Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медиа
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Медицински журнал Новости в диагностиката и лечението Хирургично лечение на рака на ендометриума

Хирургично лечение на рака на ендометриума

от 06 юни 2018г.
Хирургично лечение на рака на ендометриума - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Ракът на ендометриума е на първо място в структурата на заболеваемостта на женските полови органи. Най-често боледуват жените над 50-годишна възраст. През последните 25-30 години заболеваемостта непрекъснато нараства и за този период се е увеличила повече от два пъти. Сега по данни на националния раков регистър годишно заболяват 1230 жени и умират 293 жени.

Както при всички злокачествени заболявания, при които възникването им се дължи на въздействието на множество фактори, същото се отнася и за рака на ендометриума. Основните рискови фактори за рака на ендометриума са: обезитас, високо кръвно налягане и захарен диабет. Както е известно у нас са проблем и засягат много жени, особено след настъпването на климактериума и менопаузата и трите основни фактора.

За овладяването на тази вече трайна тенденция за нарастване на заболяемостта и смъртността от рак на ендометриума основно значение имат профилактиката (първична и вторична), ранната диагностика и съобразено със съвременните схващания и технически възможности адекватно лечение.

Терапевтичното поведение в световен мащаб се определя от изработен от FIGO и нейната онкологична секция правила. Тези правила включват принципите, до които съвременната онкогинекология е достигнала, въз основа на дългогодишния опит на много онкогинеколози и на големи мултицентрови изследвания. Схемата за терапевтично поведение при всяка болна е индивидуална и в същото време се подчинява на приетите към съответното време принципи. Българската онкогинекология също е допринесла за напредъка на лечението на рака на женските полови органи и в частност на рака на ендометриума. Българската онкогинекология е работила и работи по приетите международни правила.

Лечението на болните с ендометриален карцином е комбинирано. Използваните методи са:

  • хирургичен;
  • лъчева терапия;
  • химиотерапия;
  • хормонотерапия;
  • лазерна терапия.

Най-често тези методи се прилагат в комбинация и рядко самостоятелно. Най-добре е когато това е възможно да се започне с хирургично лечение.

Индивидуалната терапевтична схема се изработва въз основа на:

  • разпространението на карцинома в матката и извън нея, т.е. от стадия на заболяването;
  • резултатите от хистологичното изследване - степента на диференциация на карцинома;
  • общото състояние на пациентката - наличие на тежки съпътстващи заболявания.

Резултатите от тези изследвания и тяхната правилна интерпретация позволяват изборът на комбинацията от методи, за да се използва най-подходящото за болната лечение. Както беше отбелязано, когато това е възможно, лечението започва с операция.

Хирургично лечение на рака на ендометриума

Целта на хирургичното лечение е да отстрани болната матка, както и тъканите и другите органи, засегнати от карцинома.
Това се постига, чрез:

  • абдоминална разширена или радикална хистеректомия с аднексите, системна тазова и парааортална лимфна дисекция;
  • лапароскопски асистирана вагинална хистеректомия;
  • роботизирана разширена или радикална хистеректомия с аднексите, тазова и парааортална лимфна дисекция;
  • оментектомия при метастази в яйчниците и (или) установени, чрез цитологично изследване на смив от коремната кухина туморни клетки;
  • хистеректомия и екстирпация на част или цялото влагалище при инфилтрацията му от карцинома;
  • предна, задна или тотална екзентерация при инфилтрация на пикочния мехур или ректума, респективно и на двата съседни органа.

Разширената тотална хистеректомия, за разлика от класическата тотална хистеректомия, включва екстирпация, заедно с матката и на проксималната 1/3 на влагалището и на сакроутеринните връзки до тазовата стена.

Със започването на операцията се изпраща смив от коремната кухина за спешно цитологично изследване, чрез което да се установи има ли наличие на туморни клетки в коремната кухина. Екстирпират се аднексите и също се изпращат за спешно хистологично изследване с оглед наличие на метастази в тях. Наличието на туморни клетки в коремната кухина и (или) метастази в яйчниците е основание за извършване на оментектомия.

