Уринарна инконтиненция с хематурия
Уринарна инконтиненция с хематурия: неспособност за задържане на урината, водещо до неволно уриниране, в комбинация с наличие на кръв в урината.
Уринарна инконтиненция с хематурия може да настъпи в резултат на пиелонефрит или инфекция на пикочния мехур.
Пиелонефрит е инфекция, засягаща бъбреците, която се причинява от бактериални микроорганизми. Най-често бактериите навлизат в бъбреците от пикочния мехур, където попадат при катетеризация, цистоскопия, хирургична операция на пикочните органи, нарушено оттичане на урината (поради уголемяване на простатата, пикочни камъни) и други. Симптомите на пиелонефрит може да включват учестено уриниране, болка в кръста и слабините, болезнено и затруднено уриниране, повишена температура, кръв и/или гной в урината и други.
Инфекция на пикочния мехур (цистит) представлява възпалително увреждане на пикочния мехур, дължащо се на навлизане и размножаване на микроорганизми (най-често бактерии). Бактериалната инфекция може да се дължи на навлизане на бактериите в пикочния мехур през уретрата (от външната среда или при уретрит) или по кръвен път. Цистит при мъжете може да се дължи на простатит, уголемяване на простатата и други.
Симптомите на инфекция на пикочния мехур (цистит) може да включват учестено отделяне на малко количество урина, болка и парене при уриниране, болка в долната част на корема и други. При нелекуване, инфекцията на пикочния мехур може да доведе до усложнения като пиелонефрит, бъбречна недостатъчност и сепсис. При бременни жени може да причини преждевременно раждане и раждане на бебе с ниско тегло.
Циститът засяга по-често жените, поради анатомичната особеност, че пикочният канал при тях е по-къс от този на мъжете, което го прави по-уязвим на бактериално инфектиране. Рискът е по-висок при сексуално активни жени, използващи диафрагма за контрол на раждаемостта, при жени след менопауза, при възрастни хора, хора страдащи от бъбречни заболявания (бъбречна недостатъчност, камъни в бъбреците), хронично болни с отслабен имунитет (ХИВ, СПИН, диабет) и други.
Коментари към Уринарна инконтиненция с хематурия