyright claims)., CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons; 

4.3/5 4 оценки

Библиография

https://radiopaedia.org/articles/stafne-cyst

https://radiopaedia.org/articles/radiolucent-lesions-of-the-mandible-differential?lang=us

https://emedicine.medscape.com/article/852734-overview#a3

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5556806/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4511881/

https://radiopaedia.org/cases/torus-mandibularis

https://radiopaedia.org/articles/mandibular-torus-2

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3027453/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4527908/

wmsmile.com/what-is-mandibular-tori/

my.clevelandclinic.org/health/diseases/24829-torus-palatinus

www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4059586/

Коментари към Нарушения в развитието на челюстите МКБ K10.0

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Нарушения в развитието на челюстите МКБ K10.0
    www.framar.bg 
    на 19 May 2025 в 00:17
    Коментирайте "Нарушения в развитието на челюстите МКБ K10.0"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Нарушения на сърдечния ритъм (аритмии) - тахикардия, брадикардия, сърцебиене

преди 2316 дни, 4 часа и 16 мин.

Как да спра развитието на ечемик на окото?

преди 2860 дни, 14 часа и 22 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 12 часа и 22 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 3 часа и 22 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 3 часа и 33 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 3 часа и 40 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival