органо-хепариноид (organo-heparinoid) | ATC C05BA01
organo-heparinoid | C05BA01

Хепариноидите са гликозаминогликани, които са химически и фармакологично свързани с хепарина. Те включват олигозахариди и сулфатирани полизахариди от растителен, животински или синтетичен произход. Проведени са няколко научни изследвания върху хепариноидите.
Хепариноидите, като хепарин, действат чрез взаимодействие с хепарин-свързващи протеини, обикновено чрез йонни взаимодействия или водородни връзки. Някои примери за хепарин-свързващи протеини включват антитромбин III. Смята се, че по-голямата част от взаимодействието на протеина с хепарина не е директно и вместо това хепарин-свързващият протеин всъщност взаимодейства със страничните вериги или муцини, прикрепени към хепариновия полимер, така че е възможно хепариноидите да взаимодействат с тези протеини по подобен начин да придобият GAG странични вериги in vivo. Контрапример е протеиновата химаза, която се свързва директно с хепарина.
Показания
Органо-хепариноид се използва при следните състояния:
- Флебит и тромбофлебит на повърхностните вени с различна етиология и локализация (включително разширени вени на долните крайници и хронична венозна недостатъчност, усложнена от флебит, тромбофлебит, перифлебит, трофични нарушения на кожата); перифлебит с трофична язва на крака
- Хемороиди (с изключение на екзацербация, придружена от кървене)
- Лечение на локални усложнения след терапия с флебосклеротерапия, омекотяване на белези при хипертрофични белези
- Натъртвания на меките тъкани, посттравматични отоци, хематоми, тендовагинити, навяхвания на сухожилия и връзки
Противопоказания
- Хеморагична диатеза, различни форми на пурпура, тромбоцитопения, хемофилия, други патологични състояния с тенденция към повишено кървене.
- Свръхчувствителност към хепариноид.
Предупреждения и предпазни мерки
Лекарството не трябва да се прилага върху повърхност на отворена рана, увредена повърхност на кожата, лигавици и трябва да се избягва контакт на мехлема с очите.
Употребата на органо-хепариноид не засяга дейности, които изискват повишено внимание, координация на движенията, висока скорост на умствени и физически реакции, например: сред шофьори, лица, обслужващи машини, при работа на височина и други.
Бременност и кърмене
По време на бременност и кърмене органо-хепариноид не се препоръчва за продължителна употреба или върху големи участъци от кожата, употребата на лекарството е възможна само в обосновани случаи, както е предписано от лекар.
Лекарството не се препоръчва за употреба през последния триместър на бременността поради възможния риск от кървене по време на раждане.
Нежелани лекарствени реакции
Органо-хепариноид обикновено се понася добре.
В редки случаи могат временно да се появят признаци на локално дразнене на кожата под формата на зачервяване, обрив или сърбеж по кожата.
В много редки случаи, поради използване на големи площи и в големи дози, са възможни хеморагични усложнения поради резорбтивния ефект.
Ако се появят отбелязаните симптоми, трябва да се прекрати употребата на лекарството и да се направи консултация с лекар, за да реши възможността за по-нататъшно лечение. Пациентите трябва да съобщават на своя лекар за всички случаи на странични (необичайни) ефекти, включително тези, които не са изброени в инструкциите за употреба.
Предозиране
Случаи на предозиране на лекарството не са описани. Ако дете случайно приеме лекарството през устата, може да се появи гадене и повръщане. В тази ситуация е необходимо да се консултирате с лекар.
Лекарствени взаимодействия
Органо-хепариноид не може да се използва едновременно с лекарства за външна употреба, съдържащи тетрациклин, хидрокортизон, салицилова киселина.
Трябва да се внимава при едновременното предписване на антикоагуланти, поради възможно засилване на антикоагулантния ефект.
Фармакологични характеристики
Хепариноидите, подобно на хепарина, действат чрез взаимодействие с хепарин-свързващи протеини, обикновено чрез йонни взаимодействия или водородни връзки. Някои примери за хепарин-свързващи протеини включват антитромбин III. Смята се, че повечето протеинови взаимодействия с хепарина не са директни и вместо това хепарин-свързващият протеин действително взаимодейства със странични вериги на глюкозаминогликан (GAG) или муцини, свързани с хепариновия полимер, така че е възможно хепариноидите да взаимодействат с тези протеини по подобен начин, придобиване на GAG странични вериги in vivo. Един контрапример е протеиновата химаза, която директно се свързва с хепарина.
Органо-хепариноид е противовъзпалително, антитромботично средство за външна употреба. Лекарството има противовъзпалителни, антиексудативни ефекти и антикоагулантна активност. Намалява повишеното съсирване на кръвта в зоните на възпаление или нараняване поради нараняване, предотвратява образуването на кръвни съсиреци. Ускорява резорбцията на хематоми, намалява образуването на оток и има противовъзпалителен ефект, в резултат на което се намалява усещането за напрежение и болка в мястото на възпаление или нараняване.
Дозировка
Органо-хепариноид се нанася с дебелина до 1 милиметър върху засегнатата област и около нея 2-3 пъти на ден с интервал от 4-5 часа и внимателно се втрива до пълно абсорбиране.
При обширни хематоми може да се постави непропусклива превръзка върху третираната с мехлем кожна повърхност, за предпочитане за една нощ. При венозни заболявания можете да поставите притискаща превръзка с мехлем органо-хепариноид. Ако има трофична язва на крака, мехлемът трябва да се разтрие около него.
Продължителността на лечението се определя индивидуално от лекаря и обикновено е 1 - 2 седмици. Не се препоръчва употребата на лекарството повече от 2 седмици без лекарско предписание.
Обикновено употребата на органо-хепариноид при венозни заболявания е част от комплексно лечение, така че е необходимо стриктно да се спазват предписанията на лекаря (едновременна употреба с други лекарства, прилагане на притискаща превръзка или използване на еластичен чорап).
Ако в случай на лечение на натъртвания на меките тъкани в рамките на три дни с органо-хепариноид не се наблюдава положителна динамика или се открият признаци на странични ефекти, лечението с лекарството трябва да се спре и да се консултира с лекар.
Заглавно изображение: CCO Public domain
Продукти свързани с органо-хепариноид
ХЕПАРОИД 100 IU/mg маз 30 г САНОФИ
ХЕПАРОИД 100 IU/mg маз 100 г ЗЕНТИВА
НовБиблиография
https://base.garant.ru/51521687/
https://www.lsgeotar.ru/geparinoid.html
https://www.vidal.ru/drugs/heparoid_zentiva__1356
https://pt.wikipedia.org/wiki/Heparinoide
Коментари към органо-хепариноид (organo-heparinoid) | ATC C05BA01