Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Фармакологични групи ХРАНОСМИЛАТЕЛНА СИСТЕМА И МЕТАБОЛИЗЪМ ДРУГИ ЛЕКАРСТВА, ПОВЛИЯВАЩИ ХРАНОСМИЛАТЕЛНАТА СИСТЕМА И МЕТАБОЛИЗМА ДРУГИ ЛЕКАРСТВА, ПОВЛИЯВАЩИ ХРАНОСМИЛАТЕЛНАТА СИСТЕМА И МЕТАБОЛИЗМА Аминокиселини и производни адеметионин (A16AA02)

адеметионин (ademetionine) | ATC A16AA02

ademetionine | A16AA02

Автор: д-р Теодора Тотева-Петкова
адеметионин (ademetionine) | ATC A16AA02 - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
Инфо
Инфо
Продукти
Библиография
Коментари

Адеметионин (S-аденозилметионин, SAMe) е коензим, участващ в реакциите на пренос на метилова група. За първи път е описано от Giulio Cantoni през 1952 година. Адеметионин се образува от АТФ и метионин от ензима метионин аденозилтрансфераза. В клетката той участва в метаболитни пътища като трансметилиране, транссулфуриране и аминопропилиране. Въпреки че тези анаболни реакции възникват в много тъкани на тялото, повечето S-аденозилметионин се образува в черния дроб.

Показания

Адеметионин се използва като лекарство в Европа за лечение на депресия, чернодробни нарушения, фибромиалгия и остеоартрит. Въведен е и на пазара на Съединените щати като хранителна добавка за поддържане на здравето на костите и ставите, както и за настроение и емоционално благополучие.

Използва се при депресия с различна етиология, предимно лека и умерена, особено при алкохолизъм; интрахепатална холестаза при предциротични и циротични състояния. Има умерени антидепресантни, стимулиращи и хепатопротективни свойства. Активно прониква през кръвно-мозъчната бариера и стимулира синтеза на допамин.

Ефективността на лекарството при депресия е доказана в редица изследвания. Резултатите от отворени и двойно-слепи проучвания потвърждават статистически значимо превъзходство на терапията със S-аденозилметионин в сравнение с плацебо и сравнима ефикасност със стандартните трициклични антидепресанти, както и благоприятен профил на странични ефекти.

Антидепресантният ефект на лекарството се развива през първата седмица и се стабилизира през втората седмица от лечението. S-аденозилметионинът е ефективен при повтарящи се ендогенни и невротични депресии, резистентни на амитриптилин. Лекарството има способността да прекъсва пристъпите на депресия. Също така е ефективен при лечението на соматизирана дистимия.

В резултат на лечението на пациенти с опиоидна зависимост, придружена от увреждане на черния дроб, се наблюдава намаляване на клиничните прояви на абстиненция, подобряване на функционалното състояние на черния дроб и процесите на микрозомално окисление и антидепресивен ефект.

Според изследвания S-аденозилметионин е ефективен при леки форми на интрахепатална холестаза при бременност. Може да се използва в допълнение към урсодезоксихолевата киселина при интрахепатална холестаза на бременността, която е по-ефективна.

Недостатъците на S-аденозилметионин са химическа нестабилност (кратък срок на годност и постепенно разграждане на активното вещество), ниска бионаличност при перорално приложение и относително висока цена на лекарството.

Ниски нива на адеметионин се откриват в цереброспиналната течност и в целия мозък на пациенти с болестта на Алцхаймер. Предварителните проучвания предполагат, че адеметионин може да има терапевтичен потенциал за лечение на пациенти със синдром на Алцхаймер, а скорошни проучвания върху миши модели на синдрома на Алцхаймер показват, че адеметионин предотвратява оксидативните ефекти и когнитивните увреждания.

Противопоказания

  • Свръхчувствителност
  • Първите шест месеца от бременността
  • Детска възраст

Бременност и кърмене

Адеметионин е възможно безопасен, когато се прилага интравенозно в краткосрочен план по време на третия триместър на бременността. Доза от 800 милиграма е използвана интравенозно в продължение на 14-20 дни без никакви неблагоприятни ефекти. Няма достатъчно надеждна информация за безопасността на приема на по-високи дози за по-дълги периоди от време или по време на ранните триместри на бременността.

Не се препоръчва прием на адеметионин при кърмещи жени, поради липса на достатъчно доказателства за безопасността му.

Предупреждения и предпазни мерки

Адеметионин е възможно безопасен, когато се приема през устата или се използва интравенозно при деца в краткосрочен план.

Употребата на адеметионин може да накара хората с биполярно разстройство да преминат от депресия в мания.

Адеметионин може да влоши симптомите на синдрома на Lesch-Nyhan, наследствено заболяване.

Адеметионин може да влоши симптомите на Паркинсон.

Нежелани лекарствени реакции

Стомашно-чревно разстройство, диспепсия и тревожност могат да възникнат при консумация на адеметионин. Дългосрочните ефекти са неизвестни. Адеметионин е слаб ДНК-алкилиращ агент.

Друг докладван страничен ефект на адеметионин е безсънието. Следователно добавката често се приема сутрин. Други доклади за леки нежелани реакции включват:

  • стомашни заболявания
  • диария
  • диспепсия
  • безпокойство
  • главоболие
  • психични разстройства
  • безсъние
  • алергии
  • кожни обриви

Дългосрочните ефекти са неизвестни. Адеметионин е слаб ДНК-алкилиращ агент, който може да действа като слаб канцероген.

Предозиране

Проучване от 2022 година заключава, че адеметионин може да бъде токсичен. Изследователи са открили, че излишъкът от SAMe се разпада на аденин и метилтиоаденозин в тялото, като и двата предизвикват парадоксалния ефект на инхибиране на метилирането. Оралните дози от 1600 милиграма/ден адеметионин изглеждат значително бионалични и нетоксични, поне по отношение на токсичните метилирани метаболити и хомоцистеина. Въпреки това, рискът от мания при уязвимите индивиди остава сериозна. Може да причини депресия на централната нервна система.

Лекарствени взаимодействия

Приемането на адеметионин едновременно с някои лекарства може да увеличи риска от серотонинов синдром, потенциално опасно състояние, причинено от твърде много серотонин. Тези лекарства включват декстрометорфан, меперидин, пентазоцин и трамадол.

Адеметионин може също така да взаимодейства с антидепресанти - включително триптофан и Hypericum perforatum (жълт кантарион) - увеличавайки потенциала за серотонинов синдром или други странични ефекти и може да намали ефективността на леводопа за болестта на Паркинсон.

Хората с биполярно разстройство не трябва да използват адеметионин, защото увеличава риска от манийни епизоди.

Фармакологични характеристики

Адеметионинът е междинен метаболит на метионина. Неговото участие в метилирането подпомага клетъчния растеж и възстановяване, поддържа фосфо-билипидния слой в клетъчните мембрани. Той също така помага за поддържането на действието на няколко хормона и невротрансмитери, които влияят на настроението. Най-висока концентрация се открива в мозъка и черния дроб.

Адеметионин е естествено вещество, присъстващо в клетките на тялото. Той е директен метаболит на основната аминокиселина L-метионин. Адеметионин играе решаваща биохимична роля в тялото, като дарява едновъглеродна метилова група в процес, наречен трансметилиране. Адеметионин, образуван от реакцията на L-метионин и аденозин трифосфат, катализирана от ензима S-аденозилметионин синтетаза, е донорът на метиловата група в биосинтезата на ДНК и РНК нуклеинови киселини, фосфолипиди, протеини, епинефрин, мелатонин, креатин и други молекули.

S-аденозилметионинът се абсорбира от тънките черва след перорален прием. Тъй като абсорбцията се влияе от храната, най-добре е да се приема на празен стомах. Бионаличността е ниска след перорален прием.

Значителен метаболизъм при първо преминаване в черния дроб. Приблизително 50% от S-аденозилметионин се метаболизира в черния дроб. Адеметионин се метаболизира до S-аденозилхомоцистеин, който след това се метаболизира до хомоцистеин. Хомоцистеинът може да се метаболизира до цистатионин и след това до цистеин или до метионин. Кофакторът в метаболизма на хомоцистеина до цистеин е витамин B6. Кофактори за метаболизма на хомоцистеин до метионин са фолиева киселина, витамин B12 и бетаин.

Пероралната форма на адеметионин достига пикови плазмени концентрации между 3 и 5 часа след поглъщане на ентерично разтворима таблетка. Полуживотът е около 100 минути.

Дозировка

Адеметионин е под формата на капсули, в повечето случаи със специално покритие за перорален прием. Като се има предвид тонизиращият ефект на лекарството, не се препоръчва да се приема преди лягане. В случай на чернодробна цироза със съпътстваща азотемия трябва да се извършва внимателно медицинско наблюдение и систематично изследване на нивото на азот в кръвта.

Диапазонът на терапевтичните дози е от 400 до 1600 милиграма/ден, въпреки че в някои случаи могат да се използват по-високи дози. Някои лекари препоръчват дори по-ниски дози в диапазона от 50 до 200 милиграма/ден за лечение на лека депресия без предизвикване на отрицателни странични ефекти.

Терапевтичните дози за адеметионин са следните:

  • За депресия: до 1600 милиграма дневно в две разделени дози за период до 8 седмици е използван самостоятелно или заедно с антидепресанти.
  • За остеоартрит: използвани са 600-1200 милиграма дневно в до три разделени дози за период до 84 дни.
  • За цироза: използвани са 600 милиграма дневно в продължение на един месец. Използвана е комбинация от 30 милиграма плюс 100 микрограма витамин B12 шест пъти дневно в продължение на 30 дни.
  • За фибромиалгия: използвани са 800 милиграма дневно в две разделени дози в продължение на 6 седмици.
  • За състояния, при които жлъчният поток от черния дроб е бавен или блокиран (вътрехепатална холестаза): 500 милиграма, приемани два пъти дневно, или 1600 милиграма, приемани дневно в две разделени дози в продължение на 2 седмици.
  • За сексуална дисфункция: използвани са 400 милиграма, приемани два пъти дневно в продължение на 2 седмици, след това увеличени до 800 милиграма два пъти дневно за още 6 седмици.

Заглавно изображение: CCO Public domain

3.4/5 16 оценки

Продукти свързани с адеметионин

ТРАНСМЕТИЛ таблетки 500 мг * 10 МАЙЛАН
32.80лв.

ТРАНСМЕТИЛ таблетки 500 мг * 10 МАЙЛАН

ТРАНСМЕТИЛ прах и разтворител за инжекционен разтвор 500 мг * 5 МАЙЛАН
47.32лв.

ТРАНСМЕТИЛ прах и разтворител за инжекционен разтвор 500 мг * 5 МАЙЛАН

АДЕМТА 400 мг стомашно-устойчиви таблетки 400 мг * 20
47.95лв.

АДЕМТА 400 мг стомашно-устойчиви таблетки 400 мг * 20

Всички

Библиография

https://go.drugbank.com/drugs/DB00118
https://reference.medscape.com/drug/ademetionine-adenosylmethionine-same-344548#2
https://en.wikipedia.org/wiki/S-Adenosyl_methionine
https://www.rxlist.com/supplements/same.htm

Коментари към адеметионин (ademetionine) | ATC A16AA02

От сайта (4)
Напиши коментар 4 коментара
  1. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 11 August 2023 в 18:02

    Стилян

    Опасно ли е да се шофира по време на лечението

    При някои пациенти може да се появи замайване при прием на лекарството. Пациентите трябва да бъдат съветвани да не шофират и работят с машини по време на лечението, докато не се убедят, че лекарството не повлиява тяхната способност да извършват тези дейности.

  2. Стилян 
    на 09 August 2023 в 07:22

    Опасно ли е да се шофира по време на лечението

  3. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 08 August 2023 в 19:45

    Александър

    Здравейте. Възможно ли е да се вземе за профилактика?

    Здравейте! Лекарството се приема с цел лечение по предписание от лекар.

  4. Александър 
    на 08 August 2023 в 10:00

    Здравейте. Възможно ли е да се вземе за профилактика?

googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ

Услуги в България на speedybook.pro

преди 23 часа и 19 мин.

Какво представлява прозяването

преди 5 дни, 14 часа и 19 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 5 дни, 14 часа и 31 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 5 дни, 14 часа и 38 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 5 дни, 14 часа и 45 мин.

[[Great Savings]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? new & old customer – Estonia

преди 6 дни, 5 часа и 33 мин.

[[Great Savings]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? new & old customer – Estonia

преди 6 дни, 5 часа и 33 мин.

[[Just Landed]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? all order – Belgium

преди 6 дни, 14 часа и 26 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival