Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Злокачествено новообразувание на млечната жлеза Горен външен квадрант на млечната жлеза

Горен външен квадрант на млечната жлеза МКБ C50.4

от 17 дек 2013г., обновено на 08 дек 2022г.
Горен външен квадрант на млечната жлеза МКБ C50.4 - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари

Ракът на млечната жлеза е най-често диагностицираното злокачествено заболяване сред жени в развитите страни от Европа и Северна Америка. В САЩ честотата на заболяването е изключително висока (1 на всеки 8 жени), докато у нас тази стойност е от порядъка на 1 на всеки 22 жени. В България броят на новодиагностицираните случаи от 1976 г. до 2006 г. е нараснал над два пъти - от 1632 до 3584.

Ракът на горен външен квадрант на млечната жлеза е с неуточнена етиология и вероятно хетерогенна полифакторна патогенеза. Установени са следните рискови за възникване на рак на гърдата:

  • възраст - 4/5 от случаите са над 40 години, с най-голяма честота между 50 и 60 години;
  • фамилна предиспозиция (наследствените форми на заболяването по майчина линия представляват 5-10% от всички случаи);
  • липса на раждане при жени след 35 години;
  • възраст при износване на първа бременност над 30 години;
  • ранно настъпване на първа менструация (менархе под 11 години);
  • късна климактериум (менопауза над 53 години);
  • пролонгирана употреба на хормонални лекарствени препарати;
  • доброкачествени заболявания на гърдата, които имат потенциал за злокачествено дегенериране;
  • рак на другата млечна жлеза;
  • затлъстяване;
  • тютюнопушене, алкохол и др.

Патологоанатомично се различават две основни форми на рак на млечната жлеза, в зависимост от произхода на първичния тумор. Неопластичният процес може да се развие от епителния слой на канал четата с различен калибър (дуктален карцином) или от лобулите (лобуларен карцином).

Най-често карциномът на гърдата се локализира в горен външен квадрант на млечната жлеза (45%). В 55-60% от случаите се засяга лявата гърда. Според степента на диференциация на клетъчните елементи туморите биват - високо диференцирани (G1), умерено диференцирани (G2) и ниско диференцирани (G3).

Патоморфологичните форми на карциномите на млечна жлеза са:

  • инвазивен дуктален карцином;
  • инвазивен лобуларен карцином;
  • медуларен;
  • муцинозен;
  • папиларен;
  • тубуларен;
  • инфламаторен;
  • комедокарцином;
  • анапластичен карцином.

Клинично, в началото на развитието си карциномът на млечната жлеза протича асимптомно. Формираният туморен възел в този стадий не предизвика никакви оплаквания и често болните откриват заболяването си случайно при обличане, къпане и пр. Болка или дискомфорт, обикновено, не се установяват, само 5% от пациентите с малигнена маса има болка в едната гърда. В други случаи бързия растеж на тумора заставя заболелите да потърсят лекарска помощ. Поради тази причина много от болните при поставяне на диагноза са с метастази в регионални лимфни възли. При сравнително малки тумори клиничната картина е доста характерна. Туморният възел е подвижен, но липсва ясна граница. Кожата в областта на тумора е леко хлътнала поради засягането на подкожната тъкан. Когато туморът е разположен в близост до ареолата, се наблюдава симптомът на придръпването. При оглед на двете жлези прави впечатление, че засегнатата жлеза стои малко по-високо от здравата. Установяват се още промени във формата и големината на гърдата, кожата е неравна, задебелена, по-късно се наблюдава кожа тип "портокалова кора", патологична секреция от зърното (рядко), венозен застой с разширени повърхностни венозни съдове и оток. По ръба на големия гръден мускул и в подмишничната ямка може да се опипат уголемени лимфни възли. Опипваните лимфни възли са твърди, неболезнени. В късните стадии туморът прораства в кожата и подлежащите мускули, като могат да се открият далечни метастази в бял дроб, черен дроб, кости, мозък и др.

Диагнозата на злокачествено новообразувание на горен външен квадрант на млечната жлеза се поставя на базата на данни от клиничния преглед, образните изследвания и биопсия на тумора. Клиничният преглед включва снемане на анамнеза и обективно изследване. Анамнестичните данни дава информация за фамилна обремененост с рак на гърдата, налични рискови фактори, предшестващи заболявания на млечна жлеза, при наличие на секрет, изтичащ от зърното, честотата и вида на секрецията.

Физикалното изследване включва оглед и палпация на гърдите. Огледът се извършва най-добре в седнало положение на пациентката, докато палпацията се извършва най-добре в лежащо по гръб положение. Само големите тумори причиняват видимо изпъкване, по-малките могат да причинят контракция с повдигане на гърдата и зърното. По-напредналият рак причинява набръчкване на надлежащата кожа поради ретракция на куплеровите лигаменти. Лимфедемът на кожата, обикновено дължащ се на запушване на лимфните съдове от туморния процес, придава на кожата вид на "портокалова кора". Ограничена зона на зачервяване може да бъде причинена от рака, директно инвазиращ кожата. Може да се установи улцерация на кожата над тумора.

