Туберкулозна периферна лимфоаденопатия МКБ A18.2
Туберкулозата обикновено се смята за заболяване на дихателната система, въпреки че може да атакува всяка една част от тялото.
Туберкулоза, засягаща други органи извън дихателната система се нарича небелодробна (nonpulmonary) туберкулоза. Така е туберкулозната периферна лимфаденопатия.
Туберкулозният лимфаденит е хронично специфично грануломатозно възпаление на лимфните възли и налична казеозна некроза, причинена от Mycobacterium tuberculosis.
Характеристиката на лимфаденитът е туберкулозен гранулом, който се състои от централна казеозна некроза, заобиколена от гигантските клетки на Лангханс, епителоидни клетки и лимфоцити.
Туберкулозната периферна лимфаденопатия обикновено започва в детството. При засегнати лимфни възли на шията, те се уголемяват, стават оточни и болезнени, които могат да се усложнят със събиране на гной и фистулизиране към кожата. Кожата може да придобие синьо-виолетов цвят.
Етапите на туберкулозният лимфаденит са:
- Лимфаденит,
- Периаденит,
- Студен абсцес,
- Фистулизирал абсцес,
- Синус.
Всички видове небелодробна туберкулоза се лекуват както белодробната - в комбинация от антибиотици и химиотерапевтици. При необходимост туберкулозният лимфаденит може да се обработи и хирургично.
Коментари към Туберкулозна периферна лимфоаденопатия МКБ A18.2