Пневмокониоза, причинена от друга прах, съдържаща силиций МКБ J62.8
Пневмокониоза, причинена от друга прах, съдържаща силиций представлява група белодробни заболявания, които се дължат на натрупване в белите дробове на силициев двуокис или минерали, съдържащи свързан с други елементи силициев двуокис.
Силикозата е едно от най-разпространените професионални заболявания и заема водещо място по брой на трайно и тежко инвалидизираните работници. Заболяването се дължи на натрупване на силициев двуокис в белите дробове и се среща най-често при миньори, стъклари, леяри.
Патогенетичният причинител е силициевият двуокис (кварц). Той се натрупва в бронхите, след което се фагоцитира от макрофагите и се натрупва в интерстициума на белия дроб.
Патоанатомично се откриват следните изменения в белия дроб: възловидни, дифузносклеротични, смесени, туморовидни.
В зависимост от протичането се различават остра и хронична силикоза. Острата силикоза възниква в резултат на масивна инхалация на прах. Хроничната силикоза може да бъде: проста, хронично протичаща и късна силикоза.
Симптомите включват суха продължителна кашлица, която по-късно преминава във влажна. Характерен е също силно изразеният задух. Впоследствие може да се развие дихателна недостатъчност и белодробно сърце.
Физикалната находка е оскъдна и нехарактерна и не може да служи за ранна диагноза. Сухи свиркащи хрипове в основите са белег за вторичен, съпътстващ бронхит. При масивни струпвания могат да се редуват участъци с притъпен и хиперсонорен тон — мозаична перкуторна находка. С най-голяма информативност е рентгеновото изследване. Въз основа на рентгеновата находка, също се оформят следните стадии на заболяването:
- Преморбиден стадий — установява се само усилен белодробен рисунък
- Първи стадий - визуализират се малки сенки, чиито размери са до 2 см и са разположени симетрично в двете гръдни половини. Те обхващат главно средните полета и белодробните основи. Уголемени са хилусните лимфни възли.
- Втори стадий - визуализират се по-големи по размер засенчвания, които обхващат не само средните полета, но и белодробните върхове. Тези засенчвания са с размери от 3 до 5 см. Освен окръглени сенки, се забелязват и ивичести сенки, които обхващат средните белодробни полета. Този стадии се нарича още интерстициален.
- Трети стадий - наблюдава се сгъстяване на силикотичните възли. Те могат да конфлуират и да образуват тумороподобни засенчвания с неясни граници. Може да има също вкалцяване на хилусните лимфните възли. Заболяването води до редица усложнения - хронична дихателна недостатъчност, рецидивиращ пневмоторакс, неспецифични възпалителни тласъци, силикотуберкулоза, белодробно сърце.
Лечението на силикозата започва с извеждане на болния от работната среда. То цели предотвратяване на бронхиалната обструкция, хроничния бронхит и вторичните възпалителни процеси. Прилагат се антибиотици, бронходилататори и глюкокортикоиди.
Пневмокониоза, причинена от каолин също попада в рубриката пневмокониоза, причинена от друга прах, съдържаща силиций.
Каолинът и други видове глина намират приложение в производството на порцелан, огнеупорни материали, каучук и др. Чистият каолин е слабо фиброзогенен, но значителния примес на кварцов пясък създава възможност за заболявания от типа на смесената силикоза. Еволюцията е бавна, но може да стигне до трети стадий с явления на сърдечно-съдова и дихателна недостатъчност.
Коментари към Пневмокониоза, причинена от друга прах, съдържаща силиций МКБ J62.8