Други уточнени респираторни нарушения МКБ J98.8
Други уточнени респираторни нарушения включват следните заболявания:
Синдромът на аспирин-изостреното респираторно заболяване е състояние, при което се инхибира циклооксигеназа-1. Това предизвиква атаки на дихателни пътища, включително ринорея и различни степени на бронхоспазъм и ларингоспазъм. Въпреки, че реакцията не е IgE-медиирана, пациентите могат да имат анафилактични реакции на свръхчувствителност, включително хипотония.
В рамките на 2 часа след приемането на аспирин и други нестероидни противовъзпалителни средства, при чувствителните пациенти се появяват симптомите на астма с остър задух, обикновено съпроводен с назални симптоми, ринорея и назална конгестия.
Пациентите обикновено страдат от умерени или тежки форми на астма, изискващи продължително лечение с умерени до високи дози инхалаторни кортикостероиди. Орални глюкокортикоиди са необходими за контрол на астмата в много от тези пациенти.
Честотата на риносинуит при тези пациенти е до 100%, а честотата на назалните полипи може да бъде по-висока от 90%. Риносинуитът протича протрахирано, а носните полипи са склонни да се появят отново след полипектомия: честотата на рецидивите на носните полипи при пациенти с чувствителност към аспирин е няколко пъти по-висока от нормалното. Полипоидната хипертрофия на лигавицата не е ограничен само в носната кухина и обикновено включва всички синуси. Има също клинични доказателства, че неконтролирания хроничен риносинузит често влошава хода на астмата.
Пациентите със синдром на аспирин-изостреното респираторно заболяване изискват комплексни диагностични и терапевтични подходи и представляват сериозно предизвикателство за алерголозите.
Сънна хиповентилация, поради обструкция на долните дихателни пътища е състояние, причинено от намаляване или стесняване на размера на дихателните пътища. Това може да бъде причинено от резистентност на дихателните пътища към въздушния поток. Белодробната функция е нарушена. Белите дробове не са в състояние да обменят кислород и въглероден диоксид правилно.
Пациентите имат хиповентилация през нощта, когато запушването на дихателните пътища се влошава.
Ниските нива на кислород по време на сън може да предизвикат главоболие, сърдечни проблеми и отпадналост през деня. Може да се наруши качеството на съня със следните проблеми:
- затруднения със заспиването
- намалени етапи на дълбок сън
- повишен брой на събуждания през нощта
Сънна хиповентилация, поради обструкция на долните дихателни пътища се среща при пациенти със следните заболявания:
- хроничен бронхит
- емфизема
- алфа-1 антитрипсинов дефицит
- бронхиектазии
- муковисцидоза
Пушенето на цигари е най-важният рисков фактор за развитие на заболяването. То може да се появи и при хора, които имат сънна апнея.
Други фактори, които могат да допринесат за този проблем включват:
- химични експозиции
- факторите на околната среда
- замърсители
За поставяне на диагнозата е необходимо да се направи кръвно-газов анализ. Повишените нива на въглероден диоксид по време на сън са знак за това заболяване.
Важно е да се започне с лечение на причината за обструкцията на дихателните пътища.
Обструкцията на горните дихателни пътища е спешно, животозастрашаващо състояние, което изисква бърза диагностика и лечение.
Причините за възникването на обструкция на горните дихателни пътища включват:
- алергични реакции
- химически изгаряния и реакции
- круп
- епиглотит
- вдишване на дим
- чужди тела
- вирусни или бактериални инфекции
- перитонзиларен абсцес
- ретрофарингеален абсцес
- рак на гърлото
- трахеомалация
- травма
- проблеми на гласните струни
Симптомите варират в зависимост от причината, но някои симптоми са общи за всички видове запушване на дихателните пътища. Те включват затруднено дишане, синкав цвят на кожата (цианоза), промени в съзнанието, задавяне, объркване, паника, хрипове или необичайни дихателни шумове.
Диагнозата се поставя чрез физикалното изследване. Рядко се използват бронхоскопия,
ларингоскопия, рентгенография.
Лечението зависи от причината за обструкцията. Чужди тела в дихателните пътища могат да бъдат премахнати с ларингоскоп или бронхоскоп. В дихателните пътища може да се вкара ендотрахеална или назотрахеална тръба. Понякога се прави отвор директно в дихателните пътища - трахеостомия.
Лечението често е успешна. Въпреки това, състоянието е опасно и може да бъде фатално, дори ако се лекува.
Невъзможността да се облекчи запушването може да доведе до мозъчно увреждане, дихателна недостатъчност, смърт.
Вирусна инфекция на дихателните пътища
Симптомите при вирусна инфекция на дихателните пътища включват кашлица, кихане,
хрема, възпалено гърло, треска, проблеми с дишането. Пациентът може да има главоболие, болки в мускулите или да се чувства много уморен. Като цяло, симптомите започват 1 до 2 дни след заразяването. Те могат да продължат от 1 до 10 дни, в зависимост от вируса, който причинява заболяването.
Заразяването става по въздушно-капков път.
Хора от всички възрасти и среди да могат да получат вирусна инфекция на дихателните пътища. Бебетата и малките деца са по-податливи на вирусни инфекции, които често се усложняват с бронхиолит.
За повечето хора, вирусните инфекции на дихателните пътища не са сериозно заболяване.
За някои пациенти, обаче заболяване може да бъде сериозно. Такива са бебетата, малките деца, хората със слаба имунната система, пациентите с увреждания или възрастните пациенти.
Лечението се състои в пълноценна почивка, приемане на много течности, симптоматични средства.
Симптоми и признаци при Други уточнени респираторни нарушения МКБ J98.8
- Умора
- Затруднено дишане
- Недостиг на въздух
- Загуба на тегло
- Сухи свиркащи хрипове
- Болка в гръдната област
Коментари към Други уточнени респираторни нарушения МКБ J98.8