Варикозни вени на долните крайници с язва МКБ I83.0
Хронична венозна недостатъчност (ХВН) в трети стадий с активна или оздравяла язвичка (улкус) представлява заболяването варикозни вени на долните крайници с язва. Заболяването има голямо клинично и социално-медицинско значение. Заболяванията на вените обхващат промените в повърхностната венозна система с първична варикоза и нейните остри възпалителни промени (тромбофлебити, варикофлебити). Засяга се и дълбоката венозна система с образуването на флеботромбоза и нейните усложнения - като образуването на вторична варикоза и посттромботичен синдром. Промените на повърхностната и дълбоката венозна системи водят до патологично нарушение на кръвната циркулация.
Патофизиологично при варикозни вени на долните крайници с язва се наблюдава венозна стаза - поради недостатъчност на клапните вени (разположени в лумена на венозните съдове) да изтласкват кръвта от долните крайниците към сърцето. Повишава се обема на кръвта във венозната система на долните крайници - появяват се разширени вени. При липса на ефективно лечение скоро в областта на глезенната става се явяват варикозни язвички (рани), които се образуват в резултат на процесите на исхемия (понижение количеството на кислород) и некроза (локална смърт на група клетки) на тъканите. Язвичките трудно зарастват, поради нарушената циркулация на кръвта в тази област.
Причината за развитие на варикозни вени на долните крайници с язва се свързва с генетичната предразположеност. Значение има и инсуфициенцията (недостатъчността) на венозните клапи спрямо венозното налягане при продължително стоене в право положение. Това е и основната причина заболяването да засяга по-често венозната система на долните крайници.
Клиничната картина при варикозните вени на долните крайници с язва се състои от оплаквания като болка, парене в засегнатата област.
По-късно може да се изявят признаците на хронична венозна недостатъчност - чувство на тежест, уморяемост, оток след продължително ходене и право положение на тялото, локална цианоза (оцветяване на кожата в тъмносин или виолетов цвят - дължи се на тъканната хипоксия - кислороден глад) в глезенната област, наличие на улкус - активен или оздравяващ.
Диагнозата на варикозните вени на долните крайници с язва се поставя след добре снета анамнеза по данни на пациента въз основа на неговите клинични симптоми и оплаквания.
Лечението на варикозните вени на долните крайници с язва може да се извърши по няколко начина:
- лекарствена терапия - използват се локални антибиотици;
- компресионна терапия - компресивните (еластични) чорапи се препоръчват широко в борбата с отока при ХВН, като целта е да се подпомогне функцията на повърхностните вени;
- локално инвазивно лечение - радиочестотна аблация, лечението обикновено продължава около час или по-малко за един крак, като болката е минимална;
- склеротерапия - този процедура включва инжектиране на специфично вещество в лумена на увредената вена, което предизвиква нарушаване на вътрешната обвивка на вената и нейното евентуално затваряне, обикновено варикозните симптоми изчезват през следващите 4-6 седмици, тъй като вените колабират и кръвта се насочва към другите по-здрави вени;
- оперативна интервенция - резервно лечение само при най-тежките случаи на разширени вени, хирургичната интервенция може да включва затваряне или "изваждане" на вената, възстановяване на клапите, за подобряване на тяхната функция или поставянето на байпас в областта на засегната вена. Както при всяка операция и тук са налице редица рискове, свързани с реакции към анестезия, кървене, инфекции, следоперативна болка и оток, появата на тромби.
Коментари към Варикозни вени на долните крайници с язва МКБ I83.0