Гангрена и некроза на белия дроб МКБ J85.0
Гангрена и некроза на белия дроб са гнойно-гнилостни процеси, които обхващат обширни участъци от белодробния паренхим и се дължат на наличие на бактериална флора и нарушения в микроциркулацията. Клинично се изразяват с много тежко общо състояние.
Гангренозният абсцес е разновидност на белодробната гангрена и представлява некроза на определен ограничен участък от белодробния паренхим без тенденция за разпространение на патологичния процес и наличие на секвестри в абсцесната кухина. Клинично състоянието на пациента е по-добро и изходът е по-благоприятен.
Основните фактори, благоприятстващи развитието на гангрена и некроза на белия дроб са:
- Нарушена бронхиална проходимост
- Наличие на остър възпалителен процес в белите дробове
- Нарушения в микроциркулацията на белодробния паренхим
Налице е оток на лигавицата на дихателните пътища, повишена секреция на бронхиалните жлези и спазъм на бронхите.
Предразполагащи фактори са алкохолизмът, наркоманията, някои заболявания на нервната система (инсулти) и всички състояния с нарушение на съзнанието, при които има условия за аспирация на повърнато съдържимо в дихателната система и възникване на възпалителен процес. На второ място като предразполагащи фактори са болестите на хранопровода, които протичат с рефлукс, хронични заболявания на белия дроб, безразборна употреба на хормонални контрацептивни средства.
Основните причинители на гнойните заболявания на белия дроб са стафилококите, стрептококите, пневмококите, както и Pseudomonas aeruginosa.
Пътищата на проникване на инфекцията са бронхогенен, лимфогенен, хематогенен и по съседство.
Клиничната картина при гангрена и некроза на белия дроб е тежка. Към симптомите на първичното заболяване се прибавя и мъчителна кашлица с обилна експекторация на зловонни храчки. Когато се остави да престои храчката се разделя на 3 слоя: горен - жълтеникава или кафеникава пяна; среден - ясна водниста течност; долен слой - кръв, гной, парченца от белодробна тъкан. Дишането е затруднено и учестено. Често има и кръвохрак. Общото състояние на пациента е силно увредено. Налице е т.нар. интоксикационен синдром от разпада на белодробна тъкан и от отделянето на токсини от микроорганизмите. Болните имат треска и висока температура, нощни изпотявания, загуба на тегло, анемия.
Диагнозата се определя до голяма степен от анамнезата и физикалното изследване. Освен това се използват обзорна рентгенография на гръден кош, компютърна томография, изпращат се храчки за микробиологично изследване.
При доказана гангрена и некроза на белия дроб лечението е консервативно (широкоспектърни антибиотици) и хирургично - лобектомия, сегментектомия, пулмонектомия.
Коментари към Гангрена и некроза на белия дроб МКБ J85.0