Абсцес на външното ухо МКБ H60.0
Новосформирана кухина във външното ухо, която е изпълнена с гной се нарича абсцес на външното ухо.
Най-честата причина за образуването на тази кухина е след прекарана инфекция на външото или средното ухо. Абсцесът е едно от сериозните усложнения на:
- фурункули и кабункули на кожата на ухото
- отит на външното ухо (възпаление на външното ухо)
- възпаление около чужди тела в ушната мида и външния слухов канал
- възпаление около обици и пиърсинги на ухото
Продължителният прием на кортикостероиди (медикаменти, които потискат имунната система) и наличието на други заболявания, като диабет, СПИН и тумори са предразполагащи фактори за развитие на патологична кухина. Тази патологична кухина представлява защитна реакция на тъканта, която предотвратява разпространението на инфекцията към вътрешното ухо и мозъка.
Бактериите или вирусите – най-често коли-бактерии, стафилолококи, стрептококи, хемуфилус инфлоенца причинили инфекцията на ухото, освобождават токсини, които предизвикат остро възпаление с характерните признаци на зачервяване, болка, подуване, и увеличаване на топлината.
Левкоцитите (белите кръвни клетки) се събират на мястото, поглъщат бактериите с помощта на фагоцитоза (защитна реакция на организма и начин на убиване на бактериите). След смъртта на левкоцитите се отделя жълто-кафява гной, която заедно с мъртвите бактерии и екстрацелуларната течност се натрупват в сформираната от организма кухина.
Организмът образува съединителнотъканна капсула, в която се събира гнойта, отделя се абсцеса от околните здрави тъкани и това пречи на разпространението на инфекцията към други зони. Симптомите на абсцеса на външното ухо са зачервяване и подуване на кожата на ухото; болезненост – при покой и усилване на болката при натиск; повишаване на температура на мястото на абсцеса; повишаване на общата температура до 40 градуса; влошено общо състояние; отпадналост; виене на свят; изтичане на гноен секрет – при спонтанно пукване на абсцеса.
Абсцесът на външното ухо може да доведе до гангрена и трайно увреждане на ухото, ако не се лекува своевременно и адекватно. Усложненията от абсцеса се дължат на компресията, която създава самата кухина върху съседните структури.
Лечението на абсцеса на външното ухо е оперативно. Хирургическа намеса се изразява в инцизия (отваряне на абсцесната кухина) и дренаж (източване на вътре съдържимото). Трябва да се огледа добре кухината за чужди тела, който могат да са причината за възникването на абсцеса и да се отстранят, за да не се повтори появата на втори абсцес. След като се почисти кухината, се поставя превръзка, назначават се антибиотици, аналгетици (болкоуспокояващи) и други лекарства.
Коментари към Абсцес на външното ухо МКБ H60.0