Остър външен отит, неинфекциозен МКБ H60.5
Остър външен отит, неинфекциозен е такова възпаление на външното ухо, което не е причинено от инфекциозни агенти.
В понятието остър външен отит, неинфекциозен се включват химичен, контактен, екзематозен, реактивен и актиничен отит.
Химичен отит е този отит, които се причинява от действието на киселини и основи. Това е вид химическо изгаряне на ушната мида и слуховия проход, както може и тъпанчевата мембрана също да бъде засегната. Химичният отит може да бъде част от генерализирано химическо изгаряне - по цялата кожа или изолиран, когато е засегната само ухото. Всички химически изгаряния са спешни медицински случаи. Те могат да доведат до дълбоко увреждане на тъканите.
Увреждането, причинено от химически изгаряния зависи от няколко фактора - силата или концентрация на киселината/основата, площта, с която има контакт, количеството на химичното вещество и продължителността на действие на химическия агент.
Признаците и симптомите на остър външен отит, неинфекциозен включват следното:
- зачервяване, дразнене или парене на мястото на контакт
- болка или изтръпване в мястото на контакт
- образуване на мехури или черна мъртва кожа на мястото на контакта
- намаление на слуха
При попадне на химичното вещество в очите могат да се получат и нарушения в зрението - внезапно да бъде намалено или изгубено. При тежки случаи могат да се развият някои от следните симптоми:
- хипотония (ниско кръвно налягане)
- отпадналост, слабост, виене на свят
- недостиг на въздух или тежка кашлица
- главоболие
- мускулни спазми или припадъци
- сърдечен арест или неравномерен сърдечен пулс
- шок
Първата помощ при химическо изгаряне е промивката с вода на мястото на контакта с химичния агент. При тежки случаи или генерализиран тип на химично изгаряне, както и при попадане също и в дихателната или храносмилателната система е задължителна хоспитализацията.
Остър контактен външен отит е състояние, което се характеризира с появата на обрив по кожата на ушната мида. Обривът се причинява от алергична реакция. Обривът обикновено не се получава при първи контакт с обекта към който се проявява алергията (алерген), но този контакт води до сенсибилизиране на кожата. При повторен контакт с алергена въниква самата алергична реакция. Остър контактен външен дерматит може да се дължи на алергия към никел, шампоан, лосиони, парфуми, кремове и други козметични продукти. Клиничните симптоми включват сърбеж, зачервяване и други. Лечението се състои в прилагане на антихистамини и избягване контакт с алергена.
Остър екзематозен външен отит представлява универсален кожен проблем. Екзематозния дерматит на ушната мида се дефинира като незаразно възпаление на кожата, което се характеризира с обрив, зачервяване, сухота, сърбеж, едем и други. При по-тежки случаи могат да се наблюдават корички, рагади, сквами и кървене от екзематозно променения участък. Остър екзематозен външен отит се причинява от два основни фактора - алергия или постоянна експозици на иританти. Екземата представлява форма на кожна алергична реакция, която с е наблюдава при всички възрасти. Причини за възникване на остър екзематозен външен отит могат да бъдат контакт с химикали, растения, някои платове, бижута, сапуни, козметични продукти и други.
Коментари към Остър външен отит, неинфекциозен МКБ H60.5