Ензими (Enzymes) | ATC M09AB
Enzymes | M09AB
Ензимите са молекули, които катализират биохимични процеси в клетката. Типичните ензими представляват белтъци или белтъчни комплекси, но съществуват и рибонуклеинови киселини с ензимна функция - т.нар. рибозими. Синтетични молекули, наречени изкуствени ензими, също показват каталитични способности.
С помощта на ензимите биохимичните реакции в организма могат да бъдат ускорени до 1 000 000 пъти. Принципът на действие включва снижаването на енергетичната бариера за протичането на дадена реакция, до стойности, гарантиращи осъществяването на процеса, без това да влияе на термодинамичното равновесие. Именно тази основна функция на ензимите, както и възможностите за контрол върху ензимното действие ги прави важен компонент на всяка жива система.
Досега са открити над 4 000 ензима, а повече от 1 000 са сравнително добре описани.
Ензимите катализират превръщането на определени химични съединения, наречени субстрати на реакцията в съответни продукти. Процесът протича на няколко стъпала като се минава през създаването на ензим-субстратен комплекс, ензим-продуктен комплекс и се стига до получаването на реакционен продукт и отделяне на ензима.
Ензимите играят роля при контракцията на мускулите и отпускането им. Факт е, че без съществуването на ензимите животът нямаше да съществува.
Коментари към Ензими (Enzymes) | ATC M09AB