Цервикогенно главоболие
Цервикогенното главоболие се проявява като едностранна болка, която започва от шията. Това е често срещано хронично и повтарящо се главоболие, което обикновено започва след движение на врата. Обикновено придружава намален обхват на движение на врата. Може да се обърка с мигрена, тензионно главоболие или други първични синдроми на главоболие. Симптомите на CGH обикновено са странично заключени, което означава, че се появяват от едната страна на шията, главата и/или лицето. То представлява вторично главоболие, което възниква поради физическо или неврологично състояние, което е започнало първо.
Цервикогенното главоболие може да се дължи на:
- Инфекциозни и паразитни болести - инфекции
- Новообразувания - злокачествени или доброкачествени тумори в шийната област
- Болести на нервната система - компресия на нервите в шийната област
- Болести на костно-мускулната система и на съединителната тъкан - ревматоиден артрит на междупрешленните стави, увреждане на шийни прешлени, остеоартрит в шийната област, херниация на дискове в шийната област
- Травми, отравяния и някои други последици от въздействието на външни причини - фрактури, камшичен удар
Болка при цервикогенно главоболие
Цервикогенното главоболие обикновено започва като периодична болка и може да прогресира до непрекъсната. Общите му характеристики включват:
- Болка, произхождаща от задната част на шията и разпространяваща се към челото, областта около окото, слепоочието и ухото
- Болка по протежение на рамото и ръката от една и съща страна
- Намалена гъвкавост на шията
- В някои случаи от засегнатата страна може да се появи подуване на очите и замъгляване на зрението
- Болката почти винаги засяга една и съща страна на шията и главата, но в необичайни случаи и двете страни могат да бъдат засегнати
Симптоми на цервикогенно главоболие
Симптомите на болка при цервикогенно главоболие варират от лек или умерен дискомфорт до силна болка с ограничена подвижност на врата. Те са почти винаги странично заключени, което означава, че се появяват само от едната страна на главата и/или шията. Към честите симптоми на цервикогенно главоболи спадат:
- Тъпа, умерена до силна болка: Тя най-често се описва като тъпа и непулсираща и с умерена до тежка интензивност в областта на главата и шията.
- Намалена гъвкавост на шията: Болката обикновено започва от задната част на врата или главата, което може да доведе до известна скованост на врата и намален обхват на движение.
- Болка в множество области: От задната част на главата болката може да се разпространи към предната част след скалпа, челото, областта около окото, слепоочието и областта около ухото.
- Замъглено зрение в едното око: В окото на засегнатата страна може да се усети замъгляване на зрението
- Болка извън областта на шията: Болката в рамото, ръката или между лопатките също е често срещана.
По-рядко срещаните симптоми при цервикогенно главоболи включват:
- Гадене
- Повишена чувствителност към прекомерна светлина или звук
- Световъртеж
- Подуване около окото на засегнатата страна
- Трудност при преглъщане
- Главоболие и болка във врата, засягащи двете страни на главата и шията
Причини за цервикогенно главоболие
Една или повече от следните анатомични структури в шийните прешлени могат да бъдат основни източници на болка при цервикогенно главоболие:
- Междупрешленни стави: Те свързват долните ставни израстъци на по-горе лежащия прешлен с долните ставни израстъци на по- долу лежащия прешлен. Междупрешленните стави в шийните прешлени са предразположени към наранявания поради функцията, която изпълняват - носене на тежестта при поддържането на главата. Горните шийни Междупрешленни стави, свързани с прешлени C1-C3, са най-често ангажирани с цервикогенното главоболие.
- Атланто-окципитална става: Тази става е мястото, където долната част на тилната кост (основата на черепа) се свързва с първия шиен прешлен , наречен атлас. Този регион улеснява преминаването на гръбначния мозък от черепа и надолу в шийните прешлени.
- Междупрешленни дискове: Шийните междупрешленни дискове действат като амортисьори между костите на гръбначния стълб, спомагат за улесняване на движенията на шията и поддържат разстояние за функциониране на нервите и ставите.
- Мускули на врата: Прекомерната употреба или неизползването на определени мускули на врата може да доведе до мускулна умора или слабост, водещи до цервикогенно главоболие. Тези проблеми могат да възникнат в мускулите на шията или в мускулите на лопатката.
- Нерви в шийната област: Компресирането и дразненето на цервикалните гръбначни нерви може да доведе до цервикогенно главобилие.
Камшичният удар е честа причина за фрактури в областта на шийните междупрешленни стави. Той се получава при внезапни светкавични движения на главата и шията назад и след това напред обикновени при автомобилни катастрофи. Цервикогенното главоболие, което се появява в следствие на камшичен удар може да изчезне след няколко дни или да продължи с години.
Рискови фактори за развитие на цервикогенно главоболие
Чести рискови фактори, свързани с цервикогенно главоболие, са:
- Професия. Фризьорите, дърводелците, шофьорите и други професии може да са изложени на по-висок риск от цервикогенно глкавоболие поради позата на главата им по време на работа.
- Физическа дейност. Съобщава се, че този тип главоболие е най-често срещаният тип главоболие сред спортистите, които вдигат тежести.
- Поза на главата напред. Задържането на главата в изправено положение, докато извършвате дейности като непрекъсната работа на компютър.
- Женски пол. Жените са изложени на по-висок риск от мъжете да получат цервикогенно главоболие.
Всяка поза, която поставя допълнително тегло върху ставите и мускулите на шията, може да причини цервикогенно главоболие за определен период от време.
Кога да потърсите лекар?
Консултацията с лекар е желателна, ако изпитвате главоболие в комбинация с някой от следсилна болка
- треска
- обрив
- гадене или повръщане
- объркване
- проблеми с говоренето
- загуба на зрение
- затруднено ходене
- мускулна слабост
Диагноза
Диагнозата на цервикогенното главоболие включва оценка на медицинската история на пациента, физикален преглед и методи от образната диагностика като компютърна томограюфия и ядрено-магнитен резонанс.
Понякога диагностицирането на цервикогенното главоболие може да бъде предизвикателно, тъй като има случаи, в които симптомите наподобяват тези на мигрена или на тензионно главоболие.
Лечение
Не съществува специфична терапия, която да се прилага при наличие на цервикогенно главоболие. Обикновено се използва комбинация от различни техники, фокусирани върху облекчаването на болката.
Физиотерапия
Физиотерапията подпомага укрепването на слабите мускули на врата и подобряването на подвижността на ставите. Вашият лекар може също да препоръча алтернативни терапии за намаляване на болката в нервите, ставите или мускулите във врата. Те включват масажна терапия, гръбначна манипулация чрез хиропрактика, когнитивно-поведенческа терапия , акупунктура и техники за релаксация
Транскутанна електрическа нервна стимулация (TENS)
Техниката за електротерапия TENS включва използването на устройство, което произвежда електрически ток с ниско напрежение за стимулиране на нервите и лечение на болка. Устройството се състои от електроди, които се поставят върху областта на болката, и електричен ток,, който се пропуска през тях. Това стимулира сетивните нерви, създавайки усещане за изтръпване в областта, като по този начин намалява усещането за болка.
Медикаменти
Обикновено се прилагат лекарства, използвани за мигрена, главоболие от тензионен тип или невралгии (нервна болка), за да облекчат болката от цервикогенното главоболие. Към тях спадат:
- Трициклични антидепресанти
- Антиепилептични лекарства
- Аналгетици, включително нестероидни противовъзпалителни средства (НСПВС), селективни инхибитори на циклооксигеназа-2 (COX-2) и наркотични аналгетици
- Мускулни релаксанти
- Ботулинов токсин
Лекарствата сами по себе си обикновено не елиминира болката, но те могат да осигурят достатъчно облекчаване на болката, за да подобри ефекта от другите видове терапия.
Инжекционни процедури
Инжекционните техники, включващи използването на противовъзпалителни или намаляващи болката лекарства, често могат да осигурят достатъчно облекчаване на болката и са минимално инвазивни.
Хирургични методи
В редки случаи, когато нехирургични лечения, включително инжекции, ясно идентифицират източника на болка, но не са осигурили дългосрочно облекчаване на болката, може да се обмисли операция. Хирургическите примери за лечение включват:
- Декомпресия и микрохирургична невролиза на нерва: Тази процедура включва облекчаване на натиска върху нерва чрез премахване на адхезивни тъкани като връзки, кръвоносни съдове или други влакнести тъкани, които може да притискат нерва. Невролизата не е добре приета хирургична техника, тъй като има малко доказателства, че тъканта на белега причинява болка.
- Невректомия: Нервът се отстранява частично или напълно, за да се облекчи нервната болка. Тази процедура обикновено се извършва върху по-големия тилен нерв.
- Артродеза на атланто-аксиална става: Артродеза или хирургично сливане на атланто-аксиалната става се използва за лечение на странична атланто-аксиална ставна болка. Тази процедура ограничава движението, повишава стабилността и намалява болката.
- Предна цервикална дискектомия и сливане (ACDF): Тази операция включва отстраняване на увреден междупрешленен диск от шийните прешлени и поставяне на костна присадка, за да позволи на двата съседни прешлена да се слеят заедно. Тази процедура може да елиминира материали, които може да са причинили възпаление и болка, като например повреден диск, и да даде повече място за функционирането на гръбначните нерви и гръбначния мозък.
- Артропластика на цервикален диск (CDA): Вместо сливане, увреденият диск се заменя с изкуствен диск в опит да се поддържа движението между съседните прешлени. Все още се събират дългосрочни данни за тази по-нова процедура.
Заглавно изображение: freepik.com
Библиография
https://www.spine-health.com/conditions/neck-pain/what-cervicogenic-headache
https://www.medicalnewstoday.com/articles/324108
https://www.webmd.com/migraines-headaches/cervicogenic-headache-facts_
Коментари към Цервикогенно главоболие