Хламидиен фарингит МКБ A56.4
Хламидийната инфекция е най-честата полово предавана болест в Европа. Често протича безсимптомно или с дискретни прояви, поради което се диагностицира късно и води до редица сериозни усложнения - ектопична бременност, стерилитет, заразяване на плода от болната майка по време на раждане.
Причинител на заболяването е Chlamydia trachomatis серотипове D-K. Хламидиите са облигатни вътреклетъчни Грам-отрицателни микроорганизми, с вътреклетъчен цикъл на размножаване в еукариотните клетки на лигавиците. В лабораторни условия се култивират в кокоши ембриони и клетъчни култури. Поради вътреклетъчния си паразитизъм синтезират относително малък брой ензими. Не притежават дори ензими за синтез на високоенергийни връзки и използват тези на клетката гостоприемник.
До 80% от инфекциите на гениталния тракт при жените и 25% при мъжете са безсимптомни. Те са опасни като източник на инфекцията.
Заразяването става при вагинален, анален или орален сексуален контакт.
При оро-генитален полов контакт възниква хламидиен фарингит, който се характеризира с остро възпаление на субепителната лимфоидна тъкан в назофаринкса.
Клиничната картина на хламидийния фарингит протича с чувство за топлина и сухота в назофаринкса. Локализираният хламидиен фарингит се обозначава и като ретроназална ангина. Симптомите включват:
- локална болка и дискомфорт
- парене при преглъщане
- пирексия
- шиен лимфаденит
Диагнозата хламидиен фарингит се поставя на базата на изолиране на причинителя от фарингеален секрет.
Лечението е антибиотично - използват се антибиотици от групата на тетрациклините и макролидите.
Коментари към Хламидиен фарингит МКБ A56.4