Други увреждания на ухото и мастоидния израстък след медицински процедури МКБ H95.8
Всяка медицинска процедура е свързана в малка степен с усложения.
Миринготомия е интервенция, при която се прави разрез на тъпанчевата мембрана, за да може да се освободи кухината на средното ухо от събралата се там течност при серозен отит или гной при гноен отит. Тази манипулация може да доведе до други увреждания на ухото и мастоидния израстък след медицински процедури.
Показанията за миринготомията, наречена още парацентеза, са среден отит, който не се е повлиял от антибиотичното лечение, бомбиране на тъпанчето, силна оталгия (болка в ухото), поява на някое от усложненията на средния отит - мастоидит (възпаление на мастоидния израстък), петрозит (възпаление на част от слепоочната кост, наречена парс петроза), менингит (възпаление на обвивките на мозъка). Поставянето на тръбичка на тъпанчевата мембрана е също начин за лечение на средния отит. Целта на тази тръбичка е да се подобри вентилацията към кухината на средното ухо и да се даде възможност да изтече събралия се секрет в кухината. Едно от усложненията при тази манипулация е запушването на тръбичката, тогава секретът престава да се отделя.
При 15% от пациентите първите две седмици след поставянето на тръбичката е възможно епизодите от възпаление на средното ухо да не отзвучат и да има изтичане на секрет - оторея. Този секрет може да се дължи на бактериалната колонизация на тръбичката и възпаление на тъпанчевата мембрана - мирингит. Най-често изолираните микроогранизми са псевдомонас аерогеноза (Pseudomonas aeruginosa) и метицилин-резистентни стафилококус ауреус (Methicillin-resistant Staphylococcus aureus (MRSA). Лечението е антибиотично.
В 1% от случаите при премахване на тръбичката е възможно да остане траен отвор в тъпанчевата мембрана, като лечението на тази перфорация е оперативна й корекция. Възможно е и намаляването на слуха от слухопроводен тип, при задебеляване на тъпанчевата мембрана. Понеже тази вентилационна тръбичка е чуждо тяло за организма, той може да реагира с алергична реакция към материала, от който е направена.
Всички тези други увреждания на ухото и мастоидния израстък след медицински процедури се срещат много рядко и в повечето случаи ползата от споменатите процедури е много по-голяма.
Коментари към Други увреждания на ухото и мастоидния израстък след медицински процедури МКБ H95.8