Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Анатомия Органи и системи Кожа и кожни придатъци Млечна жлеза

Млечна жлеза (Glandula mammaе)

от 18 окт 2017г.
Автор: Атанас Кутлев
Млечна жлеза (Glandula mammaе) - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Гърдата при човека е чифтен орган с кожен произход. Тя е съставена от тяло - corpus mammae, и сисица ("зърно") - pupilla mammaria. Млечната жлеза - glandula mammaria, представлява своеобразно струпване на 15 до 20 сложно устроени туболо-алвеоларни жлези. Според някой автори те са видоизменени потни жлези. Във функционално отношение млечните жлези показват тясна връзка с половият апарат на жената и са част от нейните вторични полови белези, които търпят промени в периода на пубертета.

Млечната жлеза се разполага върху повърхността на големия гръден мускул - m. pectoralis major. Нейният дълбок слой от мастна тъкан лежи непосредствено над гръдната фасция. Големината на женската гърда показва значителни индивидуални различия, но при повечето жени се намира в областта между 2-ро и 4-то ребро и от ръба на гръдната кост до предната аксиларна линия. От горно-страничната част на жлезата изхожда един аксиларен израстък - proc. axillaris.

Кожата върху млечната жлеза е тънка и нежна, като през нея прозират подкожни венозни съдове. У полово зрели жени в центъра на гърдата се разполага кръгло поле от силно пигментирана кожа с диаметър 1,5-2,5 см - ареола (areola mammae). Кожата на това поле e неравна поради наличие на подкожно разположени апокринни потни жлези. В центъра на ареолата се издига специфично образувание - гръдна сисица (papila mammae), която се нарича още мамила. Върху повърхността на сисицата се разполагат малки отворчета - pori lactiferi, в които завършват изходните канали на млечна жлеза - ductus lactiferi.

Млечната жлеза е изградена от два основни компонента:

  • жлезен паренхим - parenchyma mamme;
  • строма - stroma mammae, представена от съединителна и мастна тъкан.

Паренхимът на жлезата е съставен от 15 до 20 радиално разположени лобули (дялове) lobuli glandulae mammariae, които са отделени един от друг посредством стромата на жлезата. Всеки от тези дялове притежава собствен млечен канал - ductus lactiferus, който се насочва към гръдната сисица, като преди навлизането в нея образува местно разширение, наречено млечен синус - sinus lactiferus. Крайната стеснена част на млечния канал се разполага в сисицата и се отваря в една млечна пора, самостоятелно или след обединяване с друг канал.

Жлезната (секреторна) част на канала има различни структурни характеристики в зависимост от функционалната активност на жлезата. При липса на бременност и лактация жлезният паренхим се състои от групирани в делчета малко на брой тубули.
В периода на бременност жлезните тубули се трансформират в алвеоли, които са покрити от един ред епителни клетки с кубична форма. Те лежат върху тънката базална мембрана, под която се локализират миоепителни съкратителни клетки със звездовидна форма. В края на бременността и по време на лактацията жлезните клетки отделят секрет - майчино мляко. Секреторните капчици са струпани във върховата част на клетката; чрез свиване тази част на клетката се откъсва заедно със секрета и попада в просвета на жлезната алвеола. Характерна особеност на жлезните клетки е бързата им регенерация и навлизане в нов цикъл на секреция.

Под жлезните алвеоли са разположение плазматични клетки, които образуват секреторните антитела - IgA. Последните попадат в жлезните клетки посредством медиирана от мембранен рецептор ендоцитоза и се транспортират до върховата част на тези клетки, откъдето преминава в кърмата. По този начин кърмачето бива снабдявано с готови антитела, които имат съществен защитен ефект, тъй като в тази възраст имунната система е слабо развита. След преустановяване на лактацията жлезният паренхим се подхвърля на обратно развитие - жлезните алвеоли намаляват по размер и се трансформират в тубули.

Стромата на млечната жлеза е изградена от съединителна и предимно от мастна тъкан. В основата на жлезата един слой от мастна тъкан изолира жлезния паренхим от гръдната фасция. Между кожата и жлезния паренхим се намира един дебел слой от мастна тъкан, през който преминават плътни фиброзни повлекла. Последните водят началото си от дермата на кожата и се отправят към жлезния паренхим. Тези специфични повлекла играят ролята на придържа апарати и са известни като Купферови връзки.

Дяловете и делчетата на жлезният паренхим са разделени едно от друго посредством прослойки от съединителна тъкан. Във вътрешността на всяко от делчетата, между тубулите и алвеолите, съединителната тъкан е богата на клетъчни елементи. Стромата на млечната жлеза се намира в обратнопропорционално отношение с жлезния паренхим. При бременност и лактация жлезният паренхим се увеличава, което се съпровожда от намаляване количеството на мастната и съединителната тъкан на жлезата.

Подробна информация относно физиологичните изменения на млечна жлеза по време на лактация може да прочетете при:

  • Млечна жлеза и лактация

У мъжа млечната жлеза е чифтно рудиментарно (закърняло) образувание. Мамилата й се намира точно по протежението на средната ключична (медиоклавикуларна) линия. Тя представлява малко струпване на съединителна тъкан, в която се разполагат отделни жлезни каналчета, без да се забелязва каквато и да е лобулизация.

Кръвоснабдяването на млечната жлеза се извършва от клонове на вътрешната гръдна артерия - a. thoracica interna, кожни клончета на задните междуребрени артерии - aa. intercostales posteriores, и от клончета на a. thoracica lateralis.

Лимфният отток от млечната жлеза се извършва по лимфни съдове, които изхождат от интерлобуларните пространства и се оттичат към две сплетения: повърхностно и дълбоко.

Лимфата от повърхностното сплетение се оттича към подмишничните лимфни възли - nodi lymphodei axilares. Лимфните съдове от дълбокото сплетение прекосяват гръдните мускули и достигат разположените под тях лимфни възли (възли на Ротер) и оттам към подключичните лимфни възли - лимфен път на Гросман. От долно-средната част на жлезата лимфните съдове могат да достигнат чернодробните и поддиафрагмалните лимфни възли - известен като път на Герота. Повърхностните лимфни сплетения на двете жлези са свързани помежду си, поради което лимфата от едната жлеза може да се отправи към другата и оттам към срещуположните подмишнични лимфни възли. Тези пътища имат важно значение за разпространението на раковите клетки при рак на млечната жлеза.

Инервацията на млечна жлеза се осъществява от симпатикови и сетивни нервни влакна, които я достигат в състава на жлезни нервни клончета - rami glandulares, отделящи се от перфориращи клончета на 4-ти, 5-ти и 6-ти междуребрени нерви.

3.6/5 15 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

МАСТОФИТ таблетки * 120 ТОШКОВ
20.60лв.

МАСТОФИТ таблетки * 120 ТОШКОВ

ЧЕРВЕНА ДЕТЕЛИНА капсули 400 мг * 100 NATURE'S WAY
30.20лв. 25.67лв.

ЧЕРВЕНА ДЕТЕЛИНА капсули 400 мг * 100 NATURE'S WAY

ПРОМО
БИЛКОВА АПТЕКА ТИНКТУРА ФОРМУЛА ЗА ГИНЕКОЛОГИЧНА ПОДКРЕПА 100 мл
17.70лв.

БИЛКОВА АПТЕКА ТИНКТУРА ФОРМУЛА ЗА ГИНЕКОЛОГИЧНА ПОДКРЕПА 100 мл

МАМА ДОНА СУТИЕН 90 B
64.20лв.

МАМА ДОНА СУТИЕН 90 B

ЕКЗЕМЕСТАН таблетки 25 мг * 30 АКОРД
37.09лв.

ЕКЗЕМЕСТАН таблетки 25 мг * 30 АКОРД

ЛАНСИНОХ ПЛИКЧЕТА ЗА СЪХРАНЕНИЕ НА КЪРМА * 25
21.00лв.

ЛАНСИНОХ ПЛИКЧЕТА ЗА СЪХРАНЕНИЕ НА КЪРМА * 25

РЕЗЕЛИГО имплантат в предварително напълнена спринцовка 3.6 мг * 1
88.60лв.

РЕЗЕЛИГО имплантат в предварително напълнена спринцовка 3.6 мг * 1

АРОМАЗИН таблетки 25 мг * 30
41.20лв.

АРОМАЗИН таблетки 25 мг * 30

ЛЕТРОКОН таблетки 2.5 мг * 28
47.24лв.

ЛЕТРОКОН таблетки 2.5 мг * 28

ЛАК КАНИНУМ 9 СН
5.39лв.

ЛАК КАНИНУМ 9 СН

КОРИАНДЪР ПЛОД 500 гр.
5.10лв.

КОРИАНДЪР ПЛОД 500 гр.

ЧАЙ ЛАКТОГОНЕН
2.80лв.

ЧАЙ ЛАКТОГОНЕН

Коментари към Млечна жлеза (Glandula mammaе)

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Млечна жлеза (Glandula mammaе)
    www.framar.bg 
    на 09 May 2025 в 10:36
    Коментирайте "Млечна жлеза (Glandula mammaе)"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Органи и системи
  • Кожа и кожни придатъци
  • Пубертет при момичета
  • Млечна жлеза и лактация
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Оперирана щитовидна жлеза и тройчатка

преди 1557 дни, 20 часа и 48 мин.

Помага ли Тирохелп при намалена функция на щитовидната жлеза?

преди 1792 дни, 14 часа и 44 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Международен форум "Заедно срещу сколиозата" - 7 юни, 2025 година - София

преди 10 дни, 20 часа и 59 мин.

Колко яйца седмично са полезни за здравето и кога яйцата стават вредни?

преди 19 дни, 13 часа и 11 мин.

Международна медицинска научна конференция за студенти и млади лекари (MDSC) 2025 година - "The art of medicine: The sparkle of life”

преди 29 дни, 23 часа и 45 мин.

Защо урината ви мирише - 16 възможни причини и здравни проблеми

преди 34 дни, 20 часа и 7 мин.
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ГЕНЕЗИС ЛАБОРАТОРИИ МЕГА МИКС капсули * 60

КАМИЛИА КАЛМИ КИДС сироп 200 мл

ДРЕНАКС ФОРТЕ ДЪВКИ ЗА ОТСЛАБВАНЕ * 9

МАСКУЛАН ЛУБРИКАНТ CHERRY ГЕЛ 75 мл

КАНАДЕРМ МЕНТОЛКА ОХЛАЖДАЩ ГЕЛ - БАЛСАМ 200 мл

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

Функционален ЯМР на мозък

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 09 май 2025г. в 10:20:16

Регистриране и разчитане на ЕКГ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 09 май 2025г. в 10:19:58

ДОПЕЛХЕРЦ АКТИВ ИРИТАКОЛИН таблетки * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 08 май 2025г. в 16:35:23

ДОПЕЛХЕРЦ АКТИВ ИРИТАКОЛИН таблетки * 30

Коментар на: Анонимен от 08 май 2025г. в 16:21:24

СПИРАЛА МИРЕНА интраутерална BAYER

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 08 май 2025г. в 15:31:02
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival