нифуроксазид (nifuroxazide) | ATC A07AX03
nifuroxazide | A07AX03
Нифуроксазид е широкоспектърно антимикробно лекарство, производно на 5-нитрофуран, което се използва при чревни инфекции.
Лекарството е патентовано и се продава във Франция от 1964 година под марката Ercefuril. След изтичане на патентната защита, той става достъпен под формата на генерични лекарства, в Русия е по-известен под имената „Enterofuril“, произведен от Bosnalek (Босна и Херцеговина), „Stopdiar“, произведен от Gedeon Richter (Унгария) и „Ersefuril” произведен от Sanofi-Aventis (Франция).
Показания
Нифуроксазид е показан за лечение на остри чревни инфекции, хроничен колит и ентероколит с инфекциозна етиология при възрастни и деца на възраст над 6 месеца. Използван е и при профилактика на диария на пътешественика и комплексно лечение на чревна дисбиоза.
Противопоказания
Нифуроксазид е противопоказан при лица с известна свръхчувствителност към активната съставка, към нитрофуранови производни или към някое от помощните вещества, съдържащи се във фармацевтичния състав.
Също така е противопоказан при дефицит на глюкозо-6-фосфат дехидрогеназа и при деца на възраст под 3 месеца.
Не трябва да се употребява при бременност и кърмене.
Предупреждения и предпазни мерки
При лечение на диария, рехидратиращата терапия трябва да се провежда едновременно с терапията с нифуроксазид. В случай на бактериална диария с признаци на системно увреждане (влошаване на общото състояние, повишена телесна температура, симптоми на интоксикация или инфекция), трябва да се консултирате с лекар, за да вземете решение за употребата на системни антибактериални лекарства.
Ако се появят симптоми на свръхчувствителност (задух, кожен обрив, сърбеж), трябва да спрете приема на лекарството.
Консумацията на алкохолни напитки по време на лечение с нифуроксазид е забранена, тъй като може да предизвика реакция, подобна на дисулфирам.
Нифуроксазид не се предписва като монотерапия за лечение на чревни инфекции, придружени от септицемия.
Нифуроксазид трябва да се използва при спазване на строга диета, изключваща от диетата сокове, сурови плодове и зеленчуци, пикантни и несмилаеми храни.
Бременност и кърмене
При проучвания върху животни не са открити тератогенни ефекти. Въпреки това, като предпазна мярка, не се препоръчва употребата на нифуроксазид по време на бременност.
Нифуроксазид не се абсорбира от стомашно-чревния тракт и не е известно дали се екскретира в кърмата, така че по време на кърмене се използва, като се вземе предвид съотношението полза за майката/риск за детето.
Нежелани лекарствени реакции
Страничните ефекти на нифуроксазид като цяло са леки. Най-честите нежелани реакции са:
- коремна болка
- главоболие
- хроматурия
- гадене
- повръщане
- метеоризъм
- диспепсия
- запек
- сухота в устата
- увеличени слюнчени жлези
- сомнолентност
- тремор
- хипестезия
- синкоп
- обезцветена урина
- дизурия
- аменорея
- метрорагия
- сърбеж
- изпотяване
- епистаксис
- ринит
- фарингит
- астения
- треска
- болка в гърба
- грипен синдром
- болки в ушите
- жажда
- анорексия
- миалгия
- крампи на краката
- тахикардия
- анемия
- левкоцитоза
- бъбречна болка
- повишен креатинин
- безсъние
Предозиране
Не е описано. При превишаване на терапевтичната доза се препоръчва стомашна промивка и приемане на активен въглен. Лечението е симптоматично.
Лекарствени взаимодействия
Не се препоръчва едновременната употреба на нифуроксазид с лекарства, които предизвикват развитие на дисулфирам-подобни реакции и лекарства, които потискат функцията на централната нервна система.
Фармакологични характеристики
Нифуроксазид е производно на 5-нитрофуран, лекарство от групата на чревните антисептици. Действайки локално в чревния лумен, той потиска размножаването на повечето представители на патогенната чревна флора. Механизмът на действие на лекарството е да инхибира активността на дехидрогеназите и да инхибира дихателната верига, цикъла на трикарбоксилните киселини и редица други биохимични процеси в микробната клетка. Разрушава мембраната на микробната клетка, намалява производството на токсини от микроорганизмите.
In vitro е ефективен срещу грам-положителни (Staphylococcus spp., Streptococcus spp.) и грам-отрицателни (Salmonella spp., Klebsiella spp., Enterobacter spp., Escherichia coli, Shigella spp., Proteus spp., Haemophilus influenzae) микроорганизми. Подобно на други нитрофурани, той е неефективен срещу Pseudomonas aeruginosa и Burkholderia cenocepacia.
Според изследвания не нарушава баланса на чревната микрофлора, възстановява чревната еубиоза при остри бактериални диарии, стимулира репаративните процеси на тънките и дебелите черва.
Когато е заразен с ентеротропни вируси, той предотвратява развитието на бактериална суперинфекция. При комбинирана вирусна и бактериална етиология, протичането на остра чревна инфекция се характеризира с по-висока честота на колитен синдром, тежестта на основните прояви на заболяването и неговата по-голяма продължителност. В проучването е показано, че употребата на нифуроксазид в комплексната терапия на остри чревни инфекции с комбинирана вирусна и бактериална етиология спомага за намаляване на продължителността на основните клинични прояви на заболяването, предотвратява растежа на опортюнистични микроорганизми и също така осигурява пълното унищожаване (изкореняване) на бактериалните патогени в повечето случаи.
Активира имунната система: повишава фагоцитозата и титъра на комплемента.
В терапевтични дози лекарството има бактериостатичен ефект, а във високи дози има бактерициден ефект.
Абсорбцията на нифуроксазид е ниска. Действа в чревния лумен.
Дозировка
Нифуроксазид се предлага под формата на таблетки, които се приемат се през устата. Те трябва да се поглъщат цели, без да се дъвчат, с половин чаша охладена преварена вода.
Деца от 6 до 18 години:
200 милиграма (2 таблетки) 3-4 пъти дневно (интервал между приемите 6-8 часа).
Възрастни:
200 милиграма (2 таблетки) 4 пъти дневно (интервал между приемите 6 часа).
Продължителността на лечението е 5-7 дни, но не повече от 7 дни.
Заглавно изображение: CCO Public domain
Библиография
https://www.vidal.ru/drugs/nifuroxazide-2
https://unipharma.com.ua/ru/products/nifuroksazid-tabletki-po-01-g-no10-no30-103-0
https://www.drugs.com/sfx/nitazoxanide-side-effects.html
https://fr.wikipedia.org/wiki/Nifuroxazide
Коментари към нифуроксазид (nifuroxazide) | ATC A07AX03
Meri Kantareva
Zdraveite! Ne moga da razbera zashto tryabva da se pie s antidepresanti ili lekarstva kum koito se razviva zavisimost.Tova lekarya li tryabva da predpishe?
Здравейте! Лекарството се приема по лекарско предписание. "Да не се приема с антидепресанти" - редактирахме информацията..
Zdraveite! Ne moga da razbera zashto tryabva da se pie s antidepresanti ili lekarstva kum koito se razviva zavisimost.Tova lekarya li tryabva da predpishe?