Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Болести на кръвта, кръвотворните органи и отделни нарушения, включващи имунния механизъм Анемии, свързани с храненето Витамин B12-недоимъчна анемия Дефицит на транскобаламин II

Дефицит на транскобаламин II МКБ D51.2

от 19 дек 2012г., обновено на 08 дек 2022г.
Редактор: д-р Лилия Пашова-Стоянова
Дефицит на транскобаламин II МКБ D51.2 - изображение
  • Инфо
  • Симптоми
  • Библиография
  • Коментари
Инфо
Инфо
Симптоми
Библиография
Коментари

› Въведение

› Причини и патогенетични особености

› Характерни симптоми

› Диагноза

› Лечение и прогноза

Въведение

Дефицитът на транскобаламин II представлява изключително рядко вродено заболяване с автозомно-рецесивен начин на унаследяване, което се характеризира с липсата на транскобаламин II, който е необходим за транспортиране на витамин В12 до различни части на тялото и неефективна резорбция на витамин В12 в храносмилателния тракт.

Транскобаламините са основните транспортни протеини на витамин В12 в кръвообращението. Известни са три класа, подразделени съответно на транскобаламин I, транскобаламин II и транскобаламин III. Транскобаламин I е алфа1-глобулин, който се синтезира от неутрофилните гранулоцити и извършва транспорт на витамин В12 до депата, костния мозък и тъканите.

Транскобаламин II е бета-глобулин, който се синтезира в черния дроб, служи като акцептор на екзогенния витамин B12 и осъществява транспорта на витамина до черния дроб. Комплексът на транскобаламин II с витамин В12 интернализира от клетъчната мембрана на чернодробните клетки посредством рецептор-медиирана ендоцитоза.

Причини и патогенетични особености

Етиологията на заболяването е свързано с дефект на гена за транскобаламин II, известен като TCN2 ген, който е локализиран в 22 хромозома. Молекулната основа на дефекта се състои в единична нуклеотидна делеция или нонсенс мутация.

Патогенезата на дефицит на транскобаламин II се характеризира с липсата на транскобаламин II в плазмата, което се наблюдава при основната форма на заболяването. Понякога се развиват други форми на този дефицит, които се дължат на образуването на дефектен свързващ протеин, като протеинът не може да се свърже с витамин В12 или се свързва, но образуваният комплекс не може да навлезе вътреклетъчно.

Дефицитът на транскобаламин II води до нарушена функция на два важни ензима, а именно метилмалонил коензим-А мутаза и метионин синтетаза, което от своя страна лежи в основата на много от клиничните изяви на заболяването.

Характерни симптоми

Клинично, дефицитът на транскобаламин II се проявява още през първите месеци след раждането и причинява мегалобластна анемия, като сред типичните симптоми на болестта се включват:

  • редукция на тегло: изключително характерен белег е липсата на наддаване на тегло при новородените, което в дългосрочен план се комбинира с изоставане в растежа
  • стомашно-чревни прояви: чести признаци са повръщане, диария, улцерации (язви) по лигавицата на устната кухина
  • тежки инфекции: подлежащата неутропения и хипогамаглобулинемия предразполагат към развитието на тежки инфекции с бактериална или вирусна етиология, сред по-честите от които се включват пневмококов менингит, салмонелозен сепсис, уринарни и белодробни инфекции, причинени от Escherichia coli, Pneumocystis carinii и други
  • неврологични симптоми: миоклонус, забавени рефлекси, ходене на пръсти и други нарушения в походката, периферна невропатия, епилептични припадъци и други могат да се наблюдават, като са по-характерни при тежко протичане и липса на лечение
  • други прояви: панцитопения с намален брой на всички кръвни клетки, имунен дефицит, хомоцистеинурия, метилмалонова ацидурия и други

В много редки случаи заболяването протича асимптоматично, с едва забележими прояви, като при подобна ситуация може да бъде открито случайно, при провеждане на профилактични кръвни изследвания.

Симптоми и диагноза при дефицит на транскобаламин II

Диагноза

Диагнозата обикновено се поставя още в първите няколко месеца или първите една до две години от живота на децата, като в масовия случай се базира на лабораторните промени, които се установяват.

Състоянието се презентира с панцитопения, изолирана мегалобластна анемия или комбинация от анемия с левкопения, акумулация на хомоцистеин и метилмалонова киселина. Допълнително е възможно установяване на редуцирани нива на метионин, докато серумните нива на кобаламин са в нормални граници.

Диагнозата на дефицит на транскобаламин II се потвърждава с радиоимунологичен тест, който отчита липсата на транскобаламин II (при класическата форма) или с тест, при който се доказва неспособността на култивирани фибробласти да синтезират транскобаламин. Пренатална диагностика на състоянието може да бъде осъществена при генетичен скрининг на TCN2.

Диференциалната диагноза включва различаване на състоянието от пернициозна анемия и някои други вродени нарушения в усвояването на кобаламин и неговата абсорбция и метаболизъм.

Лечение и прогноза

Състоянието е тежко, животозастрашаващо и с бърза прогресия, като лечението цели ранно повлияване на дефицита на транскобаламин II, за да се предотврати появата на усложнения, неврологични увреждания и имунен дефицит. Навременното лечение води до обратно развитие на симптоматиката.

Прилага се парентерално витамин В12 под формата на хидроксикобаламин в адекватни дози за поддържане на високи серумни концентрации на кобаламин. Пероралното лечение, както и лечението с цианкобаламин вместо с хидроксикобаламин често води до незадоволителни резултати, поради което не се препоръчва.

Лечение с интрамускулни инжекции хидроксикобаламин поне веднъж седмично с проследяване нивата на съответните параметри и признаци за прогресия на болестта обикновено води до постигане на желаните резултати. При необходимост допълнително лечение се провежда с антибиотици и имуностимулатори.

Ранно стартиралото лечение е с висока ефективност по отношение на клиничните и хематологични прояви на състоянието, като значително намалява рисковете от развитие на тежък имунен дефицит с хипогамаглобулинемия и неврологични усложнения с атаксия, когнитивен дефицит и други увреждания.

Изображения: freepik.com

5.0/5 5 оценки

Симптоми и признаци при Дефицит на транскобаламин II МКБ D51.2

  • Безсимптомно протичане на заболявания
  • Анемия
  • Инфекция
  • Ниски тромбоцити в кръвта
  • Симптоми при бебе
  • Повръщане при малки деца
Всички

Библиография

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4805327/
https://medlineplus.gov/genetics/condition/transcobalamin-deficiency/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/14689755/
https://www.orpha.net/consor/cgi-bin/OC_Exp.php?Lng=GB&Expert=859
https://ijponline.biomedcentral.com/articles/10.1186/s13052-021-01007-6

Коментари към Дефицит на транскобаламин II МКБ D51.2

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Дефицит на транскобаламин II МКБ D51.2
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 16:32
    Коментирайте "Дефицит на транскобаламин II МКБ D51.2"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Диагноза - висок холестерол, дефицит на вит. D и висок пролактин

преди 1181 дни, 19 часа и 24 мин.

дефицит на Еутирокс 50 мкг и 75 мкг

преди 1798 дни, 19 часа и 43 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 4 часа и 37 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 19 часа и 37 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 19 часа и 48 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 19 часа и 55 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival