Диастаза след раждане
› Симптоми
› Диагноза
› Лечение
Въведение
Диастаза след раждане е състояние, при което се получава разделяне на двата прави коремни мускули по време или след бременност. Абдоминалните ректуси са мускулите, които минават вертикално по протежение на предната част на корема. Разделени са на ляв и десен от съединителна тъкан, наречена бяла линия (linea alba), която минава срединно.
Тъй като матката се разширява значително по време на бременност, коремната стена се разтяга и бялата линия изтънява и се разделят двата абдоминални ректуса. Тази бяла линия става по-широка, когато се избутва навън.
След раждане понякога се наблюдава свиване на широката бяла линия, но не при всички бременни. В начален етап след раждането тази съединителна тъкан все още е със запазена еластичност и се прибира. Ако този процес не се случи коремните мускули остават раздалечени един от друг и това състояние се нарича диастаза на коремните мускули след раждане.
Честота и причини
Диастазата е изключително често срещана при бременни и в следродилния период. Засяга около 60% от бременните. Обикновено не изисква някакво специфично лечение и мускулатурата се нормализира в рамките на осем седмици след раждането.
Най-често диастазата се развива в трети месец от бременността, тъй като тогава има силно повишаване на натиска върху коремната стена, поради бурния растеж.
Бременността оказва голям натиск върху корема. Коремната стена се състои от ляв и десен абдоминален мускул и тънка лента от съединителна тъкан между тях. Поради разтежението на бялата линия, мускулите биват избутвани встрани. Диастазата се получава именно при прерастежението на бялата линия, която след това не се връща в нормалните си размери.
Симптоми
Повечето хора не забелязват признаци на диастаза след раждане. По време на самата бременност диастаза трудно може да бъде видяна, поради уголемяването на самия корем. Честите признаци на диастаза по време на следродилния период са:
- Видима издутина, която се вижда над и под пъпа
- Усещане за мекота около пъпа
- Напрежение и трудност при повдигане на предмети, ходене или извършване на ежедневни задачи
- Констипация
- Чувство на слабост в коремна област
Диастаза сама по себе не е болезнена. Пациентите могат да почувстват болка, свързана с някои от страничните ефекти на диастазата, но самото раздалечаване на коремните мускули не е болезнено. Основното оплакване при жените е чувството за слабост в корема.
Диагноза
Диагнозата диастаза след раждане се поставя от лекар хирург, който може да оцени самата диастаза и колко тежка е тя. Диастазата може да се пови над пъпа, под него и около него.
Първоначално лекарят диагностицира диастазата мануално чрез палпация на коремната стена. Пациентката обикновено е в легнало положение, като лекарят може да я накара да си изправи главата и шията за стягане на корема. По този начин може да се визуализира диастазата.
От образните изследвания най-често се използва ехографията, чрез която точно може да се измери разстоянието между двата абдоминални ректуса. Разстояние по-голямо от 2 сантиметра се счита за диастаза на абдоминалните мускули.
Лечение
Лечението на диастаза след раждане не винаги е оперативно. За да се коригира диастазата на абдоминалните мускули, пациентите трябва да започнат да извършват упражнения за заздравяване на абдоминалната мускулатура.
Има някои определени движения, които могат да влошат диастаза след раждане. По време на следродилния период има някои промени, които трябва пациентите да направят:
- Избягване на вдигане на нещо по-тежко от бебето
- Обръщане първо настрани преди ставане или сядане
- Избягване на упражнения, които натоварват коремната мускулатура (коремни преси)
Корекцията на диастаза е напълно възможна без операция. Всъщност самата операция се извършва сравнително рядко. Хирургично лечение се използва при неуспех от упражненията, които се използват.
Усложнения и прогноза
Времето необходимо за възстановяване при диастаза след раждане зависи от самото раздалечаване на абдоминалните мускули и от това колко последователни са пациентите с препоръчаните упражнения. Няколко седмици след раждането самата празнина започва се затваря, когато абдоминалните мускули се възстановят. При правилен начин на живот и изпълнение на упражнения за укрепване на коремната мускулатура, пациентите забелязват значителен напредък във възстановяването.
Пациентите може отново да получат диастаза при следващо раждане, това е сравнително често срещано. Рискът за получаване на диастаза се увеличава при всяка бременност. Самата бяла линия е еластична тъкан, която непрекъснато се разтяга. С течение на времето тя губи своята еластичност и при разтягане може да не се върне в първоначалната си форма.
Ако не се предприемат действия или в тежки случаи на диастаза, усложненията могат да включват:
- Пъпна херния
- Болки в гърба и корема
- Болка по време на полов контакт
- Инконтиненция на урина
Изображения: freepik.com
Библиография
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/22346-diastasis-recti
https://www.hss.edu/article_diastasis-recti.asp
https://www.pregnancybirthbaby.org.au/abdominal-separation
https://www.nhs.uk/conditions/baby/support-and-services/your-post-pregnancy-body/
https://www.webmd.com/baby/abdominal-separation-diastasis-recti
Коментари към Диастаза след раждане