Опасен ли е високият билирубин?
› Какви са причините за висок билирубин?
› Симптоми при висок билирубин
› Опасен ли е високият билирубин при деца и възрастни?
› Как се сваля висок билирубин?
Въведение
Билирубинът представлява един от жлъчните пигменти, като се произвежда в хода на нормалния жизнен цикъл на еритроцитите (червените кръвни клетки). При разпадането на еритроцитите съдържащият се в тях хемоглобин се разгражда, в резултат от което се получава билирубин.
Обикновено тялото поддържа оптимален баланс в процесите на производство и елиминиране на билирубина, като повишаването на нивата му най-често е маркер на подлежащо заболяване. В много случаи леката хипербилирубинемия не причинява клинични оплаквания, но изисква установяване на причините, водещи до повишение на билирубина, тъй като с времето може да причини различни по вид и тежест усложнения.
Какви са причините за висок билирубин?
Причините за хипербилирубинемия могат да бъдат многобройни и разностранни, като тяхното изясняване има изключително важно значение при последващото определяне на подходящ терапевтичен план.
Най-общо причините за повишен билирубин включват:
- заболявания на черния дроб: най-често се касае за подлежащи чернодробни увреждания, включително хепатит с различна етиология (вирусен, медикаментозен, автоимунен), цироза, рак
- хемолитична анемия: повишеното разграждане на еритроцитите при хемолитична анемия е честа причина за появата на хипербилирубинемия. Различните видове хемолитична анемия, но също и пернициозна анемия, таласемия, някои вродени патологии, реакция при кръвопреливане могат да причинят висок билирубин
- системни заболявания: синдром на Gilbert, синдром на Rotor, синдром на Dubin-Johnson, холелитиаза (камъни в жлъчния мехур), различни злокачествени заболявания (първични или метастатични) и други
- лекарства: продължителният прием или прием на високи дози от някои медикаменти може да причини повишение на билирубина. Такива са например някои антибиотици (пеницилини, квинолони, антитуберкулозни средства), перорални контрацептиви, кодеин, диуретици, антипаркинсонови лекарства, антидепресанти, контрастни материи, добавки (кава, камбуча, шафран, някои видове женшен, витамин А и други)
- други причини: алкохолна интоксикация или хроничен алкохолизъм, злоупотреба със забранени субстанции, генетични малформации. При новородени рисков фактор за висок билирубин е преждевременното раждане (преди 38 гестационна седмица), несъвместимост по резус-фактора, някои заболявания на майката, затруднено хранене и други
Установяването на висок билирубин изисква задължително уточняване на подлежащите причини, тъй като в много редки случаи се счита за безобидно и обикновено е необходимо провеждане на насочена терапия с цел превенция на асоциираните с хипербилирубинемията симптоми и усложнения.
Симптоми при висок билирубин
Леко повишените стойности на билирубина често не провокират изявата на оплаквания и могат дълго време да останат незабелязани. При рязко покачване на билирубина или при плавно, но прогресивно повишение, най-често се развиват някои от следните прояви:
- жълтеница: жълтеницата е най-типичният белег за хипербилирубинемия, като се проявява с промяна в оттенъка на кожата, вариращ от леко жълтеникаво до изразено пожълтяване с промяна в цвета на склерите, потъмняване на урината, изсветляване на изпражненията (стават сивкави)
- неврологични прояви: високите нива на билирубин са токсични за нервната система и могат да провокират различни по тежест неврологични оплаквания, вариращи от промени в ориентацията, световъртеж, главоболие до гърчове и кома, а при новородени характерно е развитието на така наречения керниктер, който при липса на адекватна терапия може да причини сериозни усложнения
- системни оплаквания: чести допълнителни оплаквания с общ характер са сърбеж по кожата, липса на апетит, гадене, повръщане, болки в корема, запек, подуване, лесна поява на синини, висока температура, поява на примеси (кръв, слуз) в изпражненията и други
Често са налице и допълнителни оплаквания, свързани с основното заболяване, причинило повишението на билирубина.
Липсата на своевременни мерки може да доведе до развитието на тежки усложнения и неблагоприятни дългосрочни последици.
Опасен ли е високият билирубин при деца и възрастни?
Дали повишеният билирубин е опасен може да се прецени след назначаването на допълнителни, разширени изследвания за оценка на чернодробната и бъбречната функция, маркери на възпалението, пълна кръвна картина за оценка на хематологичните показатели, както и прецизен и подробен клиничен преглед за оценка на общото състояние.
В някои случаи състоянието е напълно безобидно или се проявява като резултат от провеждане на лечение на други подлежащи заболявания. Може да се прояви и като симптом на друго заболяване, но при всички ситуации се изисква обстоен диагностичен подход.
При възрастни и деца рисковете показват някои известни различия:
- рискове при хипербилирубинемия при деца: децата и особено бебета и новородени са силно чувствителни към повишените нива на билирубин. Хипербилирубинемията при новородените при липса на други подлежащи заболявания се овладява сравнително лесно с консервативни мерки. Основният риск при новородени и бебета е от развитието на керинктер, състояние, протичащо с тежки мозъчни увреждания, гърчове, риск от дългосрочни последици, висока смъртност при липса на адекватно лечение. При по-големи деца рисковете са идентични на тези ри възрастните, но толерантността на организма към повишения билирубин е ограничена и тежки неврологични и системни увреждания могат да се развият и при по-ниски нива
- рискове при хипербилирубинемия при възрастни: при възрастни повишеният билирубин може да причини различни по тежест храносмилателни, хематологични, неврологични и други усложнения, може допълнително да задълбочи наличните заболявания и проблеми. Често рисковете от повишения билирубин са свързани предимно с рисковете от усложнения на основното заболяване, причинили хипербилирубинемия, особено в случаите, при които се дължи на чернодробни, хематологични и онкологични заболявания
Неглижирането на налични оплаквания, липсата на своевременно лечение, провеждането на самолечение крият висок риск при деца и възрастни. Установяването на висок билирубин изисква консултация със специалист.
Как се сваля висок билирубин?
Лечението при хипербилирубинемия изисква комплексен и строго индивидуализиран подход. След определяне на причините, провокирали повишението на билирубина, оценка на общото състояние на засегнатите и рисковите фактори за развитие на усложнения, се предприемат съответните консервативни и/или оперативни мерки за отстраняване на провокиращия фактор или заболяване и повлияване на високия билирубин.
В определени случаи не се налага специфична терапия, а промяна в начина на хранене, преустановяване консумацията на алкохол, промяна в медикаментозното лечение (в случаите, при които приемът на определени лекарства е провокирал повишението на билирубина).
При установяване на подлежащи чернодробни, хематологични или други заболявания, провокиращи хипербилуринемия, лечебните мерки са насочените към тяхното овладяване и повлияване.
В определени случаи може да се наложи оперативна намеса за възстановяване на проходимостта на съответните анатомични структури и възстановяване на нормалните метаболитни процеси на билирубина.
При установяване на висок билирубин се препоръчва своевременна консултация с лекуващия лекар за назначаване на съответните допълнителни изследвания с цел определяне етиологията и тежестта на състоянието и впоследствие осигуряване на адекватни мерки за лечение и редуциране риска от възникване на тежки усложнения.
Изображения: freepik.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
Библиография
https://www.verywellhealth.com/bilirubin-definition-and-description-1759872
https://www.healthline.com/health/high-bilirubin
https://www.medicalnewstoday.com/articles/315086
https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/bilirubin/about/pac-20393041
https://www.health.com/high-bilirubin-levels-6931060
https://www.vinmec.com/eng/article/what-does-your-bilirubin-score-say-about-your-health-en
https://www.seattlechildrens.org/conditions/a-z/jaundiced-newborn/
https://www.cedars-sinai.org/health-library/diseases-and-conditions---pediatrics/h/hyperbilirubinemia-in-the-newborn.html
Коментари към Опасен ли е високият билирубин?