Рецидивиращ холестеатом в кухината след мастоидектомия МКБ H95.0
Рецидивиращ холестеатом в кухината след мастоидектомия е едно от усложненията на оперативното премахване на мастоидния израстък, намиращ се зад ухото.
Холестеатомата е вид киста, която се локализира най-често в средното ухо. Лошото функциониране на Евстахиевата тръба води до отрицателно налягане в средното ухо. Това изтегля част от тъпанчето (тъпанчева мембрана), създавайки една торбичка или киста, която се изпълва с клетки и с други отпадъчни материали.
В зависимост от локализацията и големината на холестатомата може да се засегне и мастоидния израстък, тогава избор на лечение е оперативното отстраняване на мастоида и така наречената мастоидектомия.
Рецидивиращ холестеатом в кухината след мастоидектомия се наблюдава в около 40% от случаите. Мастоидектомията се извършва, когато клетките на мастоидния израстък са възпалени, най-често резултат от инфекции на ушите - мастоидит, хроничен отит или холестеатома.
Има няколко различни вида мастоидектомия, в зависимост от размера на инфекцията - затворена мастоидектомия, радикална мастоидектомия, при широко разпространение на холестеатома и модифицирана радикална мастоидектомия.
След операцията раната се зашива около дренажна тръба. Дренажната тръба, поставена по време на операция обикновено се отстранява един или два дни по-късно. На пациента се дават антибиотици в продължение на няколко дни.
Пациентът трябва да информира лекаря, ако се появи някой от следните симптоми след операцията:
- кръв на превръзката;
- схванат врат или дезориентация (това може да са признаци на менингит);
- парализа на лицето, увиснали в устата, или проблеми с преглъщането.
Ако се появят виене на свят, секреция на ухото, загуба на слуха в едното ухо, болка или изтръпване в или около ухото след операция на мастоида, най-вероятно се касае за рецидивиращ холестеатом в кухината след мастоидектомия.
Коментари към Рецидивиращ холестеатом в кухината след мастоидектомия МКБ H95.0