АНТИМЕТАБОЛИТИ (ANTIMETABOLITES) | ATC L01B
ANTIMETABOLITES | L01B
Антиметаболитите са първите клинично приложими противотуморни препарати, създадени изцяло по принципите на рационалните синтези. Като структурни аналози, антагонисти на съответните метаболити, те изместват конкурентно метаболитите от нормалните биохимични реакции. Могат и да се включат в структурата на нуклеиновите киселини. Като противотуморни препарати са най-ефективни тези антиметаболити, които са способни да предизвикват множествени метаболитни "блокове", както и да се подлагат на т.нар. летална синтеза предимно в туморните клетки. При включване в ДНК на модифицирания от антиметаболита дезоксинуклеотид се нарушават репликацията и транскрипцията. При включване на модифицирания от антиметаболита рибозид в РНК се получават нарушения в транслацията и синтезата на белтъците. Тези комплексни молекулни механизми на действие обясняват добре широкото използване на антиметаболитите от различни химически класове като противотуморни, антилевкозни, противовирусни, антибактериални и антипротозойни средства, като имуносупресанти и други.
Антиметаболитите на пиримидина се превръщат в организма в нуклеотиди, инхибиращи тимидилатсинтетазата или се фосфорилират до трифосфати, инхибиращи ДНК полимеразата. Флуороурацил се включва освен това в молекулите на транспортната и информационна РНК и предизвиква необратими нарушения във функциите им.
Антиметаболитите на пурина се превръщат в организма в биологично активни рибонуклеотиди, които са инхибитори на жизненоважни ензимни системи. Нуклеотидите на меркаптопурина и на тиогуанина инхибират първото стъпало от синтезата на пурини "де ново" в туморните клетки.
Антиметаболитите на фолиевата киселина блокират конкурентно и практически необратимо ензима дихидрофолатредуктаза, който превръща фолиевата киселина в тетрахидрофолиева. Чрез този молекулен механизъм се разстройва биосинтезата на пурин, метионин, серин, тимидат и други жизненоважни вещества.
Коментари към АНТИМЕТАБОЛИТИ (ANTIMETABOLITES) | ATC L01B