Увреждания на обонятелния нерв МКБ G52.0
N. glossopharingeus е деветият черепно-мозъчен нерв. Той е смесен нерв, който се състои от сетивни и двигателни влакна. Ядрата му са разположени в продълговатия мозък. Инервира гълтача, съдържа сетивни влакна за корена на езика, сетивни влакна за небцовата сливица и m. stylopharyngeus.
Уврежданията на n. glossopharyngeus се наричат още глософарингеална невралгия. Пациентите имат кратки пристъпи на мъчителна болка, засягаща едната страна на езика или гърлото, а понякога и едно ухо. Обикновено глософарингеалната невралгия започва след 40-годишна възраст и се среща по-често при мъжете.
Причината за заболяването често е неизвестна, но се смята, че се дължи на необичайно разположена артерия, която компресира глософарингиалния или блуждаещия нерв. Рядко причината е тумор в мозъка, абсцес, аневризма на каротидната артерия или множествена склероза.
Клиничната картина на глософарингеалната невралгия се проявява с повтарящи се пристъпи на силна болка в задната част на гърлото, в близост до областта на сливиците, в задната част на езика и/или областта под задната част на челюстта. При увреда на 9-я черепномозъчен нерв може да има също нарушения в преглъщането (дисфагия). Тъй като нерва съдържа и вкусови влакна, при тяхното засягане се стига до нарушения във вкуса. Нарушава се повдигането на гълтача (m. stylopharyngeus - парализа на гълтачния мускул) и от там се нарушава съответно гълтателния процес. Освен това се установяват и възбудни прояви, характеризиращи се с пристъпна силна и стрелкаща болка в корена на езика, сливиците и задната стена на глътката. Те се провокират от гълтане, кашляне или се развиват спонтанно. Миоклониите на мекото небце се характеризират с ритмични потрепвания на мекото небце на засегнатата страна. Отпадната симптоматика се проявява с намалена обща сетивност или анестезия в областта на задната част на езика, глътката, сливиците, отслабване и липса на гълтачен рефлекс, пареза на мекото небце от страната на увредата. Говорът е дрезгав. Може да има и загуба на вкус в задната трета на езика.
Диагнозата се поставя след щателна анамнеза и неврологичен статус. В зависимост от причината, довела до увредата на езико-гълтачният нерв се провеждат изследвания по преценка на невролог. Необходимо е разграничаването на глософарингеалната от тригеминалната невралгия. За тази цел се прилага следния тест: лекарят допира памучен апликатор до задната част на гърлото. Ако има болка, на мястото се прилага локален анестетик. Ако анестетикът елиминира болката, се касае за глософарингеална невралгия. За изключване на туморен процес се използва ядрено-магнитен резонанс.
Лечението на увреждания на n. glossopharyngeus включва карбамазепин, окскарбазепин, габапентин, фенитоин, баклофен, трициклични антидепресанти и витамини от група В. Ако тези лекарства не са ефективни, се прилага локален анестетик (например кокаин) към задната част на гърлото, който може да осигури временно облекчение, както и потвърждаване на диагнозата. По-трайни резултати се постигат чрез оперативно лечение - глософарингиалният нерв се отделя от артерията, която го компресира чрез поставяне на малка гъба между тях. При необходимост се налага хранене със сонда (поради нарушеното на гълтане).
Коментари към Увреждания на обонятелния нерв МКБ G52.0