Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Ботаника Дяволска гъба, Сатанинска гъба

Дяволска гъба, Сатанинска гъба

от 06 авг 2021г., обновено на 17 юни 2024г.
Дяволска гъба, Сатанинска гъба - изображение
  • Инфо
  • Библиография
  • Коментари
Инфо
Инфо
Библиография
Коментари

Дяволска гъба, Сатанинска гъба (Rubroboletus satanas) е позната още като синкавица или отровна манатарка, е вид базидиева гъба от семейство Манатаркови (Boletaceae). Тя е отровна гъба, която лесно може да се сбърка с обикновената, червеностъблената и огнената манатарка.

Устройство на дяволска гъба

Шапчицата на сатанинската гъба има размери в диаметър от 10 до 25-30 см, изключително 40 см, много рядко 50 см при развитата гъба. Отначало тя е полусферична с вгънат ръб, но става изпъкнала при зрялост, а при по-старите екземпляри ръбът може да е леко вълнообразен. Цветът на кожицата й е сивобелезникав до бледокафяв с жълто-зелен оттенък. Кожицата е леплива и не се отделя от плодното месо, което при разчупване става синьо, а при престояване на открито - черно. Гуглата отдолу е червена. Ламелите й са къси, незаловени за пънчето, като при натискане посиняват, а порите са жълто-червени. Има жълти спори със жълтозеленикав, до кафяв споров прашец. Пънчето е високо 5-12 см и доста дебело - 4-10 см, с бухалковидна форма. В горната част е жълто, а в основата - сиво-жълто до кафяво, като при натиск и нараняване става синьо-зелено. По цялото пънче има карминеночервен мрежест рисунък. Месото става синьо, когато е нарязано или натъртено, а презрелите плодови тела често излъчват неприятна миризма, напомняща мърша.

Разпространение на дяволска гъба

Гъбата се появява през лятото, расте и през есента в широколистните и иглолистни гори. Това е може би най-голямата гъба намерена в Европа. Расте в смесени гори в южните, по -топлите райони на Европа и Северна Америка. Това е доста рядка гъба във Великобритания и Ирландия - среща се под дъбови и букови дървета, обикновено на варовити почви.

Rubroboletus satanas е широко разпространен в умерената зона. В Европа се среща най-вече в южните райони и е рядкост или липсва в северните страни. Плододава през лятото и началото на есента в топли, широколистни и смесени гори, образувайки ектомикоризационни асоциации с дъб (Quercus) и сладък кестен (Castanea), с предпочитание към варовити почви. Други често съобщавани гостоприемници са габър (Carpinus), бук (Fagus) и липа (Tilia).

В Обединеното кралство тази поразителна гъба се среща само в южната част на Англия. Тя е рядкост в Скандинавия - среща се предимно на няколко острова в Балтийско море, където условията за нейното развитие са благоприятни, със силно варовити почви. В източната част на Средиземноморието е намерена в гората Барам в района на Горна Галилея в Северен Израел, както и от остров Кипър, където се среща тясно свързана с ендемичния златен дъб ( Quercus alnifolia). Допълнително е документирана в черноморските и източните анадолски райони на Турция, както и в Крим и Украйна, като разпространението й може да стигне чак на юг до Иран.

В миналото е била установена по крайбрежните райони на Калифорния и югоизточната част на САЩ.

Спорно, английският миколог Джон Рамсботом съобщава през 1953 г., че R. satanas се консумира в определени части на Италия и бивша Чехословакия. Съобщава се, че в тези региони гъбата се яде след продължително варене, което може да неутрализира токсините, въпреки че това никога не е доказано научно. Подобни съобщения съществуват от района на залива Сан Франциско в Съединените щати, но вероятно включват друга гъба, погрешно идентифицирана като R. satanas. Рамсботом спекулира, че може да има регионални вариации в нейната токсичност, и признава, че гъбата може да не е толкова отровна, колкото се съобщава широко. Въпреки това, R. satanas рядко се бере, не на последно място заради гнилата миризма на зрелите й плодни тела, които в допълнение към ярките си цветове и синьото оцветяване, правят гъбата непривлекателна за консумация от човека.

В САЩ се записва като Boletus satanas. Изглежда най-вероятно европейският вид да не се среща в Америка; обаче подобна гъба - Boletus eastwoodiae - със сигурност го прави и се нарича още Сатанената болета. Този последен вид е описан за първи път през 1910 г. от Уилям Алфонсо Мърил.

Използваема част на дяволска гъба

Във Великобритания тази гъба е една от 10-те най-токсични гъби. Не се прилага като медикамент. Не се консумира.

Химичен състав на дяволска гъба

Съдържа атропинови токсини, които поразяват храносмилателната система на човека.

Лечебни свойства и приложение на дяволска гъба

Намерена в широколистни и смесени гори в по-топлите райони на Европа, тя е класифицирана като отровна гъба, за която е известно, че причинява стомашно-чревни нарушения като гадене, коремна болка, диария и повръщане, продължаващи до 6 часа. Съобщенията за отравяне обаче са редки поради поразителния й вид и понякога гнилостна миризма, които отблъскват.

Проучване от 2012 г. за отравяния с гъби в Швейцария, установява, че сатанинските гъби са причинили тежки стомашно-чревни симптоми, включително повтарящо се повръщане и кървава диария.

Открит е само един смъртен случай, дължащ се на отравяне, причинено от яденето на тази гъба, и не е ясно дали жертвата е била здрава или вече е отслабена от някакво друго заболяване. Независимо от това, и въпреки съобщенията, че гъбите са били събирани за ядене в някои европейски страни, не ги консумирайте!

Дяволската гъба може да се обърка с Neoboletus luridiformis. Neoboletus luridiformis се счита за добра годна за консумация гъба, ако е правилно приготвена, но за да й се насладите, трябва да свикнете с гъбичките, които посиняват, когато се режат, и след това стават почти черни, когато се готвят ... и, освен ако не обичате да играете на руска рулетка и други подобни, за да спите удобно след това, трябва да сте 100% уверени в идентификацията.

В южните райони на Франция през лятото на 2011 г. 184 случая на отравяне с дяволски гъби са включени в контрола на отровите. В проучване на 58 случая, наблюдавани в спешно отделение за 7-дневен период, дивите гъбояди изпитват коремна болка (40%), диария (67%) и повръщане (73%), като 45 от пациентите са хоспитализирани. Всички засегнати индивиди изпитват стомашно-чревен дистрес няколко часа след яденето на Дяволската гъба, но бързо се възстановиха след поддържаща грижа и интравенозни течности.

През есента на 1830 г. прочутият германски натуралист Харалд Ленц и неговият приятел Карел Залцман събрат вид гъби, които не са описани. Ленц вкуси парче, намира го за приятно, но така или иначе го изплюва. Час и половина по-късно той се почувства слаб, но по някаква причина не го приписва на гъбата и решава да изяде парче. Няколко часа по-късно слабостта се засилва и се появява повръщаше многократно през цялата нощ. След три дни той най-накрая се чувства по-добре и решава да нарече по-рано неназованата манатарка Boletus satanas.

А приятелят му Карел? Той не се справя толкова добре. Готви гъбата с бекон и лук и я консумира за вечеря. Час по-късно започват болезнени спазми, кървава диария, като бива успокоен с голямо количество опиум. Той успява да се движи след три дни, като Харалд, но се чувства слаб още три седмици.

Болезатинът - противоракова терапия на бъдещето

Токсичният ензим болезатин е изолиран от плодните тела на R. satanas и замесен в отравянията. Болезатинът е инхибитор на протеиновия синтез и когато се дава на мишки, причинява масивна тромбоза. При по-ниски концентрации, болезатинът е митоген, индуциращ клетъчното делене в човешки Т лимфоцити. Мускарин също е изолиран от гъбата, но се смята, че количествата са твърде малки, за да се отчетат токсичните му ефекти. По-новите проучвания свързват отравянето, причинено от R. satanas, с хиперпрокалцитонемия и го класифицират като отделен синдром сред отравянията с гъби.

Болезатинът е от потенциално новите противотуморни лекарства в близко бъдеще. Болезатинът е гликопротеин от Rubroboletus satanas, токсична гъба, която причинява сериозен гастроентерит. Този гликопротеин притежава митогенна активност върху човешки лимфоцити при много ниски концентрации, докато по-високите концентрации инхибират протеинов синтез in vitro в няколко системи. Болезатин и подобни гъбични токсични протеини, като болевенин, имат потенциала на новите лекарства срещу рака. Болезатинът инхибира in vitro протеинов синтез по зависим от концентрацията начин в клетъчна линия от индуцирана от радиация тимусна лимфосаркома.

Внимание!

При отравяне с дяволска гъбе се наблюдават всичките тези признаци: гадене, слабост, замаяност, тревожност, замъглено зрение, загуба на слуха, шум в ушите и силно повръщане, болка в  корема, нарушен сърдечен ритъм, сухота в устата, жажда.

Заглавно изображение: GLJIVARSKO DRUSTVO NIS from Serbia, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons

5.0/5 2 оценки

Библиография

https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%94%D1%8F%D0%B2%D0%BE%D0%BB%D1%81%D0%BA%D0%B0_%D0%B3%D1%8A%D0%B1%D0%B0
https://en.wikipedia.org/wiki/Rubroboletus_satanas
https://www.first-nature.com/fungi/rubroboletus-satanas.php
https://www.mykoweb.com/CAF/species/Rubroboletus_eastwoodiae.html
https://naturespoisons.com/2019/06/05/satans-bolete-rubroboletus-satanas/
https://www.researchgate.net/publication/323676720_BOLESATINE_A_TOXIC_PROTEIN_FROM_THE_MUSHROOM_RUBROBOLETUS_SATANAS
https://www.gbif.org/species/165548561
https://mmsl.cz/pdfs/mms/2018/01/03.pdf

Коментари към Дяволска гъба, Сатанинска гъба

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Дяволска гъба, Сатанинска гъба
    www.framar.bg 
    на 13 May 2025 в 15:20
    Коментирайте "Дяволска гъба, Сатанинска гъба"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Покълвали ли сте семена върху кухненска гъба?

преди 3751 дни, 23 часа и 55 мин.

Как почиствате стъклените вази и солници, в които не можете да вкарате гъба?

преди 3829 дни, 6 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

[[Get Rewarded]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? $400 Off ? first order – Colombia

преди 1 мин.

[[Massive Drop]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? $400 Off ? old & existing customer – Colombia

преди 2 мин.

[[Secret Offer]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? $400 Off ? returning customer – Colombia

преди 4 мин.

[[Snag Now]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? $400 Off ? all order – Colombia

преди 5 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЛЮКСЕОЛ ЦИНК капс. 15мг * 90 337819

ЛЮКСЕОЛ БИОТИН капс. * 90 337390

ЛЮКСЕОЛ Ф-ЛА ПРИ КОСОПАД жел.табл. * 60 337307

ЛЮКСЕОЛ Ф-ЛА ПРОГРЕСИВЕН КОСОПАД капс. * 90 080272

АМАРИТОН капсули 50 мг * 30 ЧАЙКАФАРМА

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

АМИТРИПТИЛИН таблетки 25 мг * 60 МАЙЛАН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 13 май 2025г. в 14:15:09

ТРИТИКО таблетки с удължено освобождаване 75 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 13 май 2025г. в 14:13:06

АБИЗОЛ таблетки 10 мг * 28 НОБЕЛ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 13 май 2025г. в 14:11:17

ПРОКОМБО ПРОБИОТИК + ПРЕБИОТИК капсули * 10 ВИТАСЛИМ ИНОВЕ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 13 май 2025г. в 13:11:12

ЛИНФОРТЕ капсули * 14

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 13 май 2025г. в 13:10:08
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival