Увреждания на слъзния апарат и орбитата при болести, класифицирани другаде МКБ H06*
Към увреждания на слъзния апарат и орбитата при болести, класифицирани другаде спадат паразитна инвазия на орбитата и екзофталм при нарушение на функцията на щитовидната жлеза.
В орбитата, макар и рядко, могат да попаднат ларвите на Taenia solium, на Echinococcus granulosis, на Trichinella spiralis, на различни мухи (офталмомиаза), а също така и кръгли червеи от вида на Filaria oculi. Цистицеркозата се причинява от ларвата на Taenia solium. Заразяването се осъществява от яйцата (онкосфери), които се изхвърлят с членчетата на свинската тения. Ехинококозата се причинява от ларвата на кучешката тения Echinococcus granulosus. От очните локализации най-честа е орбитната. Ларвата попада в орбитата по хематогенен път. лечението е оперативно и с химиотерапевтични средства.
Увреждания на слъзния апарат и орбитата при болести, класифицирани другаде, се характеризират с голямо разнообразие от етиологични фактори и клинични симптоми.
При около 75 % от болните с тиреотоксикоза се открива и очна симптоматика. Наблюдава се леко изразен екзофталм, който е двустранен и рядко едностранен. Характерна проява са широко отворените клепачи (лагофталм), втренчен поглед, ретракция на горния клепач, рядко мигане, изоставане на клепача спрямо булба при поглед надолу, оток на ръба на горния клепач и парези на очедвигателните мускули. След овладяване на първичното заболяване (тиреотоксикозата), очните симптоми претърпяват обратно развитие. Малигнен екзофталм се наблюдава при 25-40 % от болните с Базедова болест. Това състояние възниква спонтанно. Вероятно при възникване на заболяването се намесват автоимунни феномени, като се допуска участието на клетъчномедиирани и антитялозависими имунни процеси към различни антигени на орбитната тъкан. Поради това възниква мукоидна субстанция и кръглоклетъчна инфилтрация в орбитата и очедвигателните мускули.
Малигненият екзофталм се характеризира с прогресиращ екзофталм, оток и зачервяване на клепачите и конюнктивата, инсуфициенца на мускулите на очните ябълки, двойно виждане и повишено вътреочно налягане. Очите са кървавочервени. Екзофталмът е силно изразен- до 10-15мм. Клепачите не могат да покрият роговицата и конюнктивата и те се изсушават и ерозират. Очната ябълка е трудно подвижна. Може да настъпи понижаване на зрителната острота с поява на централни и парацентрални скотоми. Това настъпва вследствие засягане на зрителния нерв. Вътреочното налягане е повишено поради натиск върху излизащите от окото венозни съдове и влошения отток на вътреочната течност.
Лечението на малигнен екзофталм се изразява в прилагане на хормонална терапия за лекуване на Базедовата болест с тиреостатици. Добро повлияване на заболяването се получава от провеждането на лечение с кортикостероиди по общ и локален път. При повишено вътреочно налягане се препоръчват дехидриращи средства. При наличие на двойно виждане се прилага Nivalin по схема. Хирургичното лечение се състои в орбитна декомпресия или тарзорафия при разязвяване на роговицата.
Коментари към Увреждания на слъзния апарат и орбитата при болести, класифицирани другаде МКБ H06*