Радикална хистеректомия с екстирпация на проксималната 1/3 на влагалището, параметриумите и параколпиума се предприема, когато карциномът инфилтрира и маточната шийка, т.е. заболяването е във втори стадий.

С изключение на случаите в 1-ви стадий, когато процесът обхваща само ендометриума, без миометриума, е необходимо да се направи системна тазова и парааортална лимфна дисекция. Необходимо е да се изтъкне, че поради съпътстващи заболявания, обуславящи много голям оперативен риск, не винаги това е възможно.

При инфилтрация на влагалището операцията включва и екстирпация на значителна част или цялото влагалище. При инфилтрация на пикочния мехур не може да се провежда лъчева терапия и метод на избор е предната екзентерация: екстирпация на матката, аднексите, част от влагалището или цялото влагалище, целия пикочен мехур, параметриите, параколпиума и паравезикалната тъкан.

Инфилтрацията на ректума е основание за извършване на задна екзентерация:

  • екстирпация на матката;
  • аднексите;
  • част от влагалище или цялото влагалище;
  • ректума;
  • параметриите;
  • параколпиума;
  • параректалната тъкан.

Засягането на пикочния мехур и ректума е причина за извършване на тотална екзентерация: екстирпация на матката, аднексите, влагалището, пикочния мехур, ректума, параметриума, параколпиума, паравезикалната и параректална тъкан. При рецидиви в областта на влагалищния чукан и малкия таз, поради това че пикочният мехур лежи върху тумора и туморът лежи върху ректума и инфилтрира тези органи, оперативната интервенция се свежда до екзентерация. И при екзентерациите, ако условията позволяват е необходимо да се направи лимфна дисекция.

За правилното хирургично лечение операциите на тези болни трябва да се извършват в болници, разполагащи с материалната база за това и особено с гинеколози с онкологична подготовка и високи хирургични умения. Успехът от лечението при онкологично болните се постига, чрез избор на най-подходящата за болната терапия и особено важно извършването на адекватна операция. Неспазването на това правило, за съжаление, води до чести рецидиви и влошава лечебния резултат.

В заключение: нека комерсиалните подбуди за хирургично лечение, при неподходящи условия, да отстъпят място на професионализма.

Статията е публикувана в списание MedPost, бр. 3, 2015 г.

Автор:
Доц. д-р Мария Попова, МБАЛ „Сердика“ София
Доц. д-р Мария Попова има две признати медицински специалности: акушерство и гинекология (1974 г.) и онкология (1994 г.). Тя е първопроходец на хистероскопията в България. Първа въвежда лазерната хирургия (включително чрез ендоскопски достъп) в гинекологичната практика у нас. Всепризнат експерт е в областта на радикалната тазова хирургия. Нейната оперативна техника при най-сложните онкогинекологични казуси, включително тумори на матката, яйчниците, влагалището и вулвата в напреднал стадий, е еталон за най-доброто от съвременните тенденции в хирургичното лечение на страдащите от злокачествени заболявания жени.

За Framar.bg: Списание "MedPost"

5.0/5 1 оценка

Коментари към Хирургично лечение на рака на ендометриума

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Хирургично лечение на рака на ендометриума
    www.framar.bg 
    на 25 January 2021 в 03:08
    Коментирайте "Хирургично лечение на рака на ендометриума"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Новости в диагностиката и лечението

Фрамар ООД ще доставя до вашата електронна поща актуални оферти и новости!

Можете да промените решението си по всяко време, като кликнете върху връзката за прекратяване на абонамента в долния колонтитул на всеки имейл, който получавате от нас, или като се свържете с нас на buletin@framar.bg. Ние обработваме Вашата информация с уважение. За повече информация относно практиките ни за поверителност, моля, посетете нашия уебсайт. С абонирането за известия по-долу сте съгласни, че може да обработим информацията ви в съответствие с тези условия.

We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.

При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
  • Общи условия
  • Често задавани въпроси
БДА
© 2007 - 2021 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах