карбамид (carbamide) | ATC D02AE01
carbamide | D02AE01
Карбамидът е лекарствен препарат, който спада към групата на омекотяващите средства. Карбамидът или урея е органично съединения, което се синтезира от много организми като част от уреения цикъл при окислението на аминокиселини или от амоняк. В този цикъл, аминогрупите отдадени от амоняка или L-аспартат се превръщат в урея, докато L-орнитин, цитрулин, L-аргининосукцинат и L-аргинин действат като посредници. Продукцията на урея става в черния дроб и се регулира от N-ацетилглутамат. След това уреята се разтваря в кръвта и се транспортира по-нататък и се екскретира от бъбреците като компонент на урината. В допълнение, малки количества урея се отделят (заедно с натриев хлорид и вода) с потта.
Аминокиселините от консумираната храна, които не се употребяват за синтеза на протеини и други биологични субстанции се окисляват от тялото, доставяйки урея и въглероден диоксид, които се използват като алтернативен източник на енергия.
При хората, карбамидът се реабсорбира от вътрешните събирателни каналчета на нефроните, което води до покачване на осмоларитета в интерстициума, заобикалящ бримката на Хенле, което от своя страна води до реабсорбция на вода.
В медицината, кремове съдържащи карбамид се използват за подобряване рехидратацията на кожата. Препарати, съдържащи 40% урея са показани за употреба на псориазис, ксероза, онихомикоза, ихтиоза, екзема, кератоза, кератодерма и мазоли. Карбамид може да има дразнещо действие върху очите, кожата и дихателните пътища. Повтарящ се или продължителен контакт с урея може да причини в някои случаи дерматит. Преди употреба на препарата е желателно да се направи консултация със специалист дерматолог.
Коментари към карбамид (carbamide) | ATC D02AE01