Други увреждания след мастоидектомия МКБ H95.1
Средното ухо се състои от тъпанчева кухина, Евстахиева тръба и клетъчната система на мастоидния израстък.
Последният се намира зад ухото и представлява изпъкналата част на слепоочната кост и в нея се намира система от въздухоносни клетки. Най-голямата клетка от тях се нарича атриум и има комуникация с кухината на средното ухо.
Заради тази комуникация най-честото усложнение при възпалението на средното ухо (среден отит) е и мастоидитът - възпаление на мастоидния израстък.
Лечението на мастоидитът трябва да бъде проведено навреме, защото възпалителния процес може да се прехвърли към следните важни структури:
- пирамидата на слепоочната кост и да доведе до дифузен лабиринтит със слухови и вестибуларни нарушения
- канала на лицевия нерв с изява на фациалис - парализа на лицевия нерв
- средната и/или задната черепна ямка - в резултат на разрушаването на коста и да доведе до менингит (възпаление на мозъчните обвивки) и мозъчен абсцес
Тези усложнения трябва да бъдат предотвратени чрез навременно и правилно лечение на мастоидита. Първоначално лечението е чрез антибиотици, но ако не процесът на възпаление продължава да присъства се налага оперативно отстраняване на мастоидния израстък - мастоидектомия.
Както всяка операция крие своите рискове и усложнения, така и след тази интервенция едно от по-често срещаните усложнение е рецидивиращия холестеатом в кухината след мастоидектомия.
В редки случаи при мастоидектомията може да се появят и други увреждания след мастоидектомия:
- Хронично възпаление на кухината след мастоидектомия - в следоперативния период може на се насложи инфекция, която да доведе до възпаление на остатъчната кухина. Симптомите, които ще съпътстват хронично възпаление на кухината са повишаване на температурата цялостно и локално, подуване и зачервяване зад ухото.
- Гранулация на остатъчната кухина - при това усложнение в кухината започва да се разраства съединителна тъкан, под формата на гранулации и запълва кухината
- Мукозна киста - образуване на киста, която е тапицирана с мукозни клетки и може да бъде изпълнена с течност
- Парализа или слабост на лицевия нерв
- Промяна на вкуса с усещане за метален вкус
- Шум в ушите - наличие на усещане за звънене, свистене
За да се открият други увреждания след мастоидектомия е необходимо оперираните пациенти да се проследяват с контролни прегледи, скенер или магнитен резонанс в рамките на 6 до 12 месеца след операцията.
Коментари към Други увреждания след мастоидектомия МКБ H95.1