Тревожно разстройство при деца, предизвикано от раздяла МКБ F93.0
Тревожното разстройство е психичен здравен проблем, който може да засегне хора от всички възрасти, включително деца. В действителност, тревожните разстройства са най-често срещания тип на психично разстройство при деца, които засягат около 4% от децата. Тревожността представлява чувство на безпокойство, страх и страдание.
Тревожно разстройство при деца, предизвикано от раздяла се характеризира със силна тревожност, проявяваща се при напускане на дома или хората, полагащи грижи за тях. Тези деца изпитват много голяма нужда да останат вкъщи или да бъдат близо до своите родители. В ранното детство е нормално при отделяне на детето от близките да изпитва тревога. При някои деца, тази тревога е болестно засилена и прекалено удължена. При някои от тях се появяват редица телесни симптоми, като болки в стомаха, гадене, повръщане и други. Обикновено, тревожното разстройство възниква при раздяла на детето с майката. При опит за насилствено разделяне настъпва активна съпротива, плач, гняв и депресия.
Лечението на тревожно разстройство при деца, предизвикано от раздяла, е комплексно. Психотерапията е най-подходящият метод за лечение, като могат да се прилагат индивидуална и фамилна психотерапия.
Симптоми и признаци при Тревожно разстройство при деца, предизвикано от раздяла МКБ F93.0
- Тревожност
- Бебешки плач
- Често отсъствие от работа
- Ирационален страх от самота
- Патологична привързаност към родителите при деца
- Отказ от говорене при деца
Коментари към Тревожно разстройство при деца, предизвикано от раздяла МКБ F93.0