Други неспецифични лимфаденити МКБ I88.8
Група възпалителни заболявания на лимфните възли, протичащи неспецифично в хода на друго заболяване на организма, се наричат други неспецифични лимфаденити. Лимфаденитът се явява като защитна реакция на организма, благодарение на коята инфекцията се ограничава и се предотвратява нейното проникване в дълбочина.
Причини за развитие на заболяването други неспецифични лимфаденити могат да бъдат някое от следните патологични състояния на организма:
- бактериални инфекции - включително и туберкулоза;
- микотични инфекции (инфекции, причинени от гъбички);
- вирусни заболявания - морбили, грип, аденовирусните сезонни катари на горните дихателни пътища;
- паразитни инфекции - токсоплазмоза, бруцелоза и други.
Доказан е лимфаденит и като резултат на медикаментозна свръхчувствителност с увеличаване на всички лимфни възли в хода на антибиотично или друго медикаментозно лечение.
В зависимост от това кои лимфни възли са засегнати се определя местонахождението на огнището на инфекция в организма. Например при възпаление на различните структури в устната кухина - афти, стоматит, гингивит или при наличие на възпаление на гърлото - тонзилит, фарингит, се наблюдава подчелюстен и шиен лимфаденит.
Лимфаденитът съпровожда голяма част от заболяванията в детска възраст. Например при рубеола е характерно увеличаването на тилните и задушни лимфни възли. Шиен лимфаденит в съчетание с малиново червено гърло дава картина на скарлатина още преди появата на характерния за заболяването обрив.
Клиничната картина на заболяването други неспецифични лимфаденити се характеризира със следните симптоми и оплаквания от страна на пациента:
- подуване и болка на лимфните възли в различни части на тялото, в зависимост от това къде се намира огнището на инфекцията;
- зачервяване може да има рядко, най-често този симптом е вторичен при обхващане на надлежащата над засегнатите лимфни възли кожа;
- температура;
- обща отпадналост;
- главоболие;
- гадене;
- повръщане и други.
Диагноза на заболяването други неспецифични лимфаденити се поставя след добре снета анамнеза по данни на пациента и неговите оплаквания. Извършва се физикален и инструментален преглед. Физикалният преглед се състои от оглед и палпация, при които се вижда с просто око увеличението на лимфните възли, дори и без напипване. За по-сигурна и точна диагноза. се извършва и инструментален преглед - компютърна томография, благодарение, на която се определя местоположението и големината на засегнатите лимфни възли. Назначават се и кръвни изследвания за наличие на инфекция, а в по-тежките случаи при съмнение за онкологично заболяване се извършва биопсия на лимфния възел.
Лечението на други неспецифични лимфаденити се провежда с помощта на противовъзпалителни средства. При наличие на бактериална инфекция се назначава съответния антибиотик и като цяло се лекува основното заболяване и огнището на инфекцията в организма.
Коментари към Други неспецифични лимфаденити МКБ I88.8