кадексомер-йод (cadexomer iodine) | ATC D03AX01
cadexomer iodine | D03AX01
Йодният кадексомер или кадексомер-йод е хидрофилен полимер, съдържащ 0,9% йод в спиралната матрица. Следователно той е сравним с йодофор, тоест продукт, в който повърхностноактивно вещество действа като преносител и разтворител (например повърхностноактивно вещество или повидон) на йод. Молекулата се получава чрез реакция на декстрин с епихлорхидрин и комбинация с йонообменни групи и йод. Съединението се използва като лекарство при някои специфични форми на венозни язви и рани от залежаване.
Кадексомер йод е разработен в началото на 80-те години в Швеция. Доказано е, че продуктът е ефективен при лечението на венозни язви. Съвсем наскоро беше показано в проучвания върху животни и хора, че за разлика от йодофора повидон-йод, кадексомер йод предизвиква ускоряване на процеса на оздравяване при хронични човешки рани. Това се дължи на увеличаване на епидермалната регенерация и епителизация както при рани с частична дебелина, така и в рани с пълна дебелина. По този начин кадексомер-йод действа като цикатризатор.
Показания
Кадексомер йод се използва за лечение на язви под налягане, хронични ексудиращи рани, венозни язви на долните крайници и рани от залежаване, както и за ускоряване на процеса на заздравяване на хирургични рани, облекчаване на свързаните болезнени симптоми.
Противопоказания
- Чувствителност към йод
- Тиреоидит на Хашимото
- Анамнеза за болест на Грейвс или нетоксична гуша
Предупреждения и предпазни мерки
Йодът може да се абсорбира системно, особено при лечение на големи рани. Пациенти със силно увредена бъбречна функция или с предишни заболявания на щитовидната жлеза са по-податливи на промени в метаболизма на щитовидната жлеза при продължителна терапия, базирана на кадексомер-йод.
При ендемична гуша са докладвани изолирани случаи на хипертиреоидизъм, свързан с екзогенен йод.
Понякога се наблюдава образуване на прилепнала кора, когато кадексомер-йод не се сменя достатъчно често.
Да не се използва повече от 3 месеца, без консултиране с медицински специалист.
Бременност и кърмене
Йодът преминава плацентарната бариера и се секретира в кърмата. Затова трябва да се избягва употребата на кадексомер-йод по време на бременност и кърмене.
Нежелани лекарствени реакции
По време на лечението са докладвани някои нежелани реакции, главно на локално ниво:
- дразнене
- локализиран оток
- парене или преходна болка на мястото на приложение, в рамките на първия час от лечението.
Някои пациенти могат да получат реакции на свръхчувствителност, включително контактна алергия, уртикария, дерматит, екзема. Хиперемия (зачервяване) или леко подуване може също да се появи в областта около раната, понякога придружено от усещане за сърбеж. Понякога, ако превръзката не е сменяна с необходимата честота, е възможно да се образува круста, която забавя оздравителния процес. При някои пациенти също са регистрирани случаи на хематурия и нарушена функция на щитовидната жлеза.
Предозиране
Не са докладвани случаи на предозиране. В случай на прекомерна локална употреба на кадексомер-йод, прекратете лечението, измийте засегнатата област и започнете симптоматично лечение.
Предклиничните проучвания показват, че кадексомер-йод не пречи на нормалното зарастване на рани. Шестмесечни проучвания за токсичност при ежедневно приложение върху кожата на зайци не показват локални или системни токсични ефекти. Кадексомер-йод не предизвиква сенсибилизиращи ефекти при животни.
Лекарствени взаимодействия
Литий: едновременното приложение на литий може да доведе до повишен риск от промяна във функцията на щитовидната жлеза и по-специално от хипотиреоидизъм.
Други антисептици на основата на живак (мербромин, тиомерсал): едновременната употреба на тези антисептични вещества не се препоръчва поради взаимни отрицателни взаимодействия.
Фармакологични характеристики
Йодният кадексомер насърчава почистването на влажни рани и упражнява антисептично действие, благодарение на освобождаването на йод. Изсушен кадексомер-йод на прах адсорбира ексудат, гноен материал и други примеси от раната, образувайки гел върху повърхността на раната. Гелът действа като йонообменник, като по този начин поддържа леко киселинно рН на ниво на възпаление. Гелът би позволил и дренажа на белтъчните макромолекули на некротичната тъкан и микроорганизмите. Отстраняването на гела, след като терапевтичното действие приключи, става лесно и без да причинява увреждане на крехкия подлежащ регенериращ епител.
Йодът, присъстващ в пастата, предназначена за локално приложение, може да се абсорбира от тялото в процент, който варира при отделните индивиди, и да премине в системното кръвообращение. Това се случва особено когато се лекуват дълбоки или обширни лезии. По-голямата част от съединението се биотрансформира от амилази, които обикновено присъстват в ексудативните течности на рани. Абсорбираният йод може да премине плацентарната бариера и да се екскретира в кърмата. Елиминирането на адсорбираната част става бързо и почти изключително през бъбречната отделителна система.
Дозировка
Кадексомер-йод се прилага локално под формата на микрогранулиран прах, съдържащ 0,9% йод. Съдържанието на саше от 3 грама позволява лечение на рана с повърхност 15 квадратни сантиметра. Лекарството се прилага върху повърхността на раната или язвата, обикновено три пъти седмично. След това пастата трябва да се покрие със суха марля.
Превръзката трябва да се смени, когато пастата се насити с ексудат и следователно загуби първоначалния си цвят. При всяка смяна на пастата е необходимо деликатно да се отстрани третираната повърхност от остатъчната паста, вече изразходвана, като се изплакне мястото с вода или физиологичен разтвор. Максималната препоръчителна продължителност на лечението не трябва да надвишава три месеца.
Заглавно изображение: CCO Public domain
Библиография
https://reference.medscape.com/drug/iodosorb-cadexomer-iodine-343564#0
https://www.rxlist.com/cadexomer_iodine/generic-drug.htm
https://it.wikipedia.org/wiki/Cadexomero_iodico
https://en.wikipedia.org/wiki/Cadexomer_iodine
Коментари към кадексомер-йод (cadexomer iodine) | ATC D03AX01
Лазар Николов
Има ли го в България
Не се предлага.
Има ли го в България