Други увреждания на средното ухо и мастоидния израстък при болести, класифицирани другаде МКБ H75*
Други увреждания на средното ухо и мастоидния израстък при болести, класифицирани другаде, са широко разпространени заболявания във всички възрасти, но особено често от него боледуват децата поради редица анатомични и физиологични особености на детския организъм. По-късата, по-широка и хоризонтално разположена Евстахиева тръба, наличието на аденоидни вегетации, честите ринофарингити и някои вродени аномалии в детската възраст благоприятстват навлизането на инфекцията в средното ухо. Склонността към остър отит се повишава и при вроден и придобит имунодефицит.
Други увреждания на средното ухо и мастоидния израстък при болести, класифицирани другаде, обикновено настъпват при някои инфекциозни заболявания. При децата обикновено това са грипните състояния, както и някои обривни инфекции- скарлатина, морбили и др. При възрастните появата на заболяването се благоприятства от изкривена носна преграда, синуит, носна полипоза, задна тампонада и тумори на епифаринкса.
Патогенните микроорганизми могат да попаднат в средното ухо по следните начини:
- през Евстахиевата тръба - това може да стане или директно или чрез постепенно възпаление на лигавицата на епифаринкса до средното ухо;
- по кръвен път - има значение за появата на отита при инфекциозните заболявания- грип, скарлатина, морбили;
- през тъпанчевата мембрана след травматична руптура.
Пациентите които боледуват от грипозен отит най-често се оплакват от силни болки в ухото и значително намаляване на слуха. Намалението на слуха е от звукопроводен характер. При оглед на тъпанчевата мембрана се наблюдават мехурчета изпълнени с хеморагична (кървава) течност. Много рядко може да настъпи токсично увреждане на лабиринта което да доведе до пълна глухота.
Лечението на други увреждания на средното ухо и мастоидния израстък при болести, класифицирани другаде, може да бъде консервативно или хирургично. Ранната парацентеза предотвратява усложненията и спомага за по-бързото оздравяване. Прилагат се широкоспектърни антибиотици, аналгетици и витамини. Морбилозният отит обикновено се дължи на насложена вторична бактериална инфекция и протича като гноен отит. Вирусът на морбилите може директно да увреди вътрешното ухо и да предизвика глухота.
Коментари към Други увреждания на средното ухо и мастоидния израстък при болести, класифицирани другаде МКБ H75*