Други видове сраствания и отлепвания на ириса и цилиарното тяло МКБ H21.5
Други видове сраствания и отлепвания на ириса и цилиарното тяло са гониосинехия, иридодиализа, рецесия на камерния ъгъл, синехии на ириса.
Гониосинехията представлява адхезия на ириса към задната повърхност на роговицата, в ъгъла на предната камера на окото.
Иридодиализата представлява локализирано разделяне или откъсване на ириса, от неговото място на закрепване към цилиарното тяло. Обикновено, иридодиализата се причинява от тъпа травма на окото, но може да бъде причинена и от проникващи травми. Заболяването може да възникне и след хирургични интервенции на окото. Клинически, иридодиализата се изявява с появата на диплопия, отблясъци или фотофобия. Пациенти с леки форми на иридодиализа могат да бъдат асимптомни. Лечението на иридодиализата е хирургично.
Синехията на ириса е състояние, при което ириса адхерира към роговицата (предна синехия) или лещата (задна синехия). Синехиите могат бъдат причинени от травма, ирит или иридоциклит и може да причинят някои видове глаукома. Състоянието се диагностицира при офталмоскопия или преглед с биомикроскоп. Предната синехия на ириса причинява закритоъгълна глаукома. Лечението на синехиите включва прилагането на циклоплегични агенти, като атропин. За да се предотврати възпаление се прилагат локално кортикостероиди. За понижаване на вътреочното налягане могат да се приложат бета-блокери като тимолол.
Лечението на други видове сраствания и отлепвания на ириса и цилиарното тяло се осъществява от специалист офталмолог.
Коментари към Други видове сраствания и отлепвания на ириса и цилиарното тяло МКБ H21.5