Образният метод с най-голяма чувствителност при поставяне на диагноза, а също и при извършване на скринингово изследване на рисков контингент, представлява рентгеновото изследване на млечна железа - мамография. Други образни методи, които намират приложение в диагностиката на туморите на млечна жлеза, както и за откриване на метастази в други органи и тъкани, са ехография на гърда, ЯМР, КАТ и ПЕТ.

На хистологично изследване подлежи всяка солидна маса в гръдната жлеза. Единствено чрез това изследване диагнозата може да бъде потвърдена и да се определи оптимален терапевтичен план. Основните способи за получаване на материал за хистологично изследване са посредством иглова биопсия или чрез отворена биопсия (инцизионна или ексцизионна).

Лечението на злокачествено новообразувание на горен външен квадрант на млечната жлеза се определя от главно от стадия на заболяването и хистологичния вариант на тумора. Извършват се четири основни терапевтични мероприятия - оперативно лечение, лъчева терапия, химиотерапия и хормонална терапия.

Инвазивният дуктален карцином в I-II А стадий на заболяването е показан за органосъхраняваща операция, като се извършва дисекция аксиларни лимфни възли на I и II ниво или се биопсират сентинелни лимфни възли. Хирургичното лечение се последва от задължителна адювантна (след оперативна) лъчетерапия и при показания - от допълнителна лекарствена терапия. При наличие на противопоказания за консервативна хирургична интервенция се препоръчва мастектомия в необходимия обем. Във II В и III стадий на туморния процес се стартира с неоадювантна (предоперативна) химиотерапия или хормонална терапия, след което се преценява вида и обема на оперативната намеса.

Инвазивния лобуларен карцином, поради по-честата мултицентричност и мултифокалност на малигнения процеса, преобладава мнението, че независимо от стадия на рака, органосъхраняващите операции повишават риска от поява на локален рецидив и се предпочита извършване на радикална модифицирана мастектомия.

Профилактиката има сигнификантна роля за ранна диагностика на заболяването. Следват следните основни препоръки:

  • самоизследване на гърдите след 20-годишна възраст, което се извършва всяка седмица;
  • след 35-годишна възраст се провежда ежегоден клиничен преглед;
  • всяка втора година след 40 се извършва мамографско изследване;
  • във възрастта между 50 и 69 години мамография се извършва ежегодно.

Самоизследването на гърдите се извършва една седмица след края на последната менструация (кръвотечение), защото гръдната тъкан не е оточна или чувствителна. Опипването на гърдите извършва в легнало положение, тъй като в това положение гръдната тъкан е равномерно разпределена върху гръдния кош и е възможно най-тънка. По този начин лесно се откриват евентуални промени. Прегледът се извършва с възглавничките на трите пръста на противоположната на изследваната гърда ръка.

3.2/5 10 оценки

Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО

ФАРЛУТАЛ таблетки 500 мг * 30
85.84лв.

ФАРЛУТАЛ таблетки 500 мг * 30

Коментари към Горен външен квадрант на млечната жлеза МКБ C50.4

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Горен външен квадрант на млечната жлеза МКБ C50.4
    www.framar.bg 
    на 05 July 2025 в 17:15
    Коментирайте "Горен външен квадрант на млечната жлеза МКБ C50.4"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Оперирана щитовидна жлеза и тройчатка

преди 1615 дни, 3 часа и 27 мин.

Помага ли Тирохелп при намалена функция на щитовидната жлеза?

преди 1849 дни, 21 часа и 23 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 1 дни, 5 часа и 16 мин.

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 8 дни, 1 час и 25 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 9 дни, 18 часа и 7 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 22 дни, 58 мин.
Всички

АНКЕТА

Какво би задържало младите лекари в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЛЮКСЕОЛ МАСКА КЕРАТИН 200мл 337871

ЛЮКСЕОЛ МАСКА УКРЕПВАЩА 200мл 335570

ЛЮКСЕОЛ МАСКА П/В КОСОПАД 200мл 337222

КСИЛОМЕТАЗОЛИН капки за нос, разтвор 0.1 % 10 мл

СИНГУЛАР таблетки за дъвчене 4 мг * 28

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

СОДА ЗА ПИЕНЕ таблетки * 30 НИКСЕН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 18:12:15

КЛАЦИД таблетки 250 мг * 10 МАЙЛАН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 18:11:15

КЛАЦИД таблетки 250 мг * 10 МАЙЛАН

Коментар на: Нина Пламенова Димитрова от 04 юли 2025г. в 15:30:22

ДЖАРДИНС таблетки 10 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 14:11:26

ТРИТИКО таблетки с удължено освобождаване 75 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 12:06:50
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival