Метапневмовирус (HMPV вирус) - симптоми и лечение
› Заразяване с метапневмовирус
› Симптоми на инфекция с метапневмовирус
› Човешки метапневмовирус и COVID-19
› Диагноза
› Прогноза
Въведение
Човешкият метапневмовирус (HMPV) е често срещан причинител на респираторни инфекции и засяга както деца, така и възрастни. Разпространява се по въздушно-капков път чрез кашлица, кихане или чрез контакт със заразени повърхности. HMPV може да предизвика различни симптом - от леки до тежки, като хрема, кашлица, възпалено гърло, треска, задух. Няма специфично антивирусно лечение за метапневмовируса.
Рисковите групи за по-тежко протичане са деца под 5-годишна възраст, хора в напреднала възраст или с подлежащи респираторни заболявания или отслабена имунна система.
Какво представлява човешкият метапневмовирус (HMPV)?
Човешкият метапневмовирус (HMPV) е вид респираторен вирус от семейство Pneumoviridae, който обикновено причинява инфекции на горните и долните дихателни пътища.
HMPV инфекциите са по-чести през зимата и ранната пролет. Човешкият метапневмовирус се предава при близък контакт със заразен човек или чрез докосване на замърсени предмети или повърхности.
Признаците и симптомите на инфекция с HMPV вируса обикновено са леки и наподобяват тези на настинка - кашлица, кихане, хрема, възпалено гърло, в продължение на няколко дни. Ако инфекцията стане по-тежка, може да доведе до затруднено дишане и хрипове.
Повечето случаи са леки, но малките деца, възрастните хора над 65 години и хората с отслабена имунна система са изложени на по-висок риск от сериозно заболяване, като бронхит, бронхиолит, пневмония. При хора с анамнеза за астма или хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ), HMPV инфекцията може също да доведе до остри екзацербации (пристъпи).
Диагнозата на респираторни инфекции, причинени от човешки метапневмовирус, се основава на анамнезата и физикалния преглед. Въпреки че често не са необходими допълнителни тестове, тъй като получената инфекция обикновено се самоограничава, изследванията могат да помогнат за идентифициране на източника на инфекция.
HMPV е често срещан - повечето хора се заразяват преди 5-годишна възраст. Възможно е повторно заразяване с HMPV вируса, но симптомите обикновено са леки след първата инфекция.
Холандски учени са открили вируса преди повече от 20 години. Проучванията показват, че метапневмовирусът е източник на респираторни инфекции по света повече от 50 години.
Към настоящия момент няма налична ваксина и специфично лечение. Терапията е поддържаща и симптоматична и включва почивка, пиене на много течности и аналгетични лекарства.
Епидемиология
HMPV е разпространен по целия свят и има сезонно разпространение, сравнимо с това на грипните вируси и RSV (респираторния синцитиален вирус). Той поразява предимно в края на зимата и началото на пролетта.
Изследванията показват, че повечето хора са с тенденция да се заразят поне веднъж преди 5-годишна възраст.
Според проучвания около 10% до 12% от респираторните заболявания при децата са причинени от метапневмовирус. Повечето случаи са леки, но около 5% до 16% от децата ще развият инфекция на долните дихателни пътища като пневмония.
Човек може да се зарази с HMPV вируса няколко пъти през живота си. Всеки може да се зарази с HMPV, но някои групи са изложени на по-голям риск.
Човешкият метапневмовирус (HMPV) е относително новоописан вирус. Той е изолиран за първи път през 2001 г. и в момента изглежда една от най-значимите и често срещани човешки вирусни респираторни инфекции. Ретроспективни серологични проучвания показват наличието на HMPV антитела при хора преди повече от 50 години.
Въпреки че вирусът е известен предимно като причинител на инфекции на дихателните пътища при деца, HMPV е важна причина за респираторни инфекции и при възрастни.
Етиология
HMPV е едноверижен РНК вирус, принадлежащ към семейство Pneumoviridae, към което спада и респираторният синцитиален вирус (RSV). За първи път е идентифициран през 2001 г. и е известно, че причинява респираторни инфекции във всички възрастови групи, въпреки че е особено разпространен при малки деца и хора в напреднала възраст.
Изображение: frontiersin.org
По-широкото използване на молекулярни диагностични тестове увеличи идентифицирането и осведомеността за HMPV като важен етиологичен агент за инфекции на горните и долните дихателни пътища.
Заразяване с метапневмовирус
HMPV се предава чрез директен или близък контакт със замърсени секрети, което може да включва слюнка, капчици или аерозоли с големи частици - вирусът се разпространява чрез близък контакт с някой, който е заразен, или при докосване на предмети, заразени с вируса. Например при:
- кашляне и кихане
- ръкуване, прегръдка или целувка
- докосване на устата, носа или очите си след контакти със заразени повърхности или предмети като телефони, дръжки на врати, клавиатури или играчки
Когато заразен човек киха или кашля, той разпространява във въздуха хиляди капчици, съдържащи вирус. Тези капчици могат да попаднат в устата или носа на хора, които са наблизо или остават в околната среда. Тъй като вирусът може да оцелее на повърхности в продължение на няколко часа, е възможно човек да влезе в контакт с вируса при докосване на заразена повърхност, като дръжка на врата, и след това да се зарази чрез докосване на очите, носа или устата.
След като човешкият метапневмовирус навлезе в тялото, инкубационният период - времето между излагането до първите симптоми - е от три до шест дни.
Рискови фактори
Всеки може да се зарази с метапневмовирус, но по-висок риск от тежко заболяване има при:
новородени (особено недоносени бебета)
- деца под 5-годишна възраст
- хора на възраст над 65 години
- отслабена имунна система (от състояния като ХИВ, рак или автоимунни заболявания, или от лекарства, които потискат имунната система)
- хора с астма или ХОББ
- хора със застойна сърдечна недостатъчност
Вирусът е сезонен - по-голяма вероятност има от заразяване през зимните или ранните пролетни месеци - приблизително по същото време като грипа.
Симптоми на инфекция с метапневмовирус
Приблизителният инкубационен период е от 3 до 6 дни, а средната продължителност на заболяването може да варира в зависимост от тежестта, но е подобна на други респираторни инфекции, причинени от вируси.
Клиничната картина на HMPV инфекцията може да се манифестира с леки симптоми на горните дихателни пътища или да прогресира до бронхит или пневмония. Като цяло HMPV инфекцията не може да се разграничи от другите респираторни вируси само по клинични признаци.
Повечето симптоми на инфекция с човешки метапневмовирус са леки и могат да включват:
- кашлица
- треска
- хрема или запушен нос
- възпалено гърло
- обрив
Обикновено изчезват за два до пет дни. Но е възможно симптомите да се влошат и да причинят сериозни здравословни проблеми в някои случаи. Ако симптомите продължат повече от две седмици или станат тежки, е необходимо да се уведоми лекуващият лекар.
По-сериозните симптоми на инфекция с човешки метапневмовирус включват:
Усложнения
Понякога HMPV вирусът причинява усложнения. Те могат да са сериозни и да изискват хоспитализация.
Възможните усложнения при инфекция с метапневмовирус включват:
Човешки метапневмовирус и COVID-19
Човешкият метапневмовирус и COVID-19 са заразни респираторни заболявания с подобни симптоми - хрема, кашлица, треска, назална конгестия, възпалено гърло и задух. Те също се разпространяват по подобни начини. В най-сериозните си форми и двете могат да доведат до хоспитализация. Но за разлика от COVID-19, метапневмовирусът няма ваксина.
HMPV е сезонен вирус, който обикновено се появява през зимата и пролетта, за разлика от COVID-19, който понякога може да циркулира през цялата година поради развитието на нови варианти.
Проучванията показват, че случаите на HMPV са се увеличили три пъти в някои страни след пандемията от COVID-19. Когато мерките за превенция на COVID-19 бяха в пълен ефект, хората бяха по-малко изложени на всички видове респираторни заболявания. След облекчаването на тези мерки респираторните заболявания като HMPV се увеличиха.
Диагноза
Обикновено инфекцията с метапневмовируса се диагностицира въз основа на клиничната картина, находки от физикалния преглед и медицинската история. Възможно е да се вземе носен или гърлен секрет за изследване.
Може да се извърши диагностично изследване за HMPV чрез тампон от епителни клетки в назофаринкса и търсене на наличие на вирусни антигени. Като алтернатива може да се използва анализ на полимеразна верижна реакция (PCR) за определяне на специфичния вирус, причиняващ инфекцията.
Вероятно такова изследване няма да бъде проведено, освен ако няма по-тежки симптоми.
В зависимост от клиничната картина в някои случаи може да бъде назначена бронхоскопия или рентгенография на гръдния кош.
Лечение на метапневмовирус
Няма специфични антивирусни лекарства за лечение на човешки метапневмовирус. При повечето случаи се провежда симптоматично и поддържащо лечение у дома - почивка, прием на достатъчно течности, лекарства без рецепта (OTC), като болкоуспокояващи, деконгестанти и средства за потискане на кашлицата, за облекчаване на симптомите.
При тежко заболяване може да се наложи хоспитализация. При малки деца, които развиват бронхиолит, лечението обикновено се състои от кислородна терапия и течности за предотвратяване на дехидратация.
Прогноза
Леките случаи на човешки метапневмовирус обикновено продължават няколко дни до седмица. При по-тежко заболяване вероятно ще отнеме повече време за възстановяване. Може също да има продължителни симптоми, като кашлица, които отнемат повече време, за да изчезнат.
Превенция
Няма ваксина за предотвратяване на HMPV. Но тъй като се разпространява чрез близък контакт, има някои начини за предпазване и избягване на инфекцията.
Рискът от заразяване с HMPV вируса и други инфекциозни заболявания може да бъде намален чрез:
- Хигиенни практики: Редовното миене на ръцете със сапун и вода може значително да намали риска от инфекция. Използване дезинфектанти за ръце на алкохолна основа при липса на сапун
- Избягване на близък контакт: Ограничаване на близкия контакт със заразени индивиди, особено през пиковите сезони на циркулация на HMPV (късна зима и пролет).
- Дезинфекция на повърхности: Често почистване и дезинфекциране на повърхности, които могат да съдържат вируса, особено в обществени условия.
- Респираторен етикет: При кашлица и кихане покриване на устата с кърпичка или лакът, за да предотвратите разпространението на дихателни капчици.
- Мониторинг на здравето: Индивидите с по-висок риск (малки деца, по-възрастни хора, имунокомпрометирани индивиди) трябва да наблюдават за симптоми и незабавно да потърсят лекарска консултация, ако развият респираторни проблеми.
Изображения: freepik.com
Често задавани въпроси
Заразен ли е човешкият метапневмовирус?
Като всеки вирус, човешкият метапневмовирус е заразен, което означава, че може да получите инфекцията при контакт с някой, който е бил заразен.
Може ли повторно заразяване с метапневмовируса?
Да, възможно е, но симптомите обикновено са по-леки след първата инфекция с HMPV вируса.
Човешкият метапневмовирус просто настинка ли е?
Човешкият метапневмовирус най-често причинява симптоми, подобни на настинка, но някои хора могат да се разболеят по-сериозно. Има по-голяма вероятност от тежко разболяване при първия път със заразяване с HMPV вируса, поради което малките деца имат по-голям риск от сериозно заболяване.
Получава се известна защита (имунитет) от първата инфекция и след това при повторна HMPV инфекция е по-вероятно поява на леки симптоми, подобни на настинка.
Възрастни над 65 години и хора с дихателни проблеми или отслабена имунна система също могат да получат тежки симптоми.
Колко време отнема възстановяването от инфекцията с метапневмовирус?
Ако няма тежка симптоматика, възстановяването обикновено отнема няколко дни до седмица. Симптоми като кашлица могат да продължат малко по-дълго.
Човешкият метапневмовирус същото ли е като респираторен синцитиален вирус?
Не е същото, но човешкият метапневмовирус е подобен на RSV (респираторен синцитиален вирус). Той е част от същото семейство като RSV (пневмовирус) и може да причини подобни симптоми. Пиковата възраст за тежко заболяване от HMPV е между 6 и 12 месеца, а RSV е по-вероятно да причини тежко заболяване при бебета под 6 месеца.
Библиография
https://www.cdc.gov/human-metapneumovirus/about/index.html
https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC3564111/
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/22443-human-metapneumovirus-hmpv
https://www.webmd.com/lung/what-is-human-metapneumovirus
https://en.wikipedia.org/wiki/Human_metapneumovirus
https://www.lung.org/lung-health-diseases/lung-disease-lookup/human-metapneumovirus-hmpv
https://www.osmosis.org/answers/human-metapneumovirus
https://www.jagranjosh.com/general-knowledge/what-is-human-metapneumovirus-symptoms-causes-and-treatment-explained-1735902974-1
Коментари към Метапневмовирус (HMPV вирус) - симптоми и лечение