Фантомен синдром на крайник без болка МКБ G54.7
Фантомен синдром на крайник без болка представлява възприемане на усещания в крайник, който е ампутиран. Състоянието е сравнително често при хора с ампутирани крайници, особено в първите месеци и години след загубата на крайник. Синдромът се среща и при хора, родени без крайници.
Пациентите с този синдром усещат крайника си така, сякаш е все още свързан с тялото, тъй като мозъкът продължава да получава сигнали от нервите, които преди това са предавали импулси от съответния крайник. Въпреки че крайникът вече не е част от тялото, нервните окончания на мястото на ампутацията продължават да изпращат сигнали в мозъка. Понякога мозъчната памет за усещания се запазва и се интерпретира като настоящи усещания в липсващия крайник, независимо от сигналите от увредените нерви.
Клиничната картина на фантомен синдром на крайник включва усещания за движение и усещания за външни дразнения като допир, температура, налягане и сърбеж. Болка липсва. Фантомните усещания обикновено изчезват или намаляват с течение на времето.
Епизодите на фантомни усещания могат да бъдат задействани или изострени от физически, психологически или емоционален стрес.
Диагнозата се поставя въз основа на анамнезата за усещания от липсващ крайник.
Лечението на фантомен синдром на крайник без болка е трудно. Резултатите за сега не са обнадеждаващи.
Прилагат се следните групи медикаменти:
- антидепресанти
- антиконвулсанти
- антипсихотици
- опиати
- мускулни релаксанти
- имидазолови рецепторни агонисти
В някои случаи може да се използва електростимулация. Регионалната симпатектомия е хирургическа интервенция, чрез която се прекъсват група нерви в близост до гръбначния мозък, засягащи възприемането на локализирана болка.
Приложение намират и медитацията и някои техники за релаксация:
- масаж
- акупунктура
- упражнения
- хипноза
Коментари към Фантомен синдром на крайник без болка МКБ G54.7