Бифасцикуларен блок МКБ I45.2
Терминът бифасцикуларен блок се използва, когато е нарушено провеждането през два проводни снопа. По-често се установява десен бедрен блок и ляв преден хемиблок, а по - рядко десен бедрен блок и ляв заден хемиблок.
Комбинацията на десен бедрен блок и ляв преден хемиблок е твърде честа. Тя се установява при възрастни хора с фиброзни промени в проводната система и много рядко дегенерира в пълен AV - блок. Установява се при коронарна болест на сърцето, калцифицирана аортна стеноза, хипертрофична кардиомиопатия, дилатативна кардиомиопатия.
Появата на бифасцикуларен блок при остър миокарден инфаркт трябва да ни направи внимателни в проследяване на болния, тъй като в 25-50 % от случаите проводната патология може да еволюира в пълен AV - блок. При други условия обаче само 15 % от проводните нарушения може да прогресират до пълен блок.
Комбинацията от десен бедрен блок и ляв заден хемиблок, която е много по-рядка, може да се получи в резултат на същите увреждания на сърцето, но появата й много по-често (60-70%) може да прерасне в пълен AV - блок.
Вероятно десен бедрен блок и ляв заден хемиблок се появяват много по-рядко, тъй като снопът е на малка площ и зоната се кръвоснабдява много по-добре, отколкото зоната на предния сноп на лявото бедро.
Лечението на бифасцикуларен блок се състои в лекуване на основното заболяване, което е довело до поява на бифасцикуларен блок.
Коментари към Бифасцикуларен блок МКБ I45